لغو تحریم‌ها شرط بازگشت آمریکا به برجام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۹۹۴۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
سخنگوی وزارت امور خارجه بر لزوم اقدام آمریکا برای لغو تحریم‌های غیرقانونی ضد ملت ایران برای بازگشت به برجام تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اظهارات سالیوان درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: آمریکا باید بداند عضو برجام نیست و به دیگر اعضای برجام نمی‌تواند اظهاراتی را منتسب کند و یا درخواست‌هایی داشته باشد.

وی به مقامات آمریکایی یادآور شد: فراموش نکنند که تحریم‌های غیرقانونی را که در دولت ترامپ اعمال و در دولت بایدن به آن اضافه شد، باید لغو کنند.

خطیب زاده تاکید کرد: مسیر بازگشت آمریکا به برجام روشن است آنان باید بپذیرند به عنوان مقصر وضع کنونی از مسیری که رفتند، بازگردند.
 
 
دولت بایدن مذاکرات را به بن بست کشاند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: دولت بایدن با لجاجت بر حفظ بخشی از تحریم‌های دولت ترامپ، مذاکرات وین را به بن بست کشاند.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: در مذاکرات وین به سند تمام و کمالی نرسیده بودیم وگرنه از جانب ایران و ۱ + ۴ اعلام می‌شد؛ در آن گفتگو‌ها اعلام شد که پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

وی افزود: اصل اساسی حاکم بر گفتگو‌های وین این بود که باید درباره همه چیز توافق شود. آنچه در آن گفتگو‌ها انجام شد تدوین پیش نویس توافقی بود که باید حاصل می‌شد، اما به توافق نرسیدیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در مذاکرات وین در چند موضوع به بن بست رسیدیم و این بن بست ناشی از لجاجت دولت آمریکا بر حفظ سیاست شکست خورده ترامپ بود، آنان می‌خواستند بخشی از تحریم‌های دولت قبل را حفظ کنند و انرژی بسیاری از ما و ۱ + ۴ گرفتند.

آقای خطیب زاده افزود: تلاش آمریکا برای حفظ میراث شکست خورده و خجالت آور دولت ترامپ درحالی است که آنان برای لغو تحریم‌های غیرقانونی و رسیدن به توافق به تصمیم سیاسی نیاز داشتند.

وی گفت: متاسفانه آمریکا هنوز رویکرد یکجانبه گرایانه خود را کنار نگذاشته و سیاست شکست خورده دولت قبل آمریکا در دولت کنونی هم رسوب کرده است و همچنان از لیست قرمز و سبز تحریم‌ها سخن می‌گویند.

آقای خطیب زاده هشدار داد: مادام که این رویکرد تغییر نکند در مذاکرات وین، تغییری ایجاد نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به به اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم گفت: این رژیم نامشروع حد و حدود خود را می‌داند و پیشتر هم پاسخ خود را گرفته است.
 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه بر لزوم تمرکز بر کانون‌های بحران در منطقه و ایجاد آرامش در این نقاط تاکید کرد.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری گفت: اصول سیاست‌های خود را در چارچوب تقویت حسن همجواری به طور عام اعلام کردیم که با استقبال همه کشور‌های منطقه مواجه شده است.

وی افزود: آن چه ما بر آن تمرکز کردیم این است که با همکاری کشور‌های منطقه به ایجاد آرامش در کانون‌های بحرانی برسیم و این بحران‌ها را خنثی کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین تاکید کرد: اگر قرار بر گفتگو درباره مسایل منطقه باشد، با کشور‌هایی که مروج جنگ، خشونت و صادر کننده سلاح هستند، صحبت نمی‌کنیم.

آقای خطیب زاده با اشاره به نقش برخی کشور‌های غربی به ویژه آمریکا در کشتار ملت یمن؛ پاسخگویی آنان را در قبال این جنایات ضروری دانست.
 
 
صادردات برق و انرژی به افغانستان ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران سال‌هاست که به افغانستان برق صادر می‌کند و مردم این کشور به خاطر کمبود انرژی در وضعیت خطیری هستند.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره قرارداد‌ها با طالبان و حضور ایران در بازار افغانستان اظهار داشت: آن‌چه برای ما مهم است مردم افغانستان هستند. برای ادامه صادرات و ادامه توافق بین شرکت توانیر ایران و شرکت برشنا افغانستان باید سفر‌هایی انجام می‌شد و انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: استاندار خراسان رضوی برای تسهیل تردد کامیون‌ها و ادامه مراودات در حوزه سوخت و انرژی سفری به افغانستان داشت.

