تعیین رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۹۴۲۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
هیئت وزیران در جلسه امروز (یکشنبه)، «محمد محمدی‌بخش» را به عنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشور تعیین کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 هیئت وزیران در جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه، ۹ آبان) که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، برگزار شد، مصوب کرد تا مبلغ ۵ هزار و ۵۱۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (به ترتیب تا مبلغ ۳۲۱۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای و تا مبلغ ۲۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) برای این منظور اختصاص یابد.

دولت همچنین مصوب کرد مبلغ ۵ هزار و ۱۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت (با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری) با بازپرداخت ۱۵ ساله برای تسهیلات بازسازی (شامل ۳ سال دوران مشارکت مدنی و ۱۲ سال دوران فروش اقساطی)، بازپرداخت ۵ ساله برای تسهیلات تعمیری، بازپرداخت ۷ ساله برای تسهیلات معیشتی و بازپرداخت ۱۰ ساله برای جایگاه دام، به منظور جبران خسارات ناشی از وقوع زلزله در شهرستان‌های یاد شده، پرداخت شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز موظف شدند ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کنند.

‌انتصاب «‌محمدی‌ بخش» به ریاست سازمان هواپیمایی کشوری

هیئت وزیران در ادامه، «محمد محمدی‌بخش» را به عنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشور تعیین کرد. آقای محمدی‌بخش دارای تحصیلات کارشناسی در رشته‌های هوانوردی خلبانی و مدیریت هوانوردی است که از جمله سوابق و فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- مدیر آموزش تخصصی هوایی (نیروی هوایی) (به مدت ۴ سال)

- نماینده و بازرس ویژه ریاست سازمان هواپیمایی کشوری (به مدت ۳ سال)

- مدیرکل حوزه ریاست سازمان هواپیمایی کشوری (به مدت ۲ سال)

- مدیرعامل هلدینگ تخصصی هوایی (به مدت ۱۲ سال)

- عضو اصلی هیئت رئیسه سازمان هواپیمایی کشوری (طی سال‌های ۱۳۹۳-۱۳۹۰)

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهاد‌های دستگاه‌های اجرایی بررسی و به تصویب هیئت وزیران رسید.

تصویب آیین‌نامه اجرایی اولویت خرید نهاده‌های کشاورزی وارداتی از محل کشت فراسرزمینی

دولت در اجرای تکلیف مقرر در بند (م) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مبنی بر اولویت خرید محصولات کشاورزی و دامی وارداتی از شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه کشاورزی فراسرزمینی، آیین‌نامه اجرایی مربوط به این بند از قانون مذکور را تصویب کرد.

هدف از تصویب آیین‌نامه فوق، حفظ امنیت غذایی به‌ویژه در محصولات اساسی و راهبردی، تشویق هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری در حوزه محصولات کشاورزی و دامی، بهبود الگوی کشت، تولید آب مجازی (مدیریت بحران آب در کشور) و ارتقای فناوری و دانش در فرآیند تولید محصولات کشاورزی با به‌کارگیری تجارب موفق کشور‌های همسایه است.

به موجب آیین‌نامه یاد شده، شرکت پشتیبانی امور دام کشور و شرکت بازرگانی دولتی ایران مکلفند در واردات محصولات کشاورزی و دامی توسط شرکت‌های ذی­صلاح دولتی و غیردولتی، شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه کشاورزی فراسرزمینی را در شرایط مساوی در اولویت خرید قرار دهند.

شرایط مساوی براساس مجموع ارزش گمرکی (ارزش CIF) و در چارچوب قوانین و مقررات مربوط از جمله قانون برگزاری مناقصات تعیین می ­شود.

همچنین براساس این آ‌یین‌نامه، واردات محصولات کشاورزی و دامی تولید شده توسط شرکت‌های مجری کشت فراسرزمینی به شرط فروش همان محصول به شرکت­ پشتیبانی امور دام کشور و شرکت بازرگانی دولتی ایران در داخل به صورت ریالی و بدون تأمین و انتقال ارز، در چارچوب قوانین و مقررات مربوط مشمول سود بازرگانی صفر خواهند بود.

