مجلس منشأ اصلاح امور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۱۳۵۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱
رئیس دستگاه قضا در صحن علنی مجلس گفت: مجلس می‌تواند منشأ اصلاح امور باشد، ریل گذاری صحیح کند، منشأ قدرت نظام و عامل ایستادگی در برابر بیگانگان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای عصر امروز (یکشنبه، ۷ آذر) در نشست مشترک مجلس با قوه‌قضاییه که در محل صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: خداوند را سپاسگزارم که توفیقی حاصل شد تا به همراه همکارانم در قوه‌قضاییه در آستانه سالروز شهادت عالم مجاهد، مبارز، وارسته و شجاع یعنی شهید آیت‌الله مدرس در مجلس و در خدمت نمایندگان مجلس باشم.

وی بیان کرد: از رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای هیئت رئیسه مجلس تقدیر و تشکر می‌کنم که این فرصت را ایجاد کردند تا جلسه مشترکی بین نمایندگان مجلس و کارکنان قوه‌قضاییه برگزار شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امیدوارم که این نشست‌ها و گفتگو‌های مشترک در راستای کمک به نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم باشد و به رفع مشکلات مردم بیانجامد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه مجلس به تعبیر شهید مدرس و امامین انقلاب، مرکز ثقل مملکت، خانه ملت و عصاره ملت است، گفت: امام (ره) فرمودند اگر در رأس قوای سه گانه افراد شایسته‌ای به مانند شهید مدرس قرار بگیرند همه امور اصلاح می‌شود.

وی بیان کرد: مجلس می‌تواند منشأ اصلاح امور باشد، مجلس می‌تواند ریل گذاری صحیح کند؛ مجلس اول، وسط و آخر است چرا که قانون وضع می‌کند، نظارت می‌کند و قدرت سوال و استیضاح دارد.

رئیس قوه‌قضاییه با بیان اینکه مجلس می‌تواند منشأ قدرت نظام و عامل ایستادگی در برابر بیگانگان باشد، اظهار کرد: مجلس به سایر قوا برای ایستادگی در مقابل فشار بیگانگان کمک می‌کند و این امر را در دوره‌های مختلف ثابت کرده است. این موضوع از زمان شهید مدرس تا امروز برقرار بوده و کاری که شهید مدرس در زمان خود انجام داد بی‌نظیر بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: مجلس یازدهم به کمک دولت آمد در مقابل زیاده‌خواهان و شیطان بزرگ که می‌خواستند ملت ایران را بیشتر تحت فشار قرار دهند قانونی وضع کرد که مسیر را تغییر داد و تولید قدرت و اقتدار کرد؛ این جایگاه مجلس است.

رئیس دستگاه قضا گفت: زیاده‌خواهان و شیطان بزرگ باز به دنبال آن بودند تا به نحوی از انحا، فشار‌های خود بر مردم ایران را افزایش دهند که مجلس یازدهم به کمک دولت آمد و یک قانون مهم هسته‌ای را به تصویب رساند و تولید قدرت کرد و قدرت آفرید.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز دولت سیزدهم با تمام قوا در حال رسیدگی به مسائل کشور است و رئیس‌جمهور و اعضای کابینه هم با خیرخواهی و دلسوزی برای ارتقای نظام و رفع مشکلات کشور گام برمی‌دارند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: همچنین همکاران بنده در قوه قضاییه هم تلاش وافری می‌کنند تا در جهت اهداف نظام و تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی گام بردارند و برخورد بدون تبعیض با مفسدان را در دستور کار دارند.

وی گفت: امروز فرصتی است که سه قوه دست در دست یکدیگر دهند و مسائل کشور را آسیب‌شناسی جدی کنند و ما باید با یکدیگر راه‌حل‌های مشترک بیابیم و نقشه‌های دشمنان را خنثی کنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه ما باید مشکلات را خنثی و برطرف کنیم و مردم ما می‌توانند تحریم‌ها را خنثی کنند، گفت: اگر سه قوه دست به دست هم دهند و از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنند، قطعاً می‌توانند تحریم‌ها را خنثی کنند و به اهداف عالی نظام برسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه ما باید شرایط کشور را به خوبی درک و در عمل هم به یکدیگر کمک کنیم، گفت: سرمایه اصلی ما مردم هستند و اگر سه قوه از این سرمایه استفاده کنند، می‌توانیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم. برخی از مشکلات ناشی از سوءمدیریت ما است، البته برخی از مشکلات هم از طریق دشمنان برای کشورمان ایجاد شده است.

