ضرورت اجرای سند سازگاری با کم‌آبی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۱۴۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلندمدت حدود ۴۰درصد کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با حضور در برنامه "تیتر امشب" گفت: به استناد ماده ۱۰ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، شورای عالی آب با هدف هماهنگی سیاستگذاری در زمین تأمین، توزیع و مدیریت مصرف آب کشور تشکیل شده است.

وی افزود: در نخستین جلسه شورای عالی آب به ریاست رئیس جمهور بر تأمین پایدار آب شرب کشور تأکید شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در گزارش شورای عالی آب اشاره شد که سال آبی ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ که در ۳۱ شهریور به انتها رسید، جزو یکی از خشک‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال گذشته بود.

جانباز بیان کرد: مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلندمدت حدود ۴۰درصد کاهش یافته است. همچنین در آب‌های سطحی و آب ورودی به سد‌ها با کاهش حدود ۲۷ درصدی نسبت به میانگین بلند مدت مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سازمان هواشناسی برای پاییز امسال کم‌بارشی و افزایش متوسط درجه حرارت هوا را پیش‌بینی کرده است.

وی بیان کرد: تأکید بر اینکه طرح‌های توسعه‌ای کشور مبتنی بر سند ملی آمایش سرزمین باشد، تمام طرح‌های اجرایی حتما پیوست و مجوز زیست محیطی داشته باشد، توجه به اصلاح الگوی مصرف به‌ویژه در آب شرب، اولویت تأمین پایدار آب شرب، صرفه‌جویی در تمام مصارف کشاورزی، صنعت و آب شرب و بازتخصیص آب از جمله سیاست‌های تأمین آب در شورای عالی آب بود.

جانباز با تأکید بر اینکه باید از کسانی که الگوی صحیح مصرف آب را رعایت می‌کنند حمایت کنیم، گفت: حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مشترک به دلیل اصلاح الگوی مصرف، از تخفیف‌های تشویقی استفاده کرده‌اند.

محمدرضا جلیلی قاضی‌زاده، کارشناس حوزه آب مهمان دیگر برنامه بیان کرد: کشور ما سالهاست که با کم آبی مواجه است و همه ساله ما با آن مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی کشور ما یک‌سوم متوسط دنیاست، افزود: مقدار بارندگی در کشور حدود ۲۵۰ میلیمتر است و اگر این رقم را در مساحت کشور ضرب کنیم، رقمی حدود ۴۳۰ میلیارد متر مکعب به‌دست می‌آید که از این مقدار  ۷۰ درصد آب تبخیر می‌شود.

کارشناس حوزه آب گفت: در کشور ما مقدار تبخیر آب ۳ برابر متوسط جهانی است.

 
جلیلی قاضی‌زاده با بیان اینکه مصوبات شورای عالی آب در جلسه دیروز مثبت بود، تصریح کرد: تأکید این شورا بر سیاست‌های آب مجازی می‌تواند بسیار موثر باشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۱.۹۹°