جوشش چشمه‌‌ای در دل کویر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۰۷۵۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
ایران ما؛
چشمه آب‌گرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان کویری طبس در خراسان جنوبی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 چشمه آب‌گرم مرتضی علی پدیده‌ای‌ نادر از شگفتی کویر در خراسان جنوبی است.

برای رسیدن به آبگرم مرتضی علی باید از شهر طبس بگذرید و بعد، حدود پنج کیلومتر را با پای پیاده طی کنید که بیشتر این مسیر از داخل آب می‌گذرد!
در طول راه، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی‌تان می‌کنند که روی آنها حفره‌های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته‌اند.

بعضی از این حفره‌ها، چشمه‌های جوشان آب هستند که بزرگترین‌شان به حمام مرتضی علی معروف شده است. حمامی برای چند دقیقه آب تنی مسافران.

نخستین چشمه به نام قنبر از شرق به غرب (به تبعیت از شیب و راستای دره) جاری بوده و آب آن سرد است. پس از طی ۶ کیلومتر چشمه آب گرم مرتضی علی ظاهر شده که علت به وجود آمدن گرمای آب شکستگی و فشار گسلی است. پس از تجمیع آب چشمه‌های مرتضی علی و قنبری آب حاصل پس از طی ۳۰۰ متر به چشمه جعفری منتهی می‌شود.

رودخانه‌ای به نام سردر در این تنگه جریان دارد که در طول مسیر چشمه‌های کوچک و بزرگ آب گرم و آب سرد بر آن می‌ریزد. آب گرم چشمه مرتضی علی به این رودخانه می‌ریزد و جریان آب گرم و سرد به‌وجود می‌آید که از جالب‌ترین تجربه‌های گردشگری منطقه محسوب می‌شود.

تجربه راهپیمایی در این تنگه زمانی خاص می‌شود که در رودخانه یک پای خود را در آبگرم و پای دیگر خود را در آب سرد خواهید یافت. تجربه حسی متفاوت و فوق العاده در دل کویر ایران.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۷.۹۹°