بازدید رئیس قوه قضاییه از دادسرا و دادگستری شهرری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۸۳۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بازدید‌های میدانی از مجتمع‌های قضایی، امروز (شنبه) از دادسرا و دادگستری شهرری بازدید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه با بهره‌گیری از آمار از پیش تهیه شده و مقایسه‌ای عملکرد دادسرا و دادگستری شهرری، در ۲۳ شعبه داسرای این منطقه شامل ۱۳ شعبه دادیاری، ۵ شعبه بازپرسی، ۵ شعبه اجرای احکام و همچنین ۱۷ شعبه دادگستری شامل ۷ شعبه کیفری، ۷ شعبه حقوقی و ۳ شعبه خانواده حضور یافت و با حضار به گفتگو پرداخت و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها قرار گرفت.

رئیس عدلیه در جریان این بازدید ۴ ساعته، علاوه بر گفتگو با ۴۶ نفر از مراجعه‌کنندگان و بررسی مشکلات آنها، برخی از پرونده‌های قضایی را به صورت موردی مطالعه و در خصوص آن‌ها نکاتی را به بازپرس‌ها و قضات گوشزد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه طولانی شدن فرآیند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رای برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در این‌گونه پرونده‌ها شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرآیند‌های کارشناسی برای پرونده‌های قضایی وجود دارد، بر ضرورت تعیین زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان تأکید کرد و خواستار صدور اخطار و برخورد با آن دسته کارشناسانی شد که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به گرفتاری‌ها، سختی‌ها و مصایب مراجعه‌کنندگان به عدلیه، خطاب به کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهر ری گفت: گاهی اوقات، اثر تکریم ارباب رجوع و برخورد دلسوزانه با مراجعه‌کنندگان، ده‌ها برابر بیشتر از یک سخنرانی و موعظه است؛ برخورد خوب قضات و کارکنان قضایی با مراجعه‌کنندگان، گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند، خطاب به کارکنان دادسرا و دادگستری شهرری گفت: «صبر» و «حوصله» شما در برابر مراجعه‌کنندگان که همه آن‌ها گرفتاری‌های خاصی دارند، هم اجر و پاداش‌تان را زیاد می‌کند و هم باب رحمت خداوند را به روی‌تان می‌گشاید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با حضور در اتاق داوری و میانجیگری دادسرای شهرری، کار این بخش را سخت، اما بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای که در حین گفتگو با تعدادی از کارکنان اداری و قضایی دادسرا و دادگستری شهرری، میزان حقوق آن‌ها را نیز جویا می‌شد، عنوان کرد: به اینجا آمده‌ایم که از نزدیک مسائل، مشکلات و دغدغه‌های کارکنان دستگاه قضا و همینطور مراجعه‌کنندگان را ببینیم و برای آن چاره‌جویی کنیم.

«همسان سازی حقوق کارکنان دستگاه قضایی با دیگر ارگان‌ها و سازمانها» از جمله درخواست‌های پرتعداد کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری از رئیس قوه قضاییه بود؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نیز در پاسخ به این درخواست‌ها ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با کمک دولت و مجلس طرح همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضا با سایر سازمان‌های کشوری به نتیجه برسد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از این بازدید، در اتاق مرحوم «منصور فریدونی» معاون قضایی دادگستری شهرری که چندی پیش بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود، حضور یافت و فاتحه‌ای را برای این مرحوم قرائت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با متصدی بخش مخابرات دادگستری شهرری که یک فرد نابینا بود و تمامی شماره تلفن‌های داخلی دادگستری و دادسرای شهرری را در حافظه خود داشت، دیدار و به صورت ویژه از خدمات وی قدردانی کرد.

در این بازدید، یک تیم ویژه از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه در دادسرا و دادگستری شهرری حضور یافت و خواسته‌ها و نامه‌های مردمی را جهت بررسی و پیگیری بیشتر، جمع‌آوری کرد.

پیش‌تر و طی ۴ ماه گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از مجتمع قضایی قدس در تهران، دادسرا و دادگستری شهرستان‌های قدس و قرچک و همچنین ۴ شعبه کشیک قضایی در تهران بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحد‌های قضایی و مراجعه کنندگان قرار گرفته بود رئیس عدلیه همچنین طی این مدت از دادگستری استان‌های خوزستان، ایلام، البرز و قزوین بازدید کرده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲.۷۹°    ۷.۹۹°