بسیاری از مشکلات با ارتقاء فرهنگ عمومی حل می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۴۸۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
رئیس دستگاه قضا گفت: ارتقا فرهنگ عمومی نیاز به تلاش همگانی دارد و وقتی از مبارزه با فساد صحبت می‌کنیم نیاز به ارتقا فرهنگ عمومی دارد که رسانه‌ها و به خصوص صداوسیما نقش موثری در ارتقا فرهنگ عمومی دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست امروز شورای عالی قضایی با اشاره به سفر اخیرش به استان خوزستان افزود: مشکلات این استان باید به صورت ویژه رسیدگی و پیگیری شود.
وی گفت: خوزستان یک استان بزرگ است که به خاطر وجود نفت و گاز در این استان، دشمن هم به خاطر برخی ضعف‌ها به آن طمع کرده و انصاف نیست که مردم این استان درگیر مشکلات باشند.
 
محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به یکی از مناسبت‌های این هفته یعنی روز ارتقا فرهنگ عمومی گفت: ارتقا فرهنگ عمومی نیاز به تلاش همگانی دارد و وقتی از مبارزه با فساد صحبت می‌کنیم نیاز به ارتقا فرهنگ عمومی دارد که رسانه‌ها و به خصوص صداوسیما نقش موثری در ارتقا فرهنگ عمومی دارند.

