عزیمت ۵ هزار و ۲۰۰ گروه جهادی به مناطق محروم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 28 دی 1400
کد خبر : ۸۳۰۶۹۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹
رئیس سازمان بسیج سازندگی از عزیمت ۵ هزار و ۲۰۰ گروه جهادی به مناطق محروم در روز شنبه ۲۹ آبان (نخستین روز هفته بسیج) خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار "محمد زهرایی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ با بیان شعار امسال "بسیج پاره تن مردم است" گفت: رزمایش بزرگ گروه های جهادی پایتخت روز جمعه ۵ آذر در منطقه هرندی در جنوب تهران، برگزار خواهد شد.

مسؤول بسیج سازندگی از اجماع همه گروه‌ها در احیای «شورای مرکزی جهاد سازندگی» سخن گفت و افزود: از ۴۲ هزار گروه‌های جهادی بطور همزمان ۵ هزار ۲۰۰ گروه جهادی در ۲۶ استان رزمایش برگزار می کنند.
 
او افزود: این رزمایش در تهران بزرگ نیز در روز جمعه ۵ آذر در جنوب و در قم و در استان‌های دیگر هم به طور جداگانه به مدت هشت روز به ارائه خدمت تخصصی می‌پردازند.

مسؤول بسیج سازندگی برای احیای جهاد سازندگی گفت: بیشترین توجه گروههای جهادی معطوف به روستاها و نیاز آنها است. باید اقتصاد روستا احیا شود.
زهرایی زمان برگزاری رزمایش را ۸ روز اعلام کرد و افزود: در این مدت گروه‌های جهادی اقدام به خدماتی می‌کنند که تا پایان هفته بسیج و در مدت ۸ روز انجام شدنی باشد.
وی در ادامه به اقدامات مرتبط با محرومیت‌زدایی اشاره و تبیین کرد: براساس نیازسنجی فقط در حوزه‌های خاصی ورود پیدا می‌کنیم؛ به طور مثال در روستا‌ها اولویت با چهار حوزه آب، مسکن، زیر ساخت اشتغال و جاده‌سازی است و با امضای تفاهم‌نامه‌هایی با وزارتخانه‌های مختلف این خدمات را هدفمند ارائه می‌دهیم. ۳۰ آبان افتتاح همزمان پروژه‌های محرومیت زدایی را خواهیم داشت.

زهرایی مأموریت سوم این نهاد را فعالیت در عرصه اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: فعالیت ما در راستای سند اعتلاست. طرح‌هایی در این سند پیش‌بینی شده مثل همگام با کشاورز و صنعت یاران و ... که خروجی آن‌ها افتتاح کارگاه‌هایی خواهد بود که در ششمین روز از هفته بسیج به سرانجام خواهد رسید. به طور مثال در قزوین کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی با رویکرد صندوق‌های قرض‌الحسنه افتتاح می‌شود.
 
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خدمت‌رسانی را مأموریت دیگر این نهاد خواند و در تبیین آن گفت: خدمت‌رسانی گاهی معطوف به حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله است؛ به طور مثال در حال حاضر در شهر‌های زلزله‌زده سی‌سخت و اندیکا مستقر هستیم که در حال ساخت خانه‌های تخریب شده و پناهگاه‌های احشام هستیم.

وی بخش دوم خدمت‌رسانی سازمان بسیج سازندگی را ورود به حوزه کرونا و کمک‌های مؤمنانه برشمرد و ادامه داد: در این دوران جهادگران در طرح شهید سلیمانی، کمیته خدمت‌رسانی و جهادی را بر عهده گرفتیم و نسبت به اهدای بسته‌های معیشتی به خانواده‌های نیازمند متأثر از کرونا اقدام کردیم. در گام بعدی این طرح توسعه یافت و تبدیل به نهضت خدمات مؤمنانه و ارائه سبد خدماتی ۱۵ گانه‌ای شد که الگوی بسیاری از سازمان‌ها و نهادهاست. مقام معظم رهبری که بنیانگذار این جریان بودند در اهمیت و جایگاه این طرح به همدلی‌های هشت سال دفاع مقدس اشاره می‌کنند و آن را مصداق بارز انقلابی‌گری می‌دانند.

زهرایی در پایان یادآور شد: طی هفته بسیج برنامه‌های مختلفی در راستای طرح کمک مؤمنانه در استان‌های مختلف داریم که از جمله می‌توان به آزادسازی زندانیان اشاره کرد. سال گذشته توانستیم زمینه آزادی پنج هزار و ۲۸۰ زندانی را مهیا کنیم. از ابتدای امسال تا کنون نیز دو هزار نفر آزاد شده و در هفته بسیج نیز ۴ هزار نفر دیگر همزمان آزاد خواهند شد. آزادسازی زندانیان مانند دیگر طرح‌های جهاد سازندگی به یک گفتمان در کشور تبدیل شده است. نهضت خدمت مؤمنانه برنامه‌های متعددی را طی هفته بسیج و در قالب اقشار مختلف مانند بسیج دانش‌آموزی، جامعه پزشکی، حقوقدانان، زنان و بسیج محلات دنبال خواهد کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۳.۹۹°