خدمت به جامعه؛ واجب است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 07 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۲۲۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۶
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: خدمت به جامعه از طریق وزارتخانه‌ها، استانداری‌ها و دیگر نهاد‌ها مانند دستگاه قضایی در مسیر واجبات است و واجب کفایی محسوب می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت السلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه نخست نماز تهران افزود: ارائه خدمت به جامعه اسلامی در چارچوب امور اجتماعی، اقتصادی، خدماتی و پزشکی و سلامت واجب است و افتخار و مباهات نصیب کارگزاران نظام اسلامی می‌کنند و کار‌هایشان عبادت و تقرب به خداست، اما واجب کفایی محسوب می‌شود.
 وی در ادامه تفسیرش از فاتحه الکتاب گفت: باید دائم از خدا گدایی اخلاص کنیم زیرا آن چه برای آخرت کارساز است کار برای رضای خداست و هر مقدار از فکر، نیت و کارمان برای خدا باشد همان سرمایه و ذخیره ماست و مشکل گشای شب اول قبر، برزخ و قیامت ما خواهد بود. br/ حجت السلام و المسلمین صدیقی افزود:، اما هر میزان اخلاص نداشته باشیم ولو خدمت و کار خوب کنیم از دست ما رفته است پس باید کار‌ها را برای خدا انجام دهیم.
 وی تاکید کرد: باید به خود بباورانیم و به طور جدی از خدا بخواهیم که فقط بندگی اش را کنیم و بنده نفس، قدرت، ثروت و شهرت نباشیم. همیشه باید خدا را بندگی کنیم و به غیر خدا مراجعه نکنیم و فقط از حضرت حق تعالی کمک بجوییم.
 خطیب نماز جمعه تهران، هدایت را برنامه عمومی رحمت واسعه حق تعالی دانست و افزود: خداوند تبارک و تعالی هیچ مخلوقی را سرگردان نگذاشته است بنا به گفته علامه بزرگ قرآن کریم علامه طباطبایی اگر هدایت نباشد دو چیز نیست یکی هدف و دیگری راه.
 حجت السلام و المسلمین صدیقی گفت: خداوند هیچ موجودی را بی هدف خلق نکرده است؛ راهی که منتهی به مقصد است و انسان را به مقصد می‌رساند صراط مستقیم است و بودن و طی طریق در آن به انسان کمک می‌کند.
وی افزود: در هدایت الهی، مقصد؛ خداست و آن آقا و مالکی که باید به او برسیم صمد و مقصود است و راه رسیدن به خدا، شریعت انور، اعتقادات توحیدی و اخلاق الهی است.
 حجت السلام و المسلمین صدیقی گفت: اگر اعتقادات انسان منطبق بر واقعیت، عقل و جهان بینی برهانی باشد و انسان در زندگی، متخلق به اخلاق الهی شود، رنگ خدا بگیرد و صاحب عفو، ستاریت، کرم و پناه دادن به مردم شود در صراط مستقیم قرار دارد.
 امام جمعه موقت تهران، اخلاق، شجاعت، ایثار، عفو، تبسم کردن به مردم و شاد کردن دل آنان را بخشی از اخلاق و راه خدا برشمرد و تاکید کرد: البته احکام الهی و واجبات را نیز باید ادا کنیم و بیدار شویم زیرا ترک واجبات، کار دست انسان می‌دهد و خطرناک است به ویژه در مسائل مهمی که سرنوشت جامعه به آن بستگی دارد.
 وی افزود: اخلاق، عقاید حقه و عمل به واجبات، غذای روح ماست و هر چه در این مسیر پیش رویم به ما قوت، انرژی بیشتر و نور می‌دهند و به خدا نزدیک می‌کنند.
 حجت السلام و المسلمین صدیقی گفت: هدایت، هدایت شرعی و بر آحاد مردم واجب عینی است که در اعتقادات شان معرفت داشته باشند؛ در رفتارشان، راه‌های اخلاقی شدن را بیاموزند و در مسائل شرعی؛ کسب علم، قدم اول محسوب می‌شود و بر همگان واجب است.
 خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با شکرگزاری از توفیق برگزاری مراسم نماز جمعه اظهار داشت: خدا را به وسعت اسماء حسنایش و به عدد همه مخلوقاتش شکر که پس از مدت‌ها هجران و فراق، این باب رحمت به روی عاشقان ظهور امام زمان (عج) گشوده شد زیرا نماز جمعه، تمرین انتظار و مانور چشم به راهی برای آن حضرت است و عبادت، سیاست، آموزش و اقتدار جامعه اسلامی محسوب می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۰.۹۹°