گروسی به تهران می‌آید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۰۴۴۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از مدیرکل آژانس اتمی برای سفر به تهران دعوت شده و بزودی به ایران خواهد آمد، گفت: گروسی در این سفر با وزیر امور خارجه نیز گفتگو خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خطیب‌ زاده اظهار کرد: امروز میزبان وزیر خارجه ترکیه در تهران هستیم و او علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود، با رییس جمهور هم دیدار و گفتگو می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین از سفر مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به تهران خبر داد و درباره محور مذاکرات ایران با ترکیه در سفر وزیر خارجه این کشور به تهران گفت: تمرکز اصلی ما پیگیری برخی توافقات از قبل صحبت شده با ترکیه است.

وی یادآورشد: وزیر خارجه ترکیه در این سفر علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود با رییس جمهوری هم دیدار خواهد کرد.

به گفته خطیب زاده، گسترش روابط همکاری‌های اقتصادی، روابط مرزی، وضعیت در شامات، افغانستان و قفقاز از محور‌های رایزنی‌های وزیر خارجه ترکیه در تهران خواهد بود البته امیدوارم وقت محدود، کفاف این دستور کار طولانی را بدهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعا‌های رسانه‌های خارجی درباره نیرو‌های مستشاری ایران در سوریه گفت: خبرسازی رسانه‌های صهیونیستی و برخی کشور‌های دیگر موضوع تازه‌ای نیست. روابط ایران و سوریه از عمق و دامنه گسترده‌ای برخوردار است. فرمانده مستشاری ایران در سوریه مورد تقدیر وزیر دفاع سوریه قرار گرفت و مدالی دریافت کرد.

خطیب زاده یادآورشد: همه از روابط ایران و سوریه را اطلاع دارند و این اظهارات چیز تازه‌ای نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره افتتاح سد ایلیسو ترکیه و موضوع حقابه آن گفت: موضوعات مرزی و مربوط به مدیریت آب‌های مشترک یکی از موضوعات سفر وزیر خارجه ترکیه به ایران است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در منطقه اظهار کرد: سد اشاره شده در رود دجله است که به خلیج فارس می‌ریزد و همه کشور‌های پایین دست از آن متاثر می‌شوند.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان ادامه داد: بخشی از مدیریت جهانی آب داشتن رویکرد مشترک و طبیعت حقابه است. باید جهانی فکر کرد و مشترک تصمیم گرفت. چنین موضوعاتی را باید از نگاه و تصمیم منطقه‌ای مدیریت کرد، چون در بلندمدت تاثیر منطقه‌ای خواهد داشت.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: کشور‌های منطقه با بحران‌های زیست محیطی مواجه هستند و با ایجاد این سد‌ها بحران‌ها شدیدتر شده و موجب افزایش ریزگرد‌ها می‌شود.

مراودات فنی ایران وآژانس مثل همیشه در مسیر خوبی قرار دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: آقای گروسی مراودات بسیار نزدیک را هم با سازمان انرژی اتمی ما و هم دوستان ما در سفارت ایران در وین دارند.
ز ایشان دعوت شده و تاریخ هم برای سفر ایشان پیشنهاد شده و به زودی انشاءالله ایشان عازم ایران خواهند بود و منتظر پاسخ ایشان هستیم.

وی با بیان اینکه مراودات فنی ایران و آژانس مثل در مسیر بسیار خوبی در جریان است، گفت: ایشان در این سفر هم اگر پاسخ تاریخ ما را بدهند، علاوه بر رئیس سازمان انرژی اتمی با وزیر امور خارجه هم دیداری خواهند داشت.

خطیب زاده افزود: باید اجازه داد این روابط در مسیر عادی خودش این ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه‌آیا در سفر باقری به اروپا، طرفین درباره مذاکرات به جمع بندی رسیدند، گفت: بررسی‌ها به جمع بندی رسید و در گفتگو با اعضای ۱+۴ درباره تاریخ مذاکرات به توافق رسیدیم.

وی با بیان اینکه بر اساس این جمع بندی، گفتگو‌ها ادامه خواهد یافت، گفت: توافق این است که تحریم‌هایی که بعد از ۲۰۱۷ و خروج ترامپ از برجام به صورت یکجانبه و فراسرزمینی به مردم ایران تحمیل شد، یکجا برداشته شود. البته اختلافاتی در ۶ دور مذاکره بوده که همه این‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

خطیب زاده یادآور شد: نیت و حرف‌های ایالات متحده را شنیدیم که مایلند به اعضای ۱+۴ بپیوندند، اما برای ما رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مهم است که همه این‌ها در فرایند بررسی جمع بندی شده و در گفتگو‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین درباره اظهارات فیصل فرحان وزیر خارجه عربستان مبنی بر متتفی نشدن برقراری کنسولگری دو کشور گفت: تحول جدیدی شکل نگرفته است و منتظر اراده جدی طرف مقابل هستیم.

وی درباره محور گفتگو‌های باقری در کشور‌های اروپایی گفت: سفر معاون سیاسی وزارت خارجه به کشور‌های اروپایی شامل انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا در جایگاه معاونت سیاسی انجام شد. اما، چون آقای باقری مذاکره کننده ارشد هستند طبیعی است بخشی از گفتگو‌ها به مذاکرات وین اختصاص پیدا کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین در پاسخ به ایرنا درباره بحث دریافت طلب ایران از این کشور و پیگیری این موضوع در سفر آقای باقری به انگلیس گفت: عمده بحث ما با انگلیس موضوع روابط دوجانبه است و یکی از موضوعات دوجانبه بدهی ۴ دهه‌ای انگلیس به ایران است که هر بار به هر بهانه‌ای این پرداخت به تعویق افتاده است.

خطیب زاده مسائل دوجانبه، منطقه و مذاکرات را سه محور گفتگو‌های باقری در اروپا عنوان کرد و گفت: معاون وزیر امور خارجه در این سفر با مسئولان روابط دو جانبه این کشور‌ها هم نشست‌هایی داشته است.

اینکه گفتگو‌های از چه جایی باید آغاز شود موضوعی بی‌اهمیت است/ رفع تحریم‌ها برای ما مهم است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مقام آلمانی مبنی بر اینکه گفتگو‌ها از جایی باید آغاز شود که تفاهم نشد، گفت: آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم. اینکه از کجا گفتگو‌ها در وین شکل بگیرد موضوع کم اهمیت‌تر است.

وی ادامه داد: ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری رزمایش رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشور‌های منطقه گفت: جمهوری اسلامی نسبت به ثبات در منطقه تاکید دارد و به دنبال این هستیم ثبات منطقه به هم نخورد.

وی افزود: نفس اینکه برخی کشور‌های منطقه با ریشه ترور و ناامنی در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی همراه شوند، مذموم است، اما اطمینان می‌دهم جمهوری اسلامی در سطحی از ثبات و اقتدار است که همه می‌دانند نباید به آن نزدیک شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۵.۹۹°