مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان راه به جایی نمی‌برد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۹۱۱۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در سطح امنیتی با هیئت حاکمه سرپرستی در افغانستان تماس و گفتگو داریم، گفت: مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان راه به جایی نمی‌برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (چهارشنبه، ۵ آبان) پس از برگزاری دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح نشست مذکور پرداخت و به سؤالات خبرنگاران درباره آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در ابتدا با اشاره به برگزاری نشست تهران درباره افغانستان گفت: بیانیه پایانی ۵ امروز به وقت تهران در پایتخت‌ها منتشر می‌شود. در بیانیه پایانی فقط نظرات ایران نمی‌آید و همسایگان دیگر هم هستند. بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که نسبتا مواضع مشترک ما را بیان می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره مهم‌ترین دستاورد نشست تهران و نتایج آن اضافه کرد: نشست همسایگان افغانستان در تهران با حضور چهار وزیر به شکل فیزیکی و دو وزیر به صورت مجازی یک اتفاق مهم و دارای پیام است. مهم‌ترین مسئله مورد توجه تمرکز بر راه حل سیاسی در افغانستان بود.

وی گفت: تأکید کردیم که باید دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام تشکیل شود. مشروعیت بین المللی بدون مقبولیت داخلی راه به جایی نمی‌برد و همه کشور‌های همسایه تلاش کنند برای رسیدن به دولت و حکومت فراگیر در افغانستان همه طرف‌ها را تشویق کنند. نگرانی مشترک داشتیم از جمله وضعیت حقوق بشر و زنان، گسترش تروریسم و تحرکات داعش، تشدید فقر، موج آوارگان.

امیرعبداللهیان ادامه داد: همه تأکید داریم کشور‌های همسایه و جامعه جهانی باید کمک کنند هیئت حاکمه سرپرستی در افغانستان را در حکومت سهیم کنند و همه افغان‌ها با وحدت ملی از مرحله سختی که ۲۰ سال جنگ افروزی آمریکا و متحدانش در افغانستان ایجاد کرده خارج شوند.

وزیر امور خارجه بیان کرد: ما با همه طرف‌های افغان در تماس هستیم در سطح امنیتی با هیئت حاکمه سرپرستی در افغانستان تماس و گفتگو داریم. سفیر ایران بنا به دعوت به عمل آمده با وزیر خارجه هیئت سرپرستی افغانستان ملاقات و نگرانی‌های خود را از مسیر این تماس‌ها اعلام کردیم.

وی گفت: تدابیر لازم را برای مدیریتی موج احتمالی ورود آوارگان در فصل سرما به سمت ایران و نگرانی درباره امنیت مرز‌ها و تشدید قاچاق مواد مخدر و مباحث مرتبط با امنیت مرز‌ها و امنیت ملی بیان کردیم. مسئولان و حاکمان افغانستان گفتیم که نباید مخاطرات تروریستی در افغانستان به همسایگان تسری یابد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: فرمت مسکو با مشارکت کشور‌های منطقه شکل گرفت و از طرف ما هم آقای کاظمی قمی در این نشست شرکت کرد. هر فرمتی که به تحقق صلح و ثبات و امنیت در افغانستان و برطرف شدن نگرانی‌های منطقه‌ای کمک کند مثبت و سازنده می‌دانیم. از مسکو برای این ابتکار تشکر می‌کنیم. لاوروف با نشست در تماس بود و سخنانش را شنیدیم. فرمت‌های منطقه‌ای که به دور از مداخلات خارجی و جنگ افروزانه بیگانگان در منطقه هر چه بیشتر تقویت شود از جمله در قالب همسایگان منطقه باشد. ایران به تلاش‌های خود برای تشویق همه طرف‌ها به راه‌حل سیاسی ادامه می‌دهد.

همه گذرگاه‌های مرزی کشور را در سخت‌ترین دوران افغانستان باز نگه‌داشتیم

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم افغانستان از شما توقع دارند و دیدگاه ایران چگونه است، گفت: همه تلاش‌های ایران از جمله نشست امروز با نگاه به کمک به مردم بزرگ افغانستان شکل گرفته و ما تمام گذرگا‌های مرزی را در سخت‌ترین روز‌ها در افغانستان باز نگه‌داشتیم که کمک‌ها وارد افغانستان شود و تبادلات مرزی ما متوقف نشود و مردم افغانستان دچار کمبود مواد غذایی و امکانات بهداشتی و درمانی نشوند.

