توافقات مهم سران عراقی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۲۹۹۹۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
نمایندگان چارچوب هماهنگی عراق در نشست با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس شورای عالی قضایی عراق برای عبور کشور از بحران به توافقات مهمی دست یافتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دیدار و گفت وگوی نمایندگان چارچوب هماهنگی جریان‌های شیعی عراق شامگاه دوشنبه با حضور برهم صالح رئیس جمهور عراق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی برگزار شد و این نشست سه موضوع اساسی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد که شامل هدف قرار دادن معترضان و تظاهرات مسالمت آمیز، سوء قصد به منزل نخست وزیر عراق و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات اخیر پارلمانی کشور است.

رهبران و احزاب هیات هماهنگ‌کننده احزاب شیعی این جلسه را در منزل «حیدر العبادی» رئیس ائتلاف «النصر» برگزار کردند و در پایان بیانیه‌ای در پنج بند منتشر شد.

بیانیه هیات هماهنگی گروه‌های شیعه عراق شامل بند‌های زیر است:

۱-محکوم سازی جنایت هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان و تکمیل تحقیقات قضایی درباره آن و محاکمه عوامل این جنایت (تیراندازی به معترضان در مقابل دروازه منطقه سبز بغداد)
۲-محکوم سازی جنایت هدف قرار دادن منزل نخست وزیر عراق، تکمیل تحقیقات درباره آن، اعزام تیم تحقیقاتی فنی ویژه شناخت همه ابعاد این جرم و سپس تحویل مسئولان این اقدام به دستگاه قضایی
۳-کاهش تنش و توقف تحریک فضای رسانه‌ای از همه طرف ها، پاک کردن تمام جلوه‌های تحریک کننده (تنش زا) در خیابان ها، حرکت به سوی آرام سازی و رفع نگرانی در مردم و ارسال پیام‌های اطمینان بخش به شهروندان عراقی
۴-جستجوی راه‌های قانونی برای بحران نتایج انتخابات که اعتماد را به همه طرف‌های بازگرداند؛ اعتمادی که شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته است و نیز دعوت به نشست ملی برای کنکاش در راستای ایجاد راه حل‌های خروج از این بحران
۵-همه طرف‌های حاضر در نشست، بر اشتیاق خود برای صلح مدنی و نیز رفع همه ایراد‌ها بر اساس چارچوب‌های قانونی و سیاسی معمول تاکید کردند.
پیش از این گفته شد که جریان صدر نیز در این نشست نماینده‌ای خواهد داشت، اما هیات ساسی این جریان اعلام کرد هیچ فردی را به جلسه شامگاه دوشنبه چارچوب شیعی نفرستاده است.
این نشست چند روز پس از تیراندازی به معترضان تحصن کننده در نزدیکی دروازه منطقه سبز بغداد، کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن تعدادی از معترضان و نیز پس از سوءقصد پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برگزار شد؛ اتفاقاتی که گره سخت تشکیل دولت آینده عراق را کورتر از پیش کرد.

خبر دیگر اینکه کمیسیون عالی انتخابات عراق پایان رسیدگی به اعتراض‌ها و شکایات درباره نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را اعلام کرد. بنابر اعلام این کمیسیون چهار هزار و سیصد و بیست و چهار هزار صندوق رای بازشماری دستی شد و همه آرا با شمارش قبلی مطابق بود. بر این اساس تغییر چندانی در نتایج قبلی حاصل نشده و به جز تعداد ناچیزی از آرای باطله، بقیه آرا انطباق داشته است. کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد: همه جزئیات بازنگری براساس تصمیم هیئت قضایی انتخابات، همراه با نتایج نهایی رسماً اعلام خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۵.۹۹°