رشد ۴۰ درصدی تجارت خارجی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۱۲۷۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
رئیس کل گمرک کشور گفت: کارنامه تجارت خارجی کشور در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۴۰ درصدی داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای مهدی میراشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صداوسیما، افزود: در هشت ماه سال جاری ۱۱۰ ممیز ۳ میلیون تن به ارزش ۶۳ ممیز ۱ میلیارد دلار کارنامه تجارت خارجی کشور است که به لحاظ وزنی ۴۳ و نیم و به لحاظ ارزشی ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است.
وی گفت: سهم صادرات از این میزان ۸۳ ممیز ۷ میلیون تن است که ارزش آن ۳۱ ممیز یک میلیارد دلار و از لحاظ وزنی ۱۰ و نیم درصد و به لحاظ ارزشی ۴۲ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک کشور در خصوص محصولات پتروشیمی هم گفت: ۳۹ ممیز ۸ میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی بوده که این میزان ۴۷ درصد وزن کل کالا‌های صادراتی را به ارزش ۱۳ ممیز ۳ میلیارد دلار به خود اختصاص داده و ۴۳ درصد ارزش کل صادرات کشور در ۸ ماهه سال ۱۴۰۰ است.
آقای میراشرفی در خصوص کشور‌های مقصد صادرات ایران هم افزود: ۵ کشور مقصد برای صادرات وجود دارد که به ترتیب چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان هستند.
وی گفت: سهم واردات در این مدت ۲۶ و نیم میلیون تن به ارزش ۳۲ میلیارد دلار است که به لحاظ ارزشی ۳۸ درصد و از لحاظ وزنی ۲۱ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک کشور در خصوص مبدا واردات از کشور‌های دیگر هم افزود: ۵ مبدا وارداتی هم وجود دارد که به ترتیب امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس هستند که در این مدت کالا‌های اساسی ۲۰ ممیز ۳ میلیون تن و ۷۵ درصد کل واردات به ارزش ۱۲ ممیز ۴ میلیارد دلار که ۳۸ درصد کل واردات هستند را به خود اختصاص داده‌اند. میراشرفی ادامه داد: در این مدت ۸ ماه کالا‌هایی که با ارز ترجیحی وارد کشور شده‌اند ۱۷ ممیز ۸ میلیون تن است به ارزش ۹ ممیز ۹ میلیارد دلار و در همین مدت ترانزیتی که از قلمرو کشور ما عبور کرده ۸ ممیز ۱ میلیون تن است که بیش از کل ترانزیت در سال‌های ۹۸ و ۹۹ است.
برچسب ها: رشد ، تجارت ، گمرک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۴°    ۶.۷۹°