امضای توافقنامه همکاری ایران و ترکمنستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۹۱۴۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
وزیر راه و شهرسازی از امضای توافقنامه همکاری میان ایران و ترکمنستان در حوزه‌های مختلف از جمله نفت و گاز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم اختتامیه شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان گفت: توافقات کلی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در حوزه‌های انرژی شامل ایجاد سوآپ گاز طبیعی ترکمنستان از مسیر ایران، تسریع اکتشافات منابع هیدروکربوری در دریای خزر به طور مشترک، استمرار همکاری در حوزه نفت و گاز و استفاده از تجربیات ۲ کشور در زمینه برق بوده است.

وی گفت: در بخش حمل و نقل نیز افزایش تردد ناوگان مشترک و گسترش همکاری‌های ریلی در دستور کار قرار گرفت، ضمن اینکه ۲ کشور ایران و ترکمنستان در زمینه استفاده از بنادر دریایی و همکاری در منطقه آزاد سرخس نیز توافق کردند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین ایران‌خودرو برای توافق با ترکمنستان در زمینه خودروسازی اعلام آمادگی کرده و شرکت‌های ایرانی نیز برای مشارکت در طرح‌های عمرانی، ساخت پل و ساختمان آماده همکاری هستند.

قاسمی تصریح کرد: توافقاتی هم برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزش نیرو‌های درمانی با همکاری انسیتو پاستور در نظر گرفته شده و همچنین توافقاتی هم برای تبادل اساتید و دانشجو بین ۲ کشور مدنظر است.

وی افزود: در حوزه رسانه‌های جمعی نیز توافق همکاری در زمینه تولید برنامه‌ها، مدنظر قرار گرفته و قرار است دفتر خبرگزاری ایرنا در ترکمنستان بازگشایی شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یک توافق نامه میان ۲ شرکت راه آهن ایران و ترکمنستان نیز به امضاء می‌رسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°