۹۵ درصد بیماران شدید بستری واکسن نزده اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۲۹۵۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: درصد بیماران بدحال بستری که واکسن زده بودند و مبتلا شدند کمتر از ۴ یا ۵ درصد بوده است و بیش از ۹۵ درصد بیماران شدید بستری کسانی بودند که واکسن نزدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه جلسه کمیته علمی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره رابطه مشارکت واکسیناسیون و قرمز شدن شهر‌ها افزود:متاسفانه در برخی استان‌ها مشارکت برای واکسیناسیون کرونا کمتر است که در این استان‌ها مقداری روند سرپایی افزایش داشته است. قطعا اگر مشارکت استان‌ها افزایش نیابد باید نگران خیز بعدی در آن استان‌ها باشیم. واکسیناسیون مهم‌ترین اقدام پیشگیری و درمانی است.

وی درباره شناسایی نوع جدید سویه کرونا در کشور نیز گفت:فعلا سویه جدیدی از بیماری در ایران و دنیا شناسایی نشده است، حتی سویه مو و لامبدا هم که مطرح شد، الان جای نگرانی ندارد.

دکتر جان بابایی افزود: الان سوش دنیا و ایران دلتاست البته دلتا پلاس هم در برخی کشور‌ها شناسایی شده، ولی خوشبختانه واکسن‌های جدیدی که طراحی شده اند حتی بر سوش دلتا هم اثرگذار هستند.

وی درباره تاثیر واکسیناسیون و آمار مرگ و میر‌های ناشی از کرونا نیز گفت: واکسیناسیون با این حجم وسیعی که انجام شده سبب شده است تا مرگ و میر در افراد بالای ۶۰ سال به طور قابل ملاحظه‌ای در موج پنجم نسبت به موج چهارم کاهش یابد. در شروع خیز پنجم جمعیت بالای ۶۵ سال و کادر درمان واکسینه شده بودند که این گروه مبتلایان جدی و مرگ و میر زیادی نداشتند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ظرفیت قابل توجهی در تولید واکسن داخلی کرونا داریم، تاکید کرد: زیرساخت‌ها تهیه شده است تا از یک روزی در واکسیناسیون کرونا خودکفا شویم و قرار نیست همیشه واکسن وارد کنیم؛ زیرا از هر نوعی در کشور واکسن تولید می‌کنیم.

وی با تاکید بر کاهشی بودن روند بستری کرونایی‌ها در بیمارستان ها، گفت: بیش از سه چهارم بستری‌ها از دوران موج کاهش یافته است روند بیماری و بیماران بدحال رو به کاهش است البته سرعت کاهش میزان فوتی‌ها اندکی کمتر است و بیمارانی که به درمان پاسخ نمی‌دهند فوت می‌کنند ضمن اینکه ما وارد خیز ششم نشده‌ایم و درحال حاضر در روند نزولی خیز پنجم هستیم.

دکتر جان بابایی با تاکید بر اینکه از مصرف داروی کورتون در موارد سرپایی به شدت باید پرهیز شود افزود: دلیل اصلی عفونت قارچی بعد از کرونا بویژه در افراد دیابتی مصرف کورتون است؛ مصرف محدود آن در بستری برای بیماران در آغاز بیماری به تشخیص پزشک ممکن است.

وی همچنین درباره تفاوت دز بوستر و اضافه واکسن‌های کرونا گفت: دز بوستر برای کسانی است که بیش از ۶ ماه است که از تزریق دز دومشان گذشته است و افراد پرخطر مثل کادر پزشکی هستند که باید دز یادآور تزریق کنند.

دکتر جان بابایی گفت: الان بیش از ۱۰۰ هزارنفر از کادر پزشکی دز بوستر دریافت کرده اند در عین حال این بحث نیز مطرح شد تا برای افراد پرخطر دز سوم مصرف شود تا زودتر از دز یادآور باشد که این موضوع درصورتی که در ستاد ملی مصوب شود، قابل اجراست؛ زیرا سبد واکسیناسیون خوبی در کشور شکل گرفته است. تاکید کمیته علمی استفاده از واکسن‌های داخلی کشور برای دز بوستر و دز اضافه است.

وی در ادامه به صدور مجوز واکسن‌های فخرا و کووپارس نیز اشاره کرد و گفت: در کشور آزمایشگاه و سازمان غذا و دارو داریم و حتی دارو‌ها قبل از عرضه ارزیابی و بررسی می‌شوند. درباره واکسن هم چنین است و هیچگونه اغماضی صورت نمی‌گیرد و امروز آثار خوب واکسن‌های پاستور و برکت را می‌بینیم و چیزی که مشخص است این است که روند صدور مجوز به درستی در حال انجام است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۶.۹۹°