بسیاری از مشکلات و مفاسد با ارتقاء فرهنگ عمومی ریشه‌کن می‌شود

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: بسیاری از مشکلات و مفاسد با ارتقاء فرهنگ عمومی حل و ریشه‌کن می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه امروز (دوشنبه دهم آبان) شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به سالروز شهادت بسیجی شهید حسین فهمیده، اظهار داشت: شهید فهمیده با اقدامی ایثارگرانه، مخلصانه و بموقع دل‌های بسیاری از جوانان را به حقیقت و فرهنگ ایثار و شهادت متوجه کرد و نه تنها خودش در تاریخ ماندگار گردید بلکه راه او در دفاع از اسلام و وطن و ارزش‌ها برای همه به ویژه جوانان الگو شد.
رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به سالروز «شهادت آیت الله قاضی طباطبایی»، از وی به عنوان انسانی وارسته و خیرخواه که عمر خود را وقف تبلیغ دین و تعلیم و تربیت کرد و در این راه به فیض شهادت نائل آمد؛ یاد کرد و گفت: زندگی شهید قاضی طباطبایی و قاتلان و حامیان قاتلان او عبرت آموز است که ببینند این شهید عزیز در چه جایگاهی قرار گرفته است و آن‌ها به چه وضعیتی دچار شده اند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: منافقین با شعار‌های ارزشی وارد میدان شدند، اما انحراف و جدایی آن‌ها از راه حق از جایی شروع شد که در فهم دین از عالمان دین شناس استفاده نکرده و به فهم ناقص خود اکتفا، و قرآن و مکتب ناب اهل بیت را رها کردند.
وی ادامه داد: زاویه منافقین از حق در جایی بیشتر شد که اگرچه شعار‌های به ظاهر خوبی سرمی دادند، اما آرام آرام به مرحله‌ای از انحراف رسیدند که عالمان دین و افرادی همچون آیت الله بهشتی، آیت الله قدوسی و ... را به عنوان سد راه اسلام به شهادت رساندند و خون ۱۷ هزار انسان بی گناه را بر زمین ریختند.
حجت الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: کار مدعیان حمایت از خلق و مردم به جایی رسید که با انحراف از مسیر حق به فقها، مراجع، حضرت امام و دین پشت کردند و در یک مقطع علیه مردم خودشان با صدام جنایتکار نیز همدست شدند و امروز هم با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به کشور خودشان همراهی می‌کنند.
رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به سالروز تسخیر لانه جاسوسی به دست دانشجویان مسلمان خط امام در ۱۳ آبان ۵۸ که به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گذاری شده است، اظهار داشت: روز ۱۳ آبان تعدادی از دانشجویان آگاه با الهام گرفتن از ذات انقلاب اسلامی و نوری که حضرت امام از اسلام و قرآن و حضرت صاحب الامر (عج) گرفته بودند، به طور خودجوش انقلاب دوم را رقم زدند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: شیطان بزرگ برای خودش وجاهت و ابهتی دروغین در دنیا درست کرده بود که خیلی‌ها جرأت نمی‌کردند به او نزدیک شوند و با آن مقابله کنند و اینگونه به خود تلقین کرده بودند که باید دنیا همانطور باشد که ابرقدرت‌ها می‌خواهند.
وی ادامه داد: دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در چنین شرایطی با اقدام انقلابی، شاخ این غول نما را شکستند و ابهت دروغینش را با عنایت خدا فرو ریختند و دنیا دید که درون این طبل توخالی چیزی نیست.
رئیس قوه قضاییه گفت: در حادثه طبس نیز جنود پنهان خدا به میدان آمدند و بار دیگر پوزه شیطان بزرگ را به خاک ذلت مالیدند و نشان دادند با تکیه بر ایمان و توکل و اعتماد به خدا می‌توان در برابر قدرت‌های استکباری ایستاد و البته ما نیز باید مراقبت باشیم که روحیه استکباری پیدا نکنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به تقارن روز دانش آموز با سالروز تبعید حضرت امام گفت: دشمن تلاش می‌کرد تا نور الهی را که در امام خمینی (ره) تجلی یافته بود خاموش کند و امام را بازداشت، تبعید و محدود کردند، اما این نور نه تنها خاموش نشد بلکه در تقارنی معنادار و در همان روز ابهت دروغین استکبار فروریخت.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نامگذاری ۱۴ آبان به عنوان «روز فرهنگ عمومی» اظهار داشت: اصل انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود و زیرساخت قدرت، اقتدار و استقلال هم مسائل فرهنگی است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: بسیاری از بزرگان مسئله فرهنگ را از جمله مولفه‌ها و الزامات قدرتِ نظام و ملت می‌دانند، ولی می‌توان گفت فرهنگ زیرساخت همه مولفه‌ها از جمله اقتصاد، امنیت و علم و تکنولوژی است.
وی تصریح کرد: اگر فرهنگ صحیح عمومی اسلامی داشته باشیم بسیاری از مسائل اقتصادی ما هم خود به خود بهتر می‌شود و بسیاری از مشکلات و مفاسد با ارتقاء فرهنگ عمومی حل و ریشه کن خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان این که اگر فرهنگ اسلامی و دینی ما ارتقاء یابد، علم و معرفت ما هم افزون می‌شود و امنیت بهبود می‌یابد، خاطرنشان کرد: تعالی فرهنگ عمومی تنها با الزامات قانونی و مقررات حکومتی به وجود نمی‌آید و نیازمند فرهنگ سازی و همیاری رسانه‌ها و صاحبان قلم و خطابه است.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سفر کاری ۱۸ ساعته خود و همکارانش به استان خوزستان در هفته گذشته و بررسی میدانی مشکلات این استان اظهار داشت: استان خوزستان دارای مواهب غنی الهی است، اما به خاطر برخی ضعف‌ها مردم گرفتار مشکلاتی شدند که حقیقتاً مستحق آن نیستند و دشمن هم به دنبال سوءاستفاده از این ضعف هاست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای تأکید کرد: مسائل استان خوزستان باید به طور ویژه دیده شود و با اقدامات متعارف و مرسوم نمی‌توان مشکلات آب، مسائل زیست محیطی و فرهنگی و اقتصادی مردم این منطقه را حل کرد و تلاش ما این است با یک نسخه خاص به طور فوق العاده به این مسائل توجه کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴.۷۹°    ۱۰.۹۹°