تصویب کلیات طرح حمایت از مالکیت صنعتی در مجلس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۰۵۸۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح حمایت از مالکیت صنعتی را تصویب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 طبق این طرح اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی را پدید آورده باشند، حق تقاضای ثبت اختراع و حقوق ناشی از گواهینامه ثبت اختراع به‌طور مشترک به آنان تعلق دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- چهارشنبه- طرح حمایت از مالکیت صنعتی را با ۱۶۷ رای موافق و ۱۷ رای مخالف از ۲۲۵ آرای ماخوذه تصویب کردند.

بر اساس ماده ۵ این طرح، مخترع (شخص پدید آورنده اختراع) یا قائم‌مقام قانونی یا نماینده قانونی وی و شخصی که اختراع به سفارش او حاصل شده است یا قائم‌مقام قانونی یا نماینده وی، با رعایت حقوق مخترع حق تقاضای ثبت اختراع را دارند.

همچنین بر اساس تبصره ۱ و ۲ ماده ۵ اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی را پدید آورده باشند، حق تقاضای ثبت اختراع و حقوق ناشی از گواهینامه ثبت اختراع به‌طور مشترک به آنان تعلق دارد. کارکنان مرجع ثبت، حق تقاضای ثبت اختراع برای خود یا به نمایندگی از دیگری را ندارند.

بر اساس ماده ۶ این طرح، چنانچه دو یا چند شخص در پدیدآوردن اختراعی واحد، مشارکت داشته و سهم آن‌ها در این همکاری مشخص باشد، میزان مشارکت هر یک به تفکیک در گواهینامه اختراع قید می‌شود و حقوق حاصل از آن، به همان نسبت به ایشان تعلق می‌گیرد.

درصورتی که کار هریک از آن‌ها جدا و متمایز نبوده یا میزان مشارکت آن‌ها در ایجاد اختراع مشخص نباشد، نام همه آن‌ها در گواهینامه اختراع ذکر می‌گردد و حقوق ناشی از گواهینامه، به‌طور مساوی به همه آن‌ها تعلق می‌گیرد.

در ماده ۷ طرح حمایت از مالکیت صنعتی آمده است: هریک از مالکان مشترک اختراعی واحد، بدون نیاز به کسب رضایت مالکان دیگر می‌تواند سهم خود را انتقال داده یا به عنوان وثیقه یا هر نوع تضمین دیگر قرار دهد.

بر اساس تبصره۱- در صورتی که یکی از شرکا بخواهد سهم خود از اختراع ثبت‌شده را به دیگری منتقل کند، باید پیشنهاد فروش خود را به شرکاء دیگر اعلام نماید؛ درصورت وجود پیشنهاد خرید، با مبلغ برابر بین خریدار و یکی از شرکاء اولویت خرید تا مدت پانزده روز با آن شریک است و درصورتی که قیمت پیشنهادی خریدار، بالاتر از قیمت پیشنهادی شرکاء باشد، اولویت خرید با میزان قیمت پیشنهادی خریدار تا مدت پنج روز با شرکای دیگر است.

همچنین بر اساس تبصره۲، هریک از مالکان مشترک به تنهایی، یا همه آن‌ها به‌اتفاق می‌توانند درمورد نقض حقوق موضوع این قانون، به مرجع صالح قضائی مراجعه کنند.

بر اساس تبصره۳- درصورت مخالفت برخی از شرکاء با بهره برداری از اختراع، شریک یا شرکای دیگر می‌توانند االزام شرکاء ممتنع را از مرجع صالح قضائی تقاضا نمایند و با پرداخت مابه ازای عادله سهم آن‌ها از منافع ناشی از بهره برداری، از اختراع استفاده نمایند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۹.۷۹°