ائتلاف الفتح رسما خواستار ابطال نتایج انتخابات شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۸۵۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» از جریان‌های مهم شیعه عراق با ارسال درخواست رسمی به مراجع ذیصلاح بالادستی خواستار ابطال نتایج انتخابات پارلمانی این کشور شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا، برخی منابع عراقی اعلام کردند که ائتلاف الفتح درخواست رسمی برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام که ۱۸ مهر گذشته برگزار شد، به دادگاه فدرال ارائه کرده است.

«سعد السعدی» از رهبران ائتلاف الفتح به وبگاه خبری «بغداد الیوم» گفته است که این جریان سیاسی به دلیل تقلب گسترده و دستکاری آرا رسماً درخواست و شکایتی را به دادگاه عالی فدرال ارائه کرده است تا نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی را باطل اعلام کند.

وی بیان کرد که این درخواست به مدارک بسیار و مستند‌های فراوانی که وجود تقلب و دست بردن در آرا را ثابت می‌کند، ضمیمه شده است و اکنون ما منتظر اعلام نظر دادگاه فدرال هستیم.

السعدی افزود که شورای عالی قضائیه احکام فراوانی صادر کرده است که وجود تقلب و دستکاری آرا را ثابت می‌کند.

از سوی دیگر، «محمود الربیعی»، سخنگوی جنبش الصادقون با تایید این خبر گفت که ائتلاف الفتح از دادگاه عالی فدرال خواسته که تایید نتایج انتخابات را تا زمان رسیدگی به شکایت‌های جریان‌های سیاسی درباره تقلب گسترده متوقف کند.

انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق در پی اعتراض‌های گسترده خیابانی سال ۲۰۱۸ استان‌های مرکزی و جنوبی به فساد مالی مقامات، بیکاری و بی عدالتی و کش و قوش‌های سیاسی و اجتماعی ۱۰ اکتبر گذشته (۱۸ مهر ۱۴۰۰) برگزار شد.

جریان‌های سیاسی شیعه عراق می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات بدون بی طرفی در فرایند انتخابات دخالت کرده و تقلب‌های گسترده‌ای در شعبه‌های رای گیری الکترونیکی روی داده است.

پیشتر نیز، «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل حق در دیدار با «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق مجموعه دلایل تقلب و دست‌اندازی آشکار در نتایج انتخابات را ارائه کرد.

پلاسخارت نماینده سازمان ملل در امور عراق دوشنبه گذشته به دیدار شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق رفت و با او دیدار و گفتگو کرد. موضوع گفتگوی دو طرف نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در عراق بوده است.

الخزعلی در این دیدار مجموعه دلایل تقلب و دست بردن آشکار در نتایج انتخابات را به شکل مفصل ارائه کرد.

نتایج انتخابات پارلمانی ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰ با مخالفت گسترده بسیاری از جریان‌های سیاسی عراقی روبه رو شده؛ نتایجی که با طرح اتهام دستکاری و تقلب از سوی برخی گروه‌های سیاسی به اعتراضات خیابانی در برخی شهر‌های عراق و عمدتا در ورودی‌های منطقه سبز بغداد و کشته شدن چند معترض منجر شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۹.۹۹°