بررسی میزان پزشکان عمومی و متخصص در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۰۹۶۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۱
رئیس پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف معتقد است در تعداد پزشک کمبود زیادی داریم و این کمبود هم قابل توجه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جلیل کوهپایه‌زاده دبیر شورای‌عالی گسترش علوم پزشکی وزارت بهداشت در برنامه تیتر امشب تعداد پزشک عمومی در کشور را نسبت به بسیاری از کشور‌های جهان مطلوب دانست و گفت: اما در میزان پزشک متخصص وضعیت ما مطلوب نیست.

علی ملکی رئیس پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف دیگر میهمان برنامه گفت: تعداد پزشک به تنهایی برای بهبود کیفیت سلامت جامعه کفایت نمی‌کند، بلکه باید زمینه ارائه خدمات موردنیاز مردم در حوزه سلامت با قیمت مناسب و در دسترس فراهم شود و این مهمترین هدف است.

او ادامه داد: توزیع پزشک باید در دورترین نقاط کشور، به گونه‌ای باشد که مردم در روز‌های آخر هفته برای دسترسی به پزشک سرگردان نشوند.

ملکی افزود: برای تحقق این هدف علاوه بر زیرساخت‌های لازم، پزشک هم نیاز هست که به نظر من کمبود زیادی در زمینه پزشک داریم و این کمبود هم قابل توجه است.

ملکی با انتقاد از نبود آمار رسمی درباره تعداد پزشکان کشور گفت: آمار قابل اتکائی در این زمینه نداریم در حالی که احصای آن‌ها موضوع عجیب و پیچیده‌ای نیست و این درحالیست که سرانه پزشک در ایران ۱۲ نفر است که با سرانه استاندارد جهانی فاصله زیادی دارد.


بر اساس استاندارد جهانی، در ازای هر هزار نفر، ۳.۵ نفر پزشک باید وجود داشته باشد. این آمار در ایران، حدود ۱.۶ است که ایران ما را در بین ۲۴ کشور خاورمیانه در رتبه ۱۸ قرار داده است و همین مسئله کمبود پزشک به ویژه پزشک متخصص، مردم را به خصوص در شهر‌های دور از مرکز و نیز روستا‌ها دچار مشکل جدی کرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۰.۹۹°