مدارکی از سکونت انسان‌های اولیه در هرمز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 14 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۱۰۵۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
باستان‌شناسان مدارکی از سکونت انسان اولیه به قدمت بیش از ۴۰ هزار سال در جزیره هرمز کشف کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان گفت: در بررسی اولیه و برای نخستین بار، پراکندگی قابل توجهی از دست‌ساخته‌های سنگی روی یک پادگانه دریایی (تراس ساحلی)، در مستندنگاری محوطه «چند درخت» جزیره هرمز، شناسایی شده است.

سهراب بناوند افزود: با توجه به مشاهدات باستان‌شناسان از ویژگی‌های فن‌آوری و گونه‌شناختی، و استفاده از تکنیک «لوالوا»، مشخص شد محوطه «چند درخت» مربوط به دوره پارینه‌سنگی میانی است.

لوالوا یک تکنیک ساخت ابزار در دوره پارینه سنگی میانی است.

وی گفت: دوره پارینه سنگی میانی، دوره‌ای هم‌زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالا انسان هوشمند باستانی در ایران است که حدود ۲۰۰ هزار سال پیش آغاز شده و حدود ۴۰ هزار سال پیش به پایان رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان به اهمیت این کشف اشاره کرد و گفت: حفظ این محوطه و منظر زیست محیطی آن و انجام پژوهش‌های بیشتر در این بخش از سواحل شرقی جزیره هرمز، یکی از اهداف پژوهشی ـ حفاظتی این اداره کل است.

بناوند افزود: محوطه چند درخت، نخستین مدرک از دوره پارینه‌سنگی در جزیره هرمز و پس‌از محوطه بام قشم، دومین مدرک از این دوره در جزایر خلیج فارس است.

حدود پنج سال پیش نیز رد پایی از انسان اولیه در منطقه بام قشم، حدفاصل روستای طبل و سلخ جزیره کشف شد.
این کاوش‌ها در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۸۷ آغاز و پس از مدتی متوقف شد.

تا پیش از این کاوش‌ها تصور می‌شد که انسان‌های اولیه «نئاندرتال» و «نئونئاندرتال» پس از پیدایش در قاره آفریقا، به سمت اروپا عزیمت کرده اند، اما یافته‌های باستان‌شناسان در سال ۹۶ نشان داد که انسان‌های اولیه به دو دسته تقسیم شده‌اند که بخشی به سمت قاره اروپا و بخشی دیگر به جزیره قشم کنونی حرکت و از این‌جا به دیگر مناطق قاره آسیا عزیمت کرده‌اند.
برچسب ها: انسان اولیه ، هرمز
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴.۷۹°    ۹.۹۹°