هشدار بهداشت جهانی درباره توزیع نابرابر واکسن و داروی کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 10 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۲۲۳
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۶
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: توزیع نابرابر واکسن و داروی کرونا در جهان موجب شده است که همه گیری ویروس کرونا به زودی پایان نیابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو اعلام کرد: برای تامین واکسن و دارو علیه ویروس کرونا در جهان به ۲۰ میلیارد یورو تا سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی نیاز است.

سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد: با تامین واکسن و دارو می‌توان از مرگ حداقل پنج میلیون انسان جلوگیری و بیش از پنج میلیارد یورو هم در اقتصاد جهان صرفه جویی کرد.

سازمان بهداشت جهانی افزود که توزیع نابرابر واکسن و داروی کرونا در جهان موجب شده است که همه گیری ویروس کرونا به زودی پایان نیابد. این موجب شده است که واکسن و دارو‌های موجود نتوانند در برابر ویروس‌های جدید کرونا بطور موثری مقاومت داشته باشند.

براساس این گزارش؛ تاکنون تنها ۰.۵ درصد از واکسن‌های موجود در فقیرترین کشور‌ها که ۹ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، استفاده شده است.

تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: چنانچه ۶/۸ میلیارد دوز واکسن به طور عادلانه تزریق شود، ما به هدف خود که ۴۰ درصد جمعیت جهان را واکسن زده ایم، دست یافته ایم.

براساس گزارش این سازمان برای تامین واکسن و دارو علیه ویروس کرونا در جهان به ۲۰ میلیارد یورو تا سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۲ میلادی نیاز است. سازمان بهداشت جهانی تاکید کرده است با تامین واکسن و دارو می‌توان از مرگ حداقل پنج میلیون انسان جلوگیری کرد.

در شبانه روز گذشته بیش از ۷ هزار و ۸۰۰ نفر به شمار جانباختگان از کرونا در جهان اضافه شد. بیش از ۴۷۴ هزار نفر هم به این ویروس مبتلا شدند. در همین مدت آمریکا با هزار و ۲۰۸ فوتی و بیش از ۷۸ هزار ابتلا بیشترین شمار جان باختگان و مبتلایان را ثبت کرد.

پس از آمریکا، روسیه و هند بیشترین فوتی‌ها را ثبت کردند.

در اروپا اوضاع کرونایی به ویژه در شرق این قاره همچنان بحرانی است. در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۴۸ هزار و ۶۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در این قاره شناسایی شد. ۳ هزار و ۲۸۳ نفر هم فوت کردند.

روسیه در شبانه روز گذشته با هزار و ۱۵۹ فوتی و بیش از ۴۰ هزار ابتلا تلخ‌ترین روز کرونایی خود را از زمان شیوع این ویروس گذراند. در مسکو فعالیت همه ادارات و مراکز تفریحی و غذاخوری‌ها تا ۱۶ آبان متوقف شد. تعطیلی سراسری هم از شنبه اجرایی خواهد شد.

پس از روسیه اوکراین و رومانی به ترتیب با ۵۷۶ و ۴۱۳ نفر بیشترین جانباختگان را ثبت کردند.

اوکراین طبق آمار‌ها کندترین روند واکسیناسیون در اروپا را دارد. بیمارستان‌ها با کمبود تخت و کادر درمان روبرو هستند. آمار‌های وزارت بهداشت این کشور نشان می‌دهد ۹۸ درصد افراد فوت شده بالای ۶۰ سال واکسینه نبودند.

در مجارستان استفاده از ماسک و دریافت واکسن کرونا از دوشنبه اجباری شد.

آلمان از ثبت بالاترین میزان ابتلا به کرونا در دو هفته اخیر خبر داد. شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان طی یک هفته اخیر ۱۵ درصد افزایش یافته است. در شبانه روز گذشته بیش از ۲۶ هزارو ۶۰۰ ابتلای جدید در این کشور شنایی شد. طی همین مدت ۱۲۲ نفر هم فوت کردند.

در آسیا در شبانه روز گذشته بیش از ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا و بیش از ۲ هزار فوتی ثبت شد. ترکیه با بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر و هند با بیش از ۸۰۳ نفر بیشترین ابتلا و فوتی‌ها را در این قاره گزارش کردند.

در شهر کرایست چرچ نیوزیلند هم نخستین مورد ابتلا به کرونا پس از ۱۷ ماه تایید شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۷۹°    ۱۰.۹۹°