اختصاص اعتبار برای طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه

هیئت وزیران به منظور تأمین اعتبارات مورد نیاز طرح‌های مصوب کارگروه دریاچه ارومیه برای مدیریت خشکسالی در حوضه آبریز این دریاچه، مصوب کرد مبلغ ۵ هزار و ۵۰ میلیارد ریال به صورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار گیرد.

طرح‌ها و پروژه‌های مصوب احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۰ با پیشنهاد دبیرخانه کارگروه نجات دریاچه ارومیه و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور قابل اصلاح است.

همچنین دستگاه‌های اجرایی مربوط موظفند گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت بحران کشور ارسال کنند.

تعیین یک عضو حقیقی منتخب هیئت وزیران در شورای عالی کار

دولت به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در اجرای حکم مندرج در بند (ب) ماده (۱۶۷) قانون کار، آقای مجید دوستعلی را به عنوان عضو حقیقی منتخب هیئت وزیران در شورای عالی کار تعیین کرد.

تصمیم‌گیری در خصوص نحوه ادامه بررسی لوایح تقدیمی به مجلس شورای اسلامی

هیئت وزیران به پیشنهاد معاونت امور مجلس رئیس جمهور و به استناد ماده (۴۲) آیین‌نامه داخلی دولت، درخصوص ادامه بررسی یا استرداد لوایح جاری در دولت یازدهم مجلس شورای اسلامی و لوایحی که اعلام وصول نشده اند، تصمیم گیری کرد.

ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره/هیات عامل شرکت‌های دولتی و تابعه نهاد‌های عمومی غیر دولتی

دولت در اجرای تکلیف مقرر در جزء (۶) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، آیین نامه اجرایی این بند از قانون درخصوص ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره/ هیئت عامل شرکت‌های دولتی و تابعه نهاد‌های عمومی غیردولتی را به تصویب رساند.

بر این اساس، امتیاز شغلی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره/ هیئت عامل موظف شرکت‌های دولتی و سایر اشخاص حقوقی موضوع این آیین نامه متناسب با هریک از سطوح دسته بندی شده مندرج در آیین‌نامه، تعیین و حق شغل با اعمال ضریب ریالی حقوق سالانه مصوبه هیات وزیران متناسب با امتیاز هر سطح محاسبه می‌شود.

همچنین امتیازات حق شاغل و فوق العاده‌های موضوع ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری و نیز سایر پرداخت‌های مستمر و غیرمستمر، بر اساس مفاد قانون مذکور و مقررات مربوط محاسبه می‌شود.

میزان فوق العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری بر اساس امتیاز بهره وری امسال برای مدیران عامل و اعضای موظف هیئت مدیره/ هیئت عامل تمام شرکت‌های دولتی و سایر اشخاص حقوقی موضوع این آیین‌نامه به میزان حداکثر ۵۰ درصد سقف امتیازات (حق شغل+ حق شاغل+ فوق العاده شغل+ فوق العاده ایثارگری+ فوق‌العاده سختی شرایط محیط کار و کار در محیط‌های غیرمتعارف) تعیین می‌شود.

کمک‌های رفاهی مستقیم شـامل کمک هزینه مهد کودک، کمک هزینه غذا و ایاب و ذهاب و تلفن همراه بر اساس ضوابط اجرایی بودجه و همچنین سایر کمک‌های رفاهی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره/ هیئت عامل موظف شرکت‌های دولتی و سایر اشخاص حقوقی موضوع این آیین نامه بر اساس مقررات و ضوابط مصوب مراجع قانونی ذیربط متناسب با افزایش بهره وری و عملکرد حداکثر تا ۵۰ درصد مبلغ حقوق و مزایای مندرج در حکم کارگزینی در سقف بودجه مصوب قابل پرداخت است.

همچنین پرداخت‌های غیر مستمر شامل فوق العاده اضافه کار، حق التدریس، حق التحقیق، حق ترجمه، حق التألیف، هزینه سفر و ماموریت روزانه داخل و خارج از کشور شرکت‌های دولتی و سایر اشخاص حقوقی موضوع این آیین‌نامه بر اساس ضوابط و مقررات قانون مدیریت خدمات کشوری و ضوابط اجرایی قانون بودجه پرداخت و میزان عیدی پایان سال بر اساس مصوبه هیئت وزیران پرداخت می‌شود.

