قطع گاز صنایع سیمان، فولاد و پتروشیمی به دلیل افزایش مصرف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۱۰۳۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ میلیون متر مکعب معادل دو پارس جنوبی افزایش مصرف داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در گفتگو با شبکه خبر گفت: با توجه به سرد شدن هوا و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و صنایع، اولویت شرکت ملی گاز و وزارت نفت تأمین گاز در بخش خانگی است.

وی افزود: امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ میلیون متر مکعب معادل دو پارس جنوبی  افزایش مصرف داریم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با بیان اینکه محدودیت‌های زیادی برای صنایع اعمال نشده و در حال استفاده از ذخایر هستیم، گفت: اگر در مصرف خانگی و تجاری روند رو به افزایش باشد قطعا صنعت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

جولایی بیان کرد: از طریق تغییر تعرفه‌ها برای پر مصرف‌ها و بد مصرف‌ها سعی می‌کنیم مصرف را کنترل کنیم.

سید حامد عسگری، رئیس انجمن صنعت سیمان گفت: از پانزدهم آبان برخی از کارخانه‌ها با محدودیت شدید در دریافت سهمیه گاز مواجه‌اند.

وی با بیان اینکه ذخایر مازوت کارخانجات برای حدود ۱۵ روز جوابگو است، تصریح کرد: احتمال توقف تولید در آینده نزدیک وجود دارد.

رئیس انجمن صنعت سیمان گفت: در حال حاضر از ۷۷ واحد تولیدی ۱۷ کارخانه شدیداً مشکل تأمین گاز دارند.

احمد مهدوی ابهری، رئیس انجمن صنایع پتروشیمی بیان کرد: برخی از واحد‌های پتروشیمی با مشکل کمبود گاز مواجه شده‌اند و بخشی از فعالیت آنها متوقف شده است.

وی افزود: گاز، ماده اولیه (خوراک) صنایع پتروشیمی است و کمبود آن، مشکلات مضاعف ایجاد می‌کند.

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: بیش از ۹۰ درصد گاز مصرفی صنایع فولاد مربوط به روند تولید فولاد است و فقط ۱۰ درصد از آن به عنوان سوخت استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: برای آن ۱۰ درصد می‌توانیم سوخت جایگزین استفاده کنیم، اما برای ۹۰ درصد گاز مورد نیاز فرآوری فولاد، ماده جایگزین نداریم و با قطع گاز، دیگر فولاد تولید نمی‌شود.

 

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: هر سال در فصل زمستان، به دلیل افزایش مصرف خانگی گاز، محدودیت‌هایی برای نیروگاه‌ها ایجاد می‌شود که پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین سوخت جایگزین صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر محدودیتی از لحاظ سوخت نیروگاهی نداریم.

جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در ادامه گفت: بر اساس قرارداد با صنایع سیمان، در ۴ ماه پایانی سال، گاز به این صنایع تحویل داده نمی‌شود.

وی بیان کرد: در این مدت به صنایع سیمان سوخت مایع تحویل داده می‌شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۵۹°    ۱۴.۹۹°