افزایش ۷ برابری زیان‌انباشته خودروسازان در سه سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۱۰۴۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۴
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: زیان انباشته دو خودروساز کشور در طول سه و نیم سال حدود ۷ برابر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 اشکان میرمحمدی، بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر گفت: در تاریخ ۲۹ شهریور جلسه‌ای در سازمان بازرسی کل کشور با خودروسازان، قطعه‌سازان بزرگ کشور و سایر دستگاه‌هایی تأثیرگذار از جمله بانک مرکزی، گمرک ایران، سازمان محیط زیست و سازمان استاندارد درخصوص بررسی علت دپو خودروهای تولیدی برگزار شد و مشکل چالش انباشته شدن خودرو‌ها در پارکینگ هر دو شرکت خودروساز مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مشکل عمده خودروسازان، وارد کردن قطعات الکترونیکی بوده است، افزود: خودروسازان علت انباشت خودروها و کسری قطعات خودرو را مشکل تأمین نقدینگی و قطعه‌سازان قیمت‌گذاری دستوری را مطرح کردند.

بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه خودوسازان درخصوص جمع‌آوری خودروهای کف پارکینگ اعلام آمادگی کردند، گفت: مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرد ببش از ۹۰ هزار خودروی کف پارکینگ خود را تا نیمه آبان به ۶۰ هزار دستگاه خودرو و مدیرعامل سایپا نیز وعده داد تعداد ۵۳ هزار دستگاه این شرکت را تا پایان آذر به ۱۰ هزار دستگاه کاهش دهند، اما شواهد امر نشان می‌دهد که هیچ‎کدام از دو شرکت خودروساز نتوانستند مبادرت به کاهش خودور‌های دپو شده خود کنند.

میرمحمدی بیان کرد: خودروسازان با توجه به مشکلاتی که دارند، به دنبال اعمال بهره افزایش قیمت هستند. قرار است با افزایش تولید، موجبات کاهش قیمت فراهم شود.

بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی به ابعاد و عرصه های مختلفی در این زمینه ورود کرده است.

سید محسن دهنوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مجموع زیان انباشته از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۶ به ۸۳ هزار میلیارد تومان در پایان ۶ ماهه سال گذشته رسیده و در طول سه و نیم سال حدود هفت برابر شده است.

وی بیان کرد: از آذر ۹۶ تا آذر ۹۹ قیمت تیبای صندوق دار ۵ برابر شده، در حالی که تورم ۲ برابر شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: حمایت بی چون و چرا از خودروساز و قطعه سازانی که تبدیل به بخشی از مافیای خودرو شده‌اند، باعث تحویل بی کیفیت خودرو به مردم و زیان انباشته خودروسازان شده است.

دهنوی گفت: در چند هفته گذشته که اوج نوسان بازار خودرو بوده، خبری از وزیر صمت نبوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: سال گذشته نزدیک ۸۰ هزار میلیارد تومان رانت، بابت تفاوت قیمت با بازار توزیع شد.

مجید کاغذگریان، کارشناس صنعت خودرو گفت: از ۹۰ هزار خودروی دپو شده شرکت ایران خودرو ۱۰ درصد آنها معطل قطعه الکترونیکی هستند.

وی بیان کرد: ساپکو با ۲ هزار نیرو وظیفه مدیریت زنجیره تأمین را بر عهده دارد.

 کارشناس صنعت خودرو گفت: از ۹۱ هزار محصول دپو شده ایران خودرو، همه آنها معطل قطعه الکترونیکی (چیپست) هستند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۵۹°    ۵.۹۹°