وی افزود: در حوزه مبارزه با داعش حتما در بخش امنیتی مشورت‌های لازم را به همه طرف‌های افغان برای موفقیت برای مبارزه با تروریسم که با امنیت ملی و مرز‌های ما مشترک ما می‌تواند ارتباط داشته باشد انجام می‌دهیم و مشورت‌های خود را به همه طرف‌ها در افغانستان ارائه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه درباره حضور گروه‌های افغانستان در نشست همسایگان افغانستان بیان کرد: درباره عضویت ناظر اتحادیه اروپا در فرمت اجلاس همسایگان اتفاق نظر وجود نداشت منوط به اینکه همه نمایندگان افغانستان در این فرمت مورد توجه قرار بگیرند و در نشست بعدی حضور یابند اجماع اولیه حاصل شد، ولی بررسی آن به نشست کارشناسان ارشد و قبل از نشست سوم افغانستان در پکن منوط شد که در آن نشست در این خصوص بحث کنند. اصل ایده اینکه نمایندگان افغانستان در نشست افغانستان باید حضور یابند مورد اجماع بود، ولی جزئیات زمان و چگونگی منوط به نشست نمایندگان ویژه افغانستان است.

 
امیرعبداللهیان درباره کمک‌های مجامع بین‌المللی به افغانستان گفت: این موضوع جدی در مباحث امروز مطرح شد با توجه به اینکه در افغانستان وارد فصل سرما می‌شویم و وضعیت اقتصادی آشفته‌ای در این کشور است و باعث آشفتگی‌های اجتماعی شود و ثبات افغانستان را مورد تهدید قرار دهد و باعث شود جوانان و مردمی که غم نان دارند جذب گروه‌های تروریستی شوند و تأکید بر این بود هم کشور‌های جهانی و سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی، بسیجی را برای کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان داشته باشند این از بعد انسانی مورد توجه حاضران در نشست امروز بود.

 
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا را مسئول درد و رنج و آلام دو دهه گذشته افغانستان می‌دانیم. ایران از ایده تشکیل دولت فراگیر حمایت می‌کند. برای تقویت بنیه اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در افغانستان روابط تجاری دو کشور را فعال نگه‌داشتیم و برای تقویت ثبات و امنیت در افغانستان نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های افغانستانی را در دستورکار داریم.
 

وزیر امور خارجه درباره انفجار‌های اخیر در قندوز و قندهار و اینکه ایران در خصوص تأمین امنیت شیعیان در افغانستان تاکنون چه رایزنی‌هایی را با گروه طالبان صورت داده؟ گفت: تأمین امنیت همه مردم افغانستان و شیعیان که مورد حملات تروریستی داعش قرار گرفتند مورد توجه ما بوده و هیئت حاکمه را مورد مخاطب قرار دادیم و پیشنهاداتی برای جلوگیری از تکرار این اقدامات تروریستی ارائه کردیم.
 
 
امیرعبداللهیان بیان کرد: ارزیابی همکاران من در جلسه امروز این بود که توقع ما در این حد از این اجلاس نبود و فکر می‌کردیم در مقدمات اختلافات باقی خواهیم ماند.

وزیر امور خارجه درباره سفر گروسی به ایران گفت: ما قصد نداریم رفت و آمدهای گروسی را به ایران هیجانی کنیم و به مسائل طبیعی که در همکاری بین ایران و آژانس وجود دارد. یک توافق کلی داریم بین آژانس و سازمان انرژی اتمی شکل می‌گیرد و توافق می‌شود و تاریخ‌هایی برای سفر اسلامی به آژانس و بالعکس سفر گروسی به تهران. اصل این‌که گروسی به تهران سفر خواهد کرد قطعی است ولی بحث تاریخ و زمان خیلی اهمیت ندارد. رفت و آمدها انجام می‌شود.

به‌زودی گفتگو‌ها با ۱+۴ از سرگرفته می‌شود

وی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم و گفت‌وگو بین معاون سیاسی وزیر خارجه و مورا شروع شد و امروز باقری در بروکسل است برای تکمیل آن گفتگوها با انریکه مورا درباره این گفتگو می‌کنیم که زمانی وارد مذاکره جدید با ۱+۴ خواهیم شد که چگونه در مذاکره تمرکز کنیم که اولا همه به تعهداتشان در برجام برگردند و ثانیا برگشتن آنها به برجام آورده مهمی برای ما نخواهد بود. چگونه همه طرف‌هایی که به تعهداتشان برمی‌گردند نشان خواهند داد که تحریم‌های ذیل برجام درباره ایران به صورت کامل برداشته خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: نمی‌خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین وارد مذاکرات شویم، ولی فرمتی که در مذاکرات وین شکل گرفته را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی از گفتگوهای امروز باقری با مورا درباره اینکه در چه تاریخی وارد گفتگو با ۱+۴ شویم، تصمیم می‌گیریم ولی دیر نخواهد بود و این اتفاق خواهد افتاد و به‌زودی با ۱+۴ این گفتگوها را از سر می‌گیریم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: مقامی در آذربایجان اعلام کرده بود رابطه‌ای با رژیم جعلی نداشته است بخش خوب سوال شماست آذربایجان همسایه خوب ایران است و علی‌رغم فراز و نشیب‌ها در چارچوب‌های رسانه‌ای و از سوی مقامات آذربایجان بیان شد تماس‌های مستمری را با وزیر خارجه آذربایجان داشتیم و فکر می‌کنم اکنون از تنش‌های رسانه‌ای عبور کردیم و رانندگان ترانزیت ما به کشور برگشتند و آخرین توافق ما در خصوص حرکت در مسیر درست همکاری‌ها بود که شاخص‌هایی را برای آن تعریف کردیم و در آن چارچوب فکر می‌کنم روابط ما به دور از تنش تداوم خواهد یافت.

وی تصریح کرد: نگاه دولت سیزدهم به همسایگان همکاری جدی است که از آن جمله آذربایجان است و ان‌شاءالله از ظرفیت‌های موجود دو کشور استفاده کنیم و امیدوارم در نشست ماه آینده سران اکو در عشق آباد امکان دیدار رؤسای دو کشور فراهم شود.

وزیر امور خارجه درباره تاریخ نشست مذاکرات با ۱+۴ اظهار کرد: درباره گفتگوهای امروز در بروکسل بعد از اینکه ارزیابی خود را امشب با آقای باقری داشته باشیم آیا در بروکسل زمان شروع مذاکره با ۱+۴ را اعلام کنیم یا در بازگشت به تهران نیازمند مشورت‌های بیشتر خواهیم بود. موضوعات حاشیه‌ای که فرمت ۱+۴ داشته است به طرف مقابل و کشور مقابل برمی‌گردد که چطور غیرمستقیم بازگشت خود را به برجام و انجام تعهداتش را دنبال کند.

صرف بازگشت آمریکا به برجام اهمیت ندارد، مهم این است که نتیجه بازگشت به نفع ایران شود

وی درباره پیش‌بینی هرگونه توافق جدید و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان گفت: آن بخشی که به آمریکا برمی‌گردد بایدن باید نشان دهد که اراده جدی برای بازگشت به برجام دارد ما خیلی مشتاق بازگشت آمریکا به برجام به صرف بازگشت نیستیم. مهم این است که نتیجه بازگشت آیا به نفع ایران خواهد بود یا خیر. آیا در راستای لغو تحریم‌ها باز خواهد گشت یا در راستای ایجاد محدودیت‌های جدید.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما فرض را بر این گذاشتیم که بایدن حسن نیت دارد و گفتیم اگر بایدن به نشانه حسن نیت خود ۱۰ میلیارد دلار از اموال متعلق به ایران را اجازه دهند آزاد شود، شخصا معتقدم اگر بایدن اراده جدی دارد این اراده را باید به منصه ظهور برساند و بتوانیم باور کنیم که آمریکایی‌ها در لغو تحریم‌ها جدی هستند و آنچه تعیین کننده است میز مذاکره است و هنر مذاکره طرف ایرانی و طرف‌های دیگر در میز مذاکره. آیا به توافق خواهیم رسید بستگی به روند مذاکرات و جدیت طرف‌های مقابل دارد.

وی تصریح کرد: ما در ایران جدی هستیم اگر همه طرف‌ها به تعهداتشان برگردند ما هم برمی‌گردیم. دولت سیزدهم نتیجه گراست.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه ایران چه کمک‌هایی از کشورهای همسایه دریافت کند برای مهاجران افغانستانی بیان کرد: یکی از مهمترین مسائل در نشست بسته این بود که اموال و دارایی‌های مردم افغانستان نزد بانک‌های خارجی در آستانه فصل سرما آزاد شود. سه ماه است کارمندان در افغانستان حقوق نگرفتند و این می‌تواند نابسامانی اجتماعی را در افغانستان رقم بزند. از جمله پیام‌های اجلاس این است که اموال مردم افغانستان به نحوی که در اختیار همه مردم افغانستان قرار بگیرد.

وزیر امور خارجه  گفت: سه کشور اروپایی یک روش ناپسندیده از نظر ما دارند به جای اینکه‌ در ظرفیت ملی خود با مقامات ما ملاقات کنند در موضوع ملی تلاش می‌کنند سه سفیر با یک مقام سیاسی ما در وزارت خارجه یا خارج از کشور ملاقات کنند. البته بخش ناپسندیده تر رفتار آنها این است که بیانیه مشترک می‌دهند و گاه اعلام می‌کنند در فلان موضوع به ایران دمارژ دادیم در تهران و در جای دیگر با گفتگوی دوجانبه با هر کدام استقبال می‌کنیم ولی گفتگو با سه کشور اروپایی صرفا در چارچوب ۱+۴ و با حضور چین و روسیه فرمتی معقول و قابل قبول می‌دانیم.

 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۰.۴۱°    ۱.۹۹°