طراحی زیست‌بوم ملی اشتغال ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۱۴۷۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طراحی زیست بوم ملی اشتغال ایران با همکاری همه دستگاه‌ها خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الله عبدالملکی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص نحوه اجرای بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور گفت: در حوزه اشتغال مخاطبان غالباً بیکاران صرف نیستند، لذا ۵ گروه در این حوزه وجود دارد. بر این اساس ۲.۴ میلیون نفر بیکاران مطلق، ۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص، ۲ میلیون نفر ناامیدشدگان جویای کار، ۲.۷ میلیون نفر شاغلان کم درآمد و ۴.۵ میلیون نفر شاغلان غیررسمی هستند که مجموع این افراد بالغ بر ۱۴ میلیون نفر می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: براین اساس اگر بخواهیم اشتغال شایسته ایجاد کنیم، ۱۴ میلیون نفر جامعه هدف را تشکیل می‌دهند، البته برخی از این موارد در بخش‌های دیگر نیز حضور دارند، مانند افرادی که در حوزه شاغلان غیررسمی و کم درآمد فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: جمعیت بیکار و شبه بیکار در حدود ۶.۷ میلیون نفر، جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً ۱۴ میلیون نفر هستند؛ نرخ مشارکت کنونی ۴۱ درصد است و نرخ بیکاری رسمی که شامل بیکاری مطلق است، ۹.۶ درصد است.

عبدالملکی تصریح کرد: نرخ بیکاری رسمی جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۷.۶ درصد است؛ جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز کسانی هستند که در حال اشتغال و تحصیلات نیستند که به آن‌ها نیت گفته می‌شود. متاسفانه در استان‌های غربی، شمالی و سیستان و بلوچستان شاهد بیکاری ۴۰ درصدی این بخش هستیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: برنامه‌های اشتغال زیادی در کشور اجرایی شده، اما این سوال وجود دارد که چرا تاکنون این مسائل حل نشده است، که باید پاسخ داد؛ برنامه‌های اشتغالمان متاسفانه به صورت جزیره‌ای مطرح و اجرایی شده است. به عنوان مثال سیستم بانکی به دنبال گزارشات ارائه وام دادن بوده، اما منهای مابقی زنجیره‌های اشتغال. همچنین سیستمی درصدد ارائه مجوز بوده منهای بخش‌های دیگر اشتغال که این رویه در بخش‌های مختلف به صورت جزیره‌ای و بخشی انجام شده است.
 
طراحی زیست بوم ملی اشتغال با همکاری همه دستگا‌ها
وی ادامه داد: ده‌ها هزار میلیارد تومان در طول این سال‌ها هزینه شده، اما مسئله اشتغال هنوز باقی مانده است؛ کاری که در دولت سیزدهم شروع شده درخصوص نگاه زیست بومی به مقوله اشتغال است. زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با همکاری همه دستگا‌ها طراحی شده است.
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زیست بوم ارتباط بین اشتغال و تولید وجود دارد؛ تولید منجر به اشتغال می‌شود و اگر افزایش یابد، فرصت‌های شغلی بیتشری حاصل می‌شود. همچنین اگر کیفیت نیروی کار بهبود یابد، شاهد بهره وری تولید نیز خواهیم بود. برای اینکه دوگانه مذکور محقق شود، نیاز به فعال شدن ۱۰ مولفه است.

عبدالملکی بیان کرد: منظور از تولید، تاکید بر بخش‌های دارای مزیت ملی و منطقه مشاغل کم سرمایه بر، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید از طریق فعالسازی واحد‌های تعطیل و نیمه تعطیل و سرمایه گذاری‌های جدید است. برای چرخیدن چرخ تولید نیاز به تامین مالی و هدایت نقدینگی و تاکید بر اهرم‌های اجتماعی و تضامین است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: حلقه فروش و بازاریابی که دارای دستگاه‌های متولی و متعددی است، از ظرفیت‌های مختلف مانند حوزه بین الملل، بهینه سازی شبکه تولید، استفاده می‌کنند. همچنین مسئله نوآوری در تولید، توسعه صنایع روستادوست و تقویت فناوری‌های متناسب با نیاز تولید نیز دارای اهمیت است. همچین در این زیست بوم دستگاه‌های متولی نیز در حوزه تامین زمین، انرژی و تامین فضا پیش بینی شده اند.

عبدالملکی افزود: همچنین مسائل حقوقی مربوط به اشتغال مانند مجوزها، مالیات، حمایت‌ها و... نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین برای اینکه عنصر اشتغال و نیروی کار را آماده کنیم نیاز به چند اقدام اعم از بانک جامع اشتغال ایرانیان، ایجاد امکان ارتباط بین کارفرما و نیروی کار، مشاوره برای سنجش میزان انطباق طرح‌های اشتغال با استعداد‌ها و علایق نیروی کار، اصلاح آموزش‌های کلاسیک و فنی و حرفه‌ای و ترویج فرهنگ کسب و کار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نظام هماهنگ بین بخش‌های مختلف و دستگاه‌ها شبیه یک ساعت است که قطعات باید کار کنند تا امور پیش برود؛ اولین جلسه شورای اشتغال در ۶ آبان ماه برگزار شد و ۲۱ بند کلی برای تحقق زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی به تصویب رسید.

وی ادامه داد: راهبرد ما برای ایجاد اