دیدار حجت الاسلام رئیسی با الهام علی اف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۱۳۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۳
رئیس جمهور کشورمان در حاشیه اجلاس سران کشور‌های عضو اکو با رئیس جمهور آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران کشور‌های عضو اکو در ترکمنستان، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان با الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.
 
 
حجت الاسلام رئیسی با اشاره به ریشه‌های عمیق تمدنی، فرهنگی و دینی بین دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان گفت: دو کشور از رابطه دیرینه و عمیق برخوردار هستند و هرگز اجازه نمی‌دهیم این روابط تحت تاثیر دشمنان قرار بگیرد.

رئیس جمهور با یادآوری سابقه حمایت‌های ایران از استقلال و تمامیت ارضی آذربایجان گفت: ما اجازه ایجاد ناامنی و دخالت بیگانگان در امور کشور‌های منطقه را نمی‌دهیم و تجربه نشان داده که هر کجا کشور‌های منطقه از راه تفاهم و مذاکره، مسائل خود را حل و فصل کردند راه فتنه انگیزی و دخالت بیگانگان بسته شده است.

رئیس جمهور با ابراز نگرانی از ناامنی و حضور بیگانگان در منطقه تصریح کرد: تروریسم داعشی و صهیونیستی دو عامل تهدید در منطقه است و باید با آن مقابله کرد.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ایجاد اخلال در روابط ایران و جمهوری آذربایجان، تاکید کرد: دخالت بیگانگان به زیان کشور‌های منطقه است و باید در مقابل توطئه آنان هوشیار بود.

حجت الاسلام رئیسی از درخواست رئیس جمهور آذربایجان مبنی برتقویت مناسبات اقتصادی دو کشور و توسعه مسیر‌های ترانزیتی با حضور شرکت‌های ایرانی، استقبال کرد.

رئیس جمهور آذربایجان گفت: کارگروه ویژه‌ای باحضور مقامات عالی دولت برای پیگیری و اجرایی شدن توافقات مطرح شده تشکیل خواهد داد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در این دیدار با تجلیل از حمایت بی‌سابقه ایران از استقلال جمهوری آذربایجان گفت: باکو برای روابط برادرانه خود با تهران اهمیت ویژه‌ای قائل است و اجازه نخواهیم داد هیچ خدشه‌ای به آن وارد شود.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به گفتگو و تماس مقامات دو کشور برای رفع برخی سوء تفاهم‌های موجود بین دو کشور تصریح کرد: به امنیت مناطق مرزی متعهدیم و اجازه اخلال در روابط دوجانبه از سوی هیچ کشوری را نمی‌دهیم.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به اهمیت ترانزیت و حمل و نقل جاده ای، اظهارداشت: مصمم هستیم مشکل ترانزیت را حل کرده و زمینه حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی را در آذربایجان فراهم کنیم.

علی اف همچنین گفت: این دیدار نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود و ما خود را نسبت به تامین منافع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، پایبند میدانیم.

در پایان این دیدار، قرارداد سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران، به امضا رسید.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۰.۲۱°    ۵.۹۹°