دیدار وزرای امور خارجه ایران و ازبکستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 30 دی 1400
کد خبر : ۸۲۹۱۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار و دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان، همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تعاملات کشورمان با سازمان همکاری شانگهای، گفتگو و تبادل نظر کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار و دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان، همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تعاملات کشورمان با سازمان همکاری شانگهای، گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در افغانستان، بر ضرورت تبادل نظر تاشکند - تهران در این خصوص تأکید کرد.

وی آمادگی کشورش را برای توسعه همکاری‌های فی‌مابین در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی اعلام کرده و خواستار تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین شد.

عبدالعزیز کامل اف با اشاره به تمایل کشورش برای استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بندر چابهار، خواستار برگزاری نشست سه جانبه ایران، هند و ازبکستان، به منظور تقویت همکاری‌های ترانزیتی سه کشور شد.

تقویت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با سازمان همکاری شانگهای و برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سال آینده میلادی در ازبکستان، به عنوان رئیس دوره‌ای این سازمان، از دیگر موضوعات مورد گفتگوی دو طرف بود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک به ازبکستان بابت انتخاب به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان شانگهای و همچنین تبریک انتخاب مجدد آقای شوکت میرضیایف به عنوان رئیس جمهوری این کشور، ابراز امیدواری کرد روند اجرایی عضویت کامل کشورمان در سازمان شانگهای در دوره ریاست ازبکستان بر این سازمان تکمیل شود.

امیرعبداللهیان بر اهمیت تقویت و پیشبرد همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تأکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای گسترش همکاری‌ها با ازبکستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی، فناوری‌های نوین، مبادلات انرژی، کشاورزی، شیلات و گردشگری اعلام کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵.۲۱°    -۰.۰۱°