در جستجوی لاشه جنگنده اف 35
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۷۱۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶
امریکا و انگلیس برای جلوگیری از دستیابی رقیبان به لاشه جنگنده اف 35 نیروی دریایی انگلیس که در مدیترانه سقوط کرد، تلاش می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 یک روز پس از سقوط یک فروند جنگنده اف 35 متعلق به نیروی دریایی انگلیس در دریای مدیترانه، روزنامه تایمز فاش کرد که ارتش انگلیس برای یافتن لاشه جنگنده اف-۳۵ که دیروز در مدیترانه سقوط کرد، از آمریکا درخواست کمک کرده است.

این گزارش می افزاید که بلافاصله پس از درخواست انگلیس، یک تیم آمریکایی که از قبل در اسپانیا آماده بود، به همراه تجهیزات خود راهی مدیترانه شدند تا به ناوگان انگلیسی مستقر در منطقه ملحق شوند.

هنوز محل دقیق سقوط جنگنده مشخص نشده اما اطلاعات اولیه نشان می دهد که هواپیما منفجر نشده و احتمالا به دلیل عمل نکردن سیستم خودتخریبی، دستکم قطعات بزرگی از آن در کف دریا موجود است.

یک مقام نظامی انگلیس به تایمز گفته است که از نخستین لحظات سقوط هواپیما، تدابیر لازم برای جلوگیری از دستیابی روسیه به لاشه جنگنده اتخاذ شده و بر همین اساس از امریکایی ها درخواست کمک شده است.

دستیابی به تجهیزات و قطعات این هواپیمای پیشرفته برای سازمان های جاسوسی و دلال های شرکت ها و صنایع نظامی و هواپیماسازی اهمیت و ارزش فراوانی دارد و علاوه بر روسیه یا چین که رقیبان اصلی محسوب می شوند، سازمان ها و دولت های متعددی بصورت بالقوه مشتریان این تجهیزات به شمار می روند.

انگلیس بطور غیرمستقیم به روس‌ها در این زمینه هشدار داده که هرگونه تلاش برای دستیابی به لاشه اف ۳۵ اقدامی واقع بینانه نیست و می‌تواند باعث بروز مشکل دیپلماتیک شود.
 
نیروی دریایی انگلیس با این پیش بینی که اقدام احتمالی روس ها یا هر سازمان دیگر برای یافتن لاشه جنگنده، شبیه به عملیاتی خواهد بود که یگان های جستجوی انگلیس و امریکا اجرا می کنند، امیدوار است که زودتر از سایرین، لاشه را پیدا کرده و یا نابود کند.

خبر سقوط جنگنده انگلیسی را نیز لحظاتی پس از حادثه، خبرگزاری های روسیه منتشر کردند.

این جنگنده اف 35 دیروز پس از پرواز از عرشه ناو هواپیمابر «الیزابت کویین» در دریای مدیترانه سقوط کرد.

پس از انتشار خبر در اسپوتنیک، وزارت دفاع انگلیس زمان این سانحه هویی را صبح چهارشنبه اعلام کرد و افزود که خلبان این جنگنده موفق به خروج اضطراری از این جنگنده شده و جان خود را نجات داده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۵۹°    ۵.۹۹°