بار بزرگ مبارزه با موادمخدر نباید تنها بر دوش ایران باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۰۰۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
وزیر کشور گفت: نباید جمهوری اسلامی ایران به تنهایی بار بزرگ مبارزه با مواد مخدر را به دوش بکشد؛ سایر کشورها باید در این زمینه به ایران کمک کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 احمد وحیدی، وزیر کشور در نشست سفرای بیش از ۶۵ کشور جهان و همچنین رؤسای دفاتر سازمان‌های بین‌المللی مقیم در تهران با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران تعامل و داشتن روابط رو به جلو با همه کشورهاست، از قاچاق مواد مخدر، مهاجرت‌های گسترده، جرایم سازمان یافته، قاچاق کالا و فعالیت‌های تروریستی، به عنوان چالش‌های وزارت کشور در حوزه حفظ نظم و امنیت کشور یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز در راه مبارزه با قاچاق موادمخدر تقدیم کرده است، تصریح کرد: در سال گذشته، ۹۰ درصد تریاک کشف‌شده در جهان، ۷۲ درصد مورفین کشف‌شده در جهان و ۲۰ درصد هروئین کشف‌شده در جهان، در ایران کشف شده‌ است.

وزیر کشور با اشاره به چند برابر شدن حجم تولید موادمخدر در افغانستان بعد از ورود آمریکایی‌ها در ۲۰ سال گذشته، بیان کرد: با توجه به اینکه تولید و صادر کردن این حجم از مواد مخدر جلوی چشم آمریکایی‌ها بوده است آیا آمریکا نباید خود را در این ماجرا پاسخگو بداند.

وحیدی ضمن انتقاد از منفعل بودن برخی کشورها در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت: بدون تردید اگر ایران جلوی قاچاق مواد مخدر را نمی‌گرفت، مقصد این مواد اروپا و سایر کشورهای دنیا بود.

وی با بیان اینکه نباید جمهوری اسلامی ایران به تنهایی بار بزرگ مبارزه با مواد مخدر را به دوش بکشد، تأکید کرد: سایر کشورها باید در این زمینه به ایران کمک کنند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دومین کشور مهاجرپذیر دنیاست، گفت: هم‌اکنون سه و نیم میلیون مهاجر افغانستانی در داخل کشور ما هستند و یارانه‌هایی که مردم ایران از آنها استفاده می‌کنند در اختیار این مهاجران  قرار دارد.

وحیدی بیان کرد: کمکی که کمیساریای عالی در قبال پذیرش مهاجرین به جمهوری اسلامی ایران می‌کند بسیار ناچیز و تقریباً هیچ است.

وی همچنین بر ضرورت تبادلات اطلاعاتی در حوزه‌های قاچاق کالا، مبارزه با مواد مخدر و مهاجرت میان کشورها تأکید کرد و گفت: لازم است که کشورهای مختلف جهان برای همکاری متقابل در جهت رفع این آسیب‌ها اراده جدی داشته باشند.

وزیر کشور با بیان اینکه نباید اجازه داد عده‌ای حقوق بشر را نادیده بگیرند و در عین حال از دفاع از حقوق بشر دم بزنند، تاکید کرد: در مواردی که برخی دولت‌ها به صورت خودسر از اقدامات ضد حقوق بشری حمایت می‌کنند باید کشورهای جهان به صورت دسته جمعی این حمایت‌ها را مورد تقبیح قرار دهند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۵.۹۹°