وی درباره نکاتی که نمایندگان مجلس در این باره مطرح کردند، گفت: درباره برخی از موضوعاتی که طرح کردید، ما خلأ قانونی داریم و باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات قانونی مرتفع شود. همچنین زمانی که لوایح به مجلس ارائه می‌شود، باید پیش از بررسی در صحن علنی مجلس، جلسات مشترک برگزار شود و با تشریک مساعی و همکاری با یکدیگر کاری کنیم که در صحن مجلس لوایح دچار تغییرات اساسی و فوق‌العاده نشود و به گونه‌ای باشد که این لوایح سریعتر به نتیجه برسد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هر ترک فعلی جرم نیست، گفت: این امور قانون می‌خواهد. قوه قضاییه باید دستگاهی باشد که بیش از همه به قانون احترام می‌گذارد. اگر به قانون پایبند نباشیم هر کسی به سلیقه خود عمل می‌کند و مشکل ایجاد می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: تا امروز ۹ نشست با نمایندگان داشته ام. همه تلاش ما برای پیدا کردن راهکار‌های مشترک بوده است.

وی تصریح کرد: ۲۹۰ نماینده در تمام نقاط کشورحضور دارند که نزدیکترین افراد به مردم هستند و از جزئیات مشکلات و زندگی مردم مطلع هستند. چه کسی از نمایندگان مجلس دردآشناتر به مردم است. نمایندگان مشکلات مردم را می‌دانند و برای حل آن، قانون پیش بینی کرده، نظارت و برای اجرای پیگیری می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید از فرصت خدمت استفاده کنیم، گفت: اگر از این فرصت استفاده نکنیم باید در پیشگاه خداوند، ملت و حتی وجدان خود پاسخگو باشیم. امروز نمایندگان محترم بیش از من برای قوه دلسوزی می‌کنند. این بی‌سابقه و کم‌سابقه است. باید از این فرصت استفاده کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به اولویت‌های قوه قضائیه، گفت: این اولویت‌ها نیاز به عِده و عُده دارد. کوتاه کردن فرایند‌های دادرسی از اهداف ما است. بیش از ۲ هزارعنوان مجرمانه وجود دارد. اگر این عناوین مجرمانه افزایش یابد پرونده‌های قضایی روز به روز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم در این خصوص لایحه‌ای به مجلس ارائه کنیم، افزود: خواهش می‌کنیم جرم انگاری‌ها کاهش یابد. قوه قضاییه و قوه مقننه موظف به کاهش جرم انگاری بودند. می‌خواهیم رسیدگی به پروندها، عالمانه، عادلانه و دقیق باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: ما به نیرو‌های متخصص نیاز داریم تا بتوانیم با فراغ بال و عالمانه و متخصصانه عمل کنیم. بعضاً می‌بینیم که کارمندان در یک اتاق کوچک کار می‌کنند و حتی جای حرکت هم وجود ندارد و ارباب رجوع هم در یک فضای بسته پشت سر هم می‌آیند و باید این فضا‌ها تغییر کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: همچنین حقوق برخی از کارمندان اداری بسیار کم است، به گونه‌ای که یکی از کارمندان به بنده گفت با اقساطی که پرداخت می‌کنم، در انتها فقط یک میلیون تومان برایم باقی می‌ماند و با این شرایط مردم چگونه می‌توانند زندگی کنند.

وی افزود: امروز قوه قضاییه به دنبال آن است که هزینه کمتری به مردم وارد شود و یکی از راه‌های کاهش هزینه آن است که رسیدگی الکترونیکی را توسعه دهیم که در بودجه امسال برای بخش فناوری قوه قضاییه هزار میلیارد در نظر گرفته شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: علاوه بر این قرار بود ۴۰۰ میلیارد تومان برای سند تحول که ما خود را ملزم به آن می‌دانیم، اختصاص پیدا کند، اما حتی یک ریال هم به ما داده نشد. ما به دنبال این هستیم که برای اقشار ضعیف جامعه کاری کنیم که به حق و حقوق خود برسند، اما این مسئله نیاز به بودجه دارد و با این امکانات کم امکان انجام بسیاری از کار‌ها نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای گفت: پیشنهاد دادیم بودجه قوه قضاییه، ۵ درصد از بودجه عمومی باشد که این پیشنهاد با موافقت مواجه نشد و در نهایت قرار شد که ۲.۹ درصد از بودجه عمومی کشور به قوه قضاییه تخصیص داده شود که لازم است کل این بودجه‌ای که برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است، به ما تخصیص داده شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۷۹°    ۶.۹۹°