دلایل اجرایی نشدن دولت الکترونیک در دستگاه‌های اجرایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۳۱۱۰۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸
یکی از موانع اجرای کامل دولت الکترونیک تعارض منافع دستگاه ها و پایبندی مدیران به ساختار سنتی و جزیره ای عمل کردن دستگاه هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علاء‌الدین رفیع‌زاده - رئیس امور مدیریت عملکرد سازمان اداری و استخدامی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت» به رغم این که از سال ۲۰۱۶ رتبه بین المللی ما در موضوع استقرار دولت الکترونیک بهبود یافت، اما در ۲ سال اخیر ۳ رتبه کاهش یافته است.

رفیع زاده گفت: علت این موضوع یکی برمی گردد به نحوه تعامل ما با سازمان‌های بین المللی و بخش دیگر آن هم برمی گردد به برنامه‌هایی که باید به انجام می‌رساندیم و نرساندیم.

رئیس امور مدیریت عملکرد سازمان اداری و استخدامی گفت: ما وقتی می‌گوییم دولت الکترونیک داریم که یک شهروند با مراجعه به وبسایت یک دستگاه یا اپلیکیشن آن بتواند خدمتی را که می‌خواهد به آسانی دریافت کند بنابراین رضایتمندی مردم اصل و مبنای موفقیت دولت الکترونیک است.

او با اشاره به عواملی که مانع اجرای موفق و کامل دولت الکترونیک شده است گفت: یکی از این عوامل عدم تبادل داده‌های سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی و عدم تعامل آنهاست.

رفیع زاده عامل دیگر را خواست و اراده مدیران و نیز قوانین و مقررات دانست و گفت: ما نیازمند آدم‌های تحول خواه و به روز هستیم.

رئیس امور مدیریت عملکرد سازمان اداری و استخدامی همچنین گفت: قبل از اجرای دولت الکترونیک باید امضا‌های متعدد و فرایند‌های زاید یا نامناسب را حذف و اصلاح کنیم.

رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: مانع اصلی تحقق دولت الکترونیک تعارض و تضاد منافع دستگاه هاست که موجب حفاظت از ساختار‌های سنتی می‌شود.

محمدیان - کارشناس دولت الکترونیک نیز با اشاره به این که ما جزو ۵۰ کشور موفق در زمینه دولت الکرتونیک هستیم خواهان استفاده از ظرفیت خوب قانون مشارکت بخش خصوصی و پلتفورم محوری و نقش دولت به عنوان تسهیل گر شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۰.۹۹°