امیرعبداللهیان: مطالبات خود را در مذاکرات با قوت پیگیری می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۸۳۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
وزیر امورخارجه در تماس تلفنی با وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه ایران سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مد نظر دارد، گفت: ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز (شنبه، در تماس تلفنی در خصوص موضوعات مورد علاقه از جمله مذاکرات آتی وین و تحولات جاری در منطقه گفتگو و تبادل نظر کردند.

لاوروف جویای سلامت وزیر امور خارجه کشورمان در پی ابتلا به ویروس کرونا شد.

امیرعبداللهیان ضمن تأکید بر خوب بودن شرایط عمومی خود و تمجید از مواضع سازنده و مثبت روسیه در قبال موضوع هسته‌ای ایران، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق صورت‌گرفته با هماهنگ‌کننده برجام در خصوص زمان برگزاری گفتگو‌ها با گروه ۱+۴، تأکید کرد که پیشرفت سریع گفتگو‌ها مستلزم آن است که طرف‌های اروپایی و آمریکا با اجتناب از زیاده‌خواهی و طرح خواسته‌های فرابرجامی، رویکردی واقع‌بینانه و سازنده در پیش گیرند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مد نظر دارد، تصریح کرد: ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: به هیچ وجه نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران در گفتگو‌ها و لزوم بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان تردید داشت.

 امیرعبداللهیان با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران گفت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیات طرف آمریکایی تردید دارد، با این وجود چنانچه طرف آمریکایی به طور کامل به تعهدات خود بازگشته و مطالبات بیشتر نداشته باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای همه تعهدات خود بازخواهد گشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس با اشاره به همکاری‌های سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر لزوم پرهیز مدیرکل آژانس از اتخاذ مواضع سیاسی تاکید کرد و افرود: ایران به همکاری‌های فنی با آژانس ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه در این تماس با تأکید بر اهمیت احیای برجام، تصریح کرد: همه طرف‌ها و در وهله نخست ایالات متحده باید به تعهدات خود بازگردند. آقای لاوروف همچنین یادآور شد که مسکو همواره بر لزوم توقف اقدامات مخرب آمریکا در قبال برجام تأکید داشته است.

در این تماس طرفین در خصوص لزوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان با توجه به در پیش بودن فصل سرما توافق کردند. دو طرف همچنین بر اهمیت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان تأکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس به آخرین وضعیت تحولات در حوزه قفقاز اشاره داشته و بیان کرد که جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات منطقه‌ای در قالب ۳+۳ و سایر فرمت‌های مورد توافق برای حل و فصل مسائل قفقاز و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۰.۹۹°