ابلاغ ۴ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۶۱۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
رئیس جمهور ۴ مصوبه مهم ابلاغ نشده شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نشست ۸۴۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه در سخنانی اظهار داشت: چهار مصوبه قبلی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ کرد که اسناد بسیار مهم شورا محسوب می‌شوند.
وی یکی از این اسناد ابلاغ شده را مصوبه "بنیاد علم ایران" که در واقع جایگزین صندوق حمایت از پژوهشگران می‌شود. یکی دیگر از اسناد ابلاغی "صندوق علم و فناوری کشور" است که مجموعه حمایت‌های پژوهشی وزارت علوم در این صندوق متمرکز شده و این صندوق ظرفیتی را برای حمایت از پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی ایجاد می‌کند.
دکتر عاملی از دیگر مصوبات "سند انرژی‌های تجدید پذیر" را نام برد و تصریح کرد: این سند ظرفیتی را درسطح ملی برای انرژی‌های جایگزین فراهم می‌کند بنابراین می‌توان از طریق این سند از جایگزین‌هایی برای انرژی‌های فسیلی بهره برد.
وی افزود: درحقیقت این سند در حراست از محیط زیست و سلامت جسمانی مردم اهمیت محوری دارد. خوشبختانه این سند هم ابلاغ شد و همچنین سند "ملی معماری اسلامی ایرانی" که از مصوبات قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی است، توسط رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد: دستور جلسه ۸۴۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد ظرفیت‌هایی برای حمایت از خانواده‌های ایرانی در نام گذاری فرزندان بود. واقعیت این است نام نیکو برای فرزندان یک امر بسیار مهمی است. فرزندان ما در عمر طولانی خودشان را با «نام: می‌شناسند و دیگران هم با «نام»، فرزندان ما را می‌شناسند لذا انتخاب نام نیکو، یک اصل مهم و هویت بخش است. کما اینکه همچنان در جامعه ایرانی نام‌های برگزیده‌ی اسلامی و ایرانی را شاهد هستیم.
وی افزود: در حقیقت ایجاد یک ظرفیت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و هم ایجاد سامانه ارائه نام‌های تایید شده سازمان ثبت احوال، باعث توسعه حق انتخاب به خانواده‌های ایرانی، در انتخاب نام نیکو برای فرزندانشان می‌شود.
دکتر عاملی اظهار داشت: در این دستور جلسه ارایه خدمات تشویقی برای خانواده‌ها را مد نظر داشتیم. به عنوان مثال با این ظرفیت ایجاد شده می‌توان شجره نامه نام‌های یک خانواده را در چندین نسل معرفی کرد و یا تلفیق‌های جدیدی از اسم‌های رایج برخواسته از ادبیات فاخر ایرانی و نیز اسم‌های مذهبی (که در طول تاریخ ایران وجود داشته) را در معرض دید خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد. در این راستا صدا و سیما و وزارت آموزش و پرورش هم می‌تواند نقش یاری دهنده در شناساندن بهتر اسم‌های برگزیده به خانواده‌های ایرانی ایفا کند.
وی افزود: در این جلسه، توسط رئیس جمهور بر الزام آور بودن اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید شد؛ لذا تمام دستگاه‌ها و نهاد‌ها ملزم به اجرای مصوبات شورا هستند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: طبیعتا الزاماتی که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد می‌کند، باعث می‌شود دستگاه‌های نظارتی کشور بر حسن اجرای مصوبات و تامین ضمانت اجرایی و قانونی، نظارت داشته باشند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۵۹°    ۱۴.۹۹°