خطیب زاده همچنین درخصوص سفر هئیت‌هایی از افغانستان به تهران؛ افزود: سفر‌ها به ایران به صورت عادی با آگاهی کابل و دوستانمان در جهات مختلف جامعه مدنی و گروه‌های افغانستانی انجام می‌شده و شده است.

وی ادامه داد: همانطور که مستحضرید جناب آقای کاظمی قمی، نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان، در وزارت خارجه مستقر شدند و فعالیت هایشان را شروع کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آقای کاظمی قمی بزودی سفری به کابل خواهد داشت و این رفت و آمد‌ها بین کشور‌های همسایه در سطح خود و با چارچوب‌هایی که در بیانیه تهران به دقت و شفافیت آمده در جریان بوده و ادامه خواهد یافت.

وی همچنین درباره نفتکش توقیف شده توسط سپاه پاسداران و احضار سفیر ایران در ویتنام گفت: در خصوص خبرسازی‌های برخی رسانه‌های خارجی اظهارنظر نمی‌کنم. آن‌چه روشن است ما در تماس نزدیک با دولت ویتنام هستیم و مراحل کشتی در حال انجام است. خدمه دسترسی‌های عادی کنسولی دارند و به محض این‌که مسائل فنی حل شود، موضوعی در خصوص کشتی ویتنامی وجود ندارد و موضوع احضاری هم در میان نیست.

خطیب زاده در ادامه درباره حمله سایبری اخیر به سامانه سوخت و این‌که برخی آمریکا و رژیم صهیونیستی را عامل آن می‌دانند تصریح کرد: مراجع فنی باید در این باره اظهارنظر کنند. هیچ کس نمی‌تواند در خانه شیشه‌ای بنشیند و دیگران را مورد حمله سایبری قرار دهد. همه می‌دانند توان ایران چیست و هم آسیب پذیری‌های گسترده آن‌ها را می‌دانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ایران با برخی کشور‌ها توافقنامه دوجانبه همکاری در حوزه امنیت سایبری دارد و آمادگی خود را اعلام می‌کند بتواند در یک ترتیبات دسته جمعی در امنیت سایبری حضور داشته باشد، ولی این‌که برخی کشور‌ها و رژیم‌ها بخواهند از این فضا سوء استفاده کنند پاسخ‌های خودشان را گرفتند و پاسخ‌های دردناکی گرفتند و بعد از این هم خواهند گرفت.

وی همچنین با ارائه گاهشمار دیپلماسی در هفته گذشته گفت: هفته گذشته هفته دیپلماتیک پرمشغله‌ای بود. دوشنبه ۱۰ آبان ماه رایزنی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن با مشاور ارشد وزیر امورخارجه کشورمان برگزار شد. چهارشنبه ۱۲ آبان ماه برخی محکومان در تایلند با تلاش و پیگیری سفارت و دوستان ما در نهاد‌های ذیربط به کشور منتقل شدند.

خطیب زاده افزود: روز پنجشنبه ۱۳ آبانماه تماس تلفنی وزیران امور خارجه عراق و سوریه را با آقای امیرعبداللهیان داشتیم. علاوه بر این وزیران امورخارجه چین، کویت و اردن و همچنین تعداد از سفرای مقیم در پیام‌های جداگانه جویای حال وزیر امور خارجه شدند و برای ایشان آرزوی سلامتی کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: روز شنبه گفت و گوی تلفنی وزیران امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مورد موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای انجام شد. علاوه بر این گفت و گوی وزیر امورخارجه با همتای آذربایجانی در همان روز انجام شد و در این گفتگو درباره توافق و تمرکز بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و عبور از برخی موضوعات و سوء تفاهم‌های رسانه‌ای تبادل نظر شد.

خطیب زاده، گفت و گوی تلفنی وزیر امورخارجه چین با وزیرامورخارجه کشورمان را از دیگر تحولات حوزه دپیلماسی این هفته برشمرد و گفت: این هفته همچنین روسای قوا و برخی مقامات کشوری و لشکری جویای احوال وزیر امورخارجه کشورمان بودند چرا که ایشان به دلیل کرونا در قرنطینه هستند و از منزل کار‌ها را پیگیری می‌کنند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۰.۴۱°    ۰.۹۹°