تصویب طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های شمال و شمال غرب کشور و زاگرس، سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران

هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و در اجرای بند «ب» ماده (۱۰۰) قانون برنامه ششم توسعه، با طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های شمال و شمال غرب کشور و زاگرس، سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران موافقت کرد.

در طرح مذکور، اهداف، سیاست‌ها و اقدامات طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های شمال و شمال غرب کشور و زاگرس، سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران، تعیین شده است.

به موجب این طرح، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای فرهنگ سازی و تعهد به اصول توسعه پایدار گردشگری در مناطق ساحلی و جنگلی، برنامه آموزش همگانی را با رویکرد سفر مسئولانه، حداکثر طی ۶ ماه تهیه و با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌کند.

همچنین به منظور ساماندهی بازدید گردشگران در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و مناطق جنگلی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تعریف میزان و نوع فعالیت‌های گردشگری، طراحی مسیر و خدمات گشت منطبق با ضوابط فنی و حفاظتی اقدام می‌کند.

این وزارتخانه همچنین با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، شبکه داده‌ها و اطلاعات گردشگری سواحل و جنگل‌ها را در پایگاه اطلاع‌رسانی آن وزارت ایجاد و بروزرسانی نموده و تمامی دستگاه­‌های ذی ربط موظف به همکاری برای اشتراک‌گذاری اطلاعات هستند.

با توجه به عدم انطباق شرح خدمات مطالعات پارک‌های جنگلی، مصوب شورای عالی جنگل‌ها و مراتع کشور با شرح خدمات ابلاغی مناطق نمونه گردشگری، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ظرف مدت ۶ ­ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه، نسبت به اصلاح و تدوین شرح خدمات یکپارچه، اقدام می‌کنند.

تهاتر مطالبات و بدهی‌های دو شرکت خصوصی با دولت

هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر تهاتر مطالبات دو شرکت «تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر» و «برق و انرژی پیوندگستر پارس» از شرکت دولتی مدیریت شبکه برق ایران با بدهی همان شرکت‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور جمعاً به مبلغ ۳۹۵ میلیارد و ۶۲۳ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۵۱۷ ریال موافقت کرد.

همچنین به موجب مصوبه فوق، مطالبات قطعی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی (تعاونی و خصوصی) که در اجرای این تصویب نامه، به شرکت دولتی منتقل شده است با بدهی دولت به شرکت‌های مذکور (اعم از شرکت اصلی و یا شرکت‌های دولتی تابع آنها) بابت مواردی مانند یارانه قیمت‌های تکلیفی (با تأیید سازمان‌حسابرسی) از طریق صدور اسناد تسویه خزانه موضوع قوانین بودجه سنواتی قابل تسویه است.

اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان

هیئت وزیران به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی در خصوص آیین‌نامه اجرایی ماده (۶) قانون حمایت از اطفال و نوجوانان موضوع تبیین و تقسیم کار گروهی بین دستگاه‌ها و نهاد‌های مربوط برای تحقق اهداف قانون مذکور، آن را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح آیین‌نامه فوق، مددکاران اجتماعی مراکز فوریت‌های اجتماعی در موارد ضرورت مداخله فوری جهت جمع آوری اطلاعات و حمایت از طفل و نوجوان، رأساً یا در صورت لزوم با همراهی مأموران انتظامی وارد محل زندگی یا کار افراد و یا محل تحصیل طفل و نوجوان می‌شوند و گزارش مربوط به همراه ضرورت مداخله فوری با رعایت ماده (۳۳) قانون حمایت از اطفال و نوجوانان را به مرجع قضایی اعلام می‌کنند.

همچنین هر یک از والدین، اولیا یا سرپرستان قانونی و تمام اشخاصی که مسئولیت نگهداری، مراقبت و تربیت طفل و نوجوانان را برعهده دارند، موظفند شرایط و موجبات تحصیل طفل و نوجوان واجد شرایط را در مدرسه یا مرکز نگهداری فراهم آورند.

تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح‌های مربوط تعیین کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°