روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان هرمزگان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۰۸۹۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸
استاندار هرمزگان درخصوص روند آواربرداری و بازسازی گفت: آواربرداری به پایان رسیده است و به مرحله پی کنی و بتن ریزی رسیده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هشت روز از وقوع ۲ زلزله ۶.۴ و۶.۳ ریشتری در فین بندرعباس که در روز ۲۳ آبان ماه سال جاری رخ داد، می‌گذرد. در همین راستا، روند امدادرسانی به زلزله زدگان در گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه امروز با حضور مسئولان مربوط بررسی شد.

محمدحسین قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر با حضور در این گفتگو درباره میزان خسارات زلزله هرمزگان گفت: در برآورد اولیه مشخص شد که حدود ۱۳۷ روستا تحت تاثیر زلزله قرار داشتند و از این میان در ۸ روستا تخریب‌های بالای ۸۰ درصد رخ داده است.

وی افزود:معیار توزیع چادر در مناطق متاثر از زلزله هرمزگان این بود که منزل مسکونی قابل زندگی نباشد. برخی از هموطنان اذعان داشتند که منزل آن‌ها آسیب ندیده و قابل زندگی است، اما، چون نگران پس لرزه‌ها هستند، ترجیح می‌دهند در چادر زندگی کنند. با این وجود نزدیک به دو برابر میزان خانه‌های آسیب دیده یعنی حدود ۶ هزار چادر توزیع شد. البته باید توجه داشته باشیم اگر بیش از اندازه چادر توزیع کنیم، باید به دستگاه‌های نظارتی پاسخگو باشیم.
 
 
قوسیان مقدم درباره روند توزیع اقلام خوراکی نیز اظهار کرد: هلال احمر اقلام خوراکی را در سه نوع، بسته خوراکی ۲۴ ساعته، جیره ۷۲ ساعته و بسته یکماهه توزیع می‌کند؛ که در زلزله هرمزگان در روستا‌های با تخریب بالا، یک بار جیره ۷۲ ساعته هم توزیع شده است و این روند را تا عادی شدن شرایط ادامه خواهیم داد. اقلام گرمایشی مانند پتو و والور هم در مناطق سرد توزیع شده است.
 
 
مهدی دوستی، استاندار هرمزگان در ارتباط تلفنی با این گفتگو درباره میزان خسارات در مناطق زلزله زده گفت: برآورد خسارات وارد شده بر اثر زلزله هرمزگان، ۷۰۰ میلیارد تومان است. در ۵ روستا خسارات زلزله، تا حد ۱۰۰ درصد تخریب بوده است.

وی درخصوص روند آواربرداری و بازسازی افزود: آواربرداری به پایان رسیده و به مرحله پی کنی و بتن ریزی رسیده ایم.

 
دوستی درباره تسهیلات مورد نیاز برای بازسازی مناطق زلزله زده گفت: حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده مورد نیاز است، که ۲۱۰ میلیارد تومان آن (برای هر خانه ۷۰ میلیون تومان) کمک بلاعوض دولت داده خواهد شد. مابقی نیز باید از طریق تسهیلات تامین شود که سعی ما این است با جذب کمک‌های دیگر این رقم را کمتر و فشار بازپرداخت تسهیلات را بر مردم کمتر کنیم.

استاندار هرمزگان درباره بازسازی زیرساخت‌ها و جبران خسارت به بخش دامداری و کشاوزی نیز توضیحاتی ارائه کرد
 

مجید جودی، معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیگر میهمان تلفنی این گفتگو در مورد تعداد خانه‌های لازم به بازسازی گفت: بر اساس برآورد‌های اولیه ۲۷۵۰ خانه در این زلزله آسیب دیده بودند، که از این میان حدود ۲ هزار خانه نیاز به بازسازی و ۷۵۰ خانه نیز لازم به تعمیر، تشخیص داده شدند.

وی افزود:، اما پس از وقوع پس لرزه‌ها و بررسی‌های دقیق‌تر تعداد خانه‌های لازم به بازسازی به ۲۴۵۰ واحد افزایش یافت. ۷۰۰ خانه نیز نیاز به تعمیرات دارند.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۶.۹۹°