مشکلات بازار کاغذ از تولید تا توزیع
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 07 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۸۲۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۷
دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: از حدود ۵ سال پیش تاکنون مصرف روزانه کاغذ کشور، از ۱۳۰ به ۴۰ هزار تن کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر با اشاره به تأثیر فضای مجازی بر کاهش مصرف کاغذ گفت: از حدود ۵ سال پیش تاکنون مصرف روزانه کاغذ کشور، از ۱۳۰ به ۳۰ تا ۴۰ هزار تن رسیده است.

وی افزود: هم‌اکنون حدود ۴۰ هزار تن کاغذ روزنامه و حدود ۳۸۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر نیاز داریم.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا بیان کرد: در کشور برای تولید ۱۵۰ هزار تن کاغذ تحریر ظرفیت‌سازی شده است و باید حدود ۲۳۰ هزار تن واردات کاغذ تحریر داشته باشیم آقای وزیر در مصاحبه اخیر از افزایش ظرفیت تولید کاغذ در ۲ سال خبر دادند که بنده معتقدم اگر چنین عزم و اراده‌ای در کشور وجود داشته باشد این کار شدنی است ولی نه در ۲ سال بلکه برای تحقق این امر حداقل به ۵ سال زمان نیاز داریم.


علیرضا بختیاری رئیس انجمن روزنامه‌های غیردولتی با بررسی دلایل و پیامدهای افزایش قیمت کاغذ گفت: متأسفانه کاغذ در بازار موجود نیست و اگر هم موجود باشد قیمت آن بسیار بالاست و توجیح اقتصادی ندارد.

وی افزود: ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز و تعلل در تخصیص ارز نیمایی برای واردات کاغذ، سبب ایجاد وقفه‌ای چهار-پنج ماهه در واردات کاغذ شده است و عملا مطبوعات کاغذی با بحران جدی کمبود و گرانی بیش از حد کاغذ مواجه شده‌اند.

رئیس انجمن روزنامه‌های غیردولتی گفت: به دلیل وضع فعلی بازار کاغذ، برخی مدیران مسئول روزنامه‌ها اعلام کرده‌اند دیگر روزنامه‌ای چاپ نمی‌کنند.

 
احمد شریفان، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا گفت: تا زمانی که سیاسی کاری شود و مدیران سیاسی رأس کار باشند بازار کاغذ بر همین منوال خواهد بود.

وی افزود: کارخانه چوب و کاغذ مازندران ظرفیت تولید روزانه ۱۸۰ هزار تن را دارد.
 
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا گفت: آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور سابق مجوز و پول واردات ۳۰ هزار تن کاغذ را دریافت کرد ولی این کاغذ به بازار نیامد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۰.۹۹°