هشدار ایران: عجولانه اظهارنظر‌ نکنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۰۶۱۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در وین با اشاره به انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اجرای برجام هشدار داد که کشور‌های عضو آژانس از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، محمدرضا غائبی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که در گزارش جدید فصلی آژانس پیرامون اجرای برجام اعلام شده است که این سازمان به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی خود درخصوص تعهدات مرتبط ایران ادامه داده است.

وی افزود که در این گزارش همچنین به ملاقات مدیرکل با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در ۱۲ سپتامبر سال جاری و بیانیه مشترک پس از این ملاقات و همکاری ایران با آژانس برای انجام برخی سرویس‌های فنی در مکان‌های مورد توافق اشاره شده و یک مورد اختلاف نظر در مورد یک مکان به دلیل آنکه ایران اعلام کرده "در حال انجام تحقیقات قضایی و امنیتی در مورد انجام عملیات تروریستی در این مکان است و تا پیان نیافتن این روند دسترسی آژانس به این مکان را فراتر از تعهدات حقوقی میداند، و اینکه ایران از "آژانس درخواست نموده تا در انجام این تحقیقات به ایران کمک کند" اشاره شده است

غائبی گفت که طبق گزارش آژانس، فعالیت‌های غنی سازی در نطنز و فردو، از جمله با نصب آبشار‌ها و ماشین‌های جدید سانتریفیوژ و غنی سازی تا ۶۰ درصد و فراتر از ۶۷/۳ درصد مقرر در برجام، همچنان با اطلاع آژانس ادامه دارد.

این دیپلمات کشورمان اضافه کرد که گزارش آژانس، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در درجات مختلف را تا ۶ نوامبر، ۲۴۸۹.۷ کیلوگرم اعلام کرده است.

وی افزود که در این گزارش، اشاره شده است که مدیرکل دعوت ایران برای سفر به تهران را پذیرفته است تا دیدار‌های سطح بالایی با مقامات دولت ایران برای بحث در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین بر اساس بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر داشته باشد.

سرپرست نمایندگی اظهار داشت با وجود تفاوت نظر‌های فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوعات فیمابین همچنان ادامه دارد و کشور‌های عضو آژانس باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند.
 
یادآور می شود که براساس روال کار آژانس، گزارش مدیرکل آژانس یک هفته تا ۱۰ روز پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده می‌شود و برای مطالعه در اختیار کشور‌های عضو قرار می‌گیرد.
آژانس از زمان اجرای برجام به طور مرتب هر سه ماه یک بار از روند اجرای برجام و تعهدات مرتبط با فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای ایران، گزارشی ارایه می‌کند.
نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است روز چهارشنبه هفته آینده به مدت سه روز در وین برگزار شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۵۹°    ۷.۹۹°