وزارت خارجه: بیانیه آمریکا و سه کشور اروپایی فاقد مشروعیت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۷۱۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
سخنگوی وزارت خارجه گفت: بیانیه کارگروه خودخوانده آمریکا، سه کشور اروپایی و شورای همکاری خلیج فارس مشروعیت و ارزش پاسخگویی ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بیانیه کارگروه خودخوانده آمریکا، تروئیکای اروپا و کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس در خصوص ایران گفت: این نشست و بیانیه تنظیم شده، آنچنان ساختگی، نمایشی و فاقد مشروعیت است که ارزش پاسخگویی ندارد.

وی تصریح کرد: دولت آمریکا به عنوان ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و طرفی که از برجام خارج شده و مسئول وضعیت فعلی پیش آمده و به عنوان تنها کشور با سابقه استفاده از تسلیحات هسته‌ای، با سابقه‌ای سیاه از مداخله‌های متعدد در امور داخلی کشور‌های مختلف و اصلی‌ترین فروشنده سلاح و مهمات به مناطق مختلف دنیا، بار دیگر درصدد بحران‌آفرینی و فضاسازی علیه ایران است.

خطیب زاده افزود: کشور‌هایی که باید پاسخگوی ماجراجویی‌ها و تجاوز‌های خود در منطقه از جمله تجاوز هفت ساله به سرزمین یمن باشند نمی‌توانند در مقام مدعی علیه دیگران اتهامات بی اساس مطرح کنند و مسئولیت این جنایت‌ها را از خود سلب و اذهان عمومی را منحرف کنند.

رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه و نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس در ریاض درباره ایران رایزنی کردند.

وزارت خارجه آمریکا دیروز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز مدیران سیاسی سه کشور اروپایی و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اعضای شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن در ریاض دیدار و رایزنی کردند.

در این بیانیه آمده است: آن‌ها درباره اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه از جمله اقدامات ایران تبادل نظر کردند.
 
آن‌ها همچنین به دور هفتم مذاکرات درباره بازگشت ایران و آمریکا به پایبندی کامل متقابل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پرداختند.

این بیانیه افزوده است که نمایندگان سه کشور اروپایی و آمریکا بر اهمیت دستیابی و اجرای سریع یک راه حل مبتنی بر مذاکره برای بازگشت مشترک متقابل به برجام برای آمریکا، اروپا، منطقه و فراتر از آن تاکید کردند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده که مدیران سیاسی سه کشور اروپایی و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از اقدامات شرکای منطقه‌ای خود برای کاهش تنش‌ها و ترویج گفتگو در منطقه استقبال کردند.

در این بیانیه همچنین در تداوم اتهام پراکنی‌ها و سیاست شکست خورده ایران هراسی درباره نفوذ منطقه‌ای ایران، این ادعا‌های بی پایه و اساس تکرار شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۵۹°    ۱۴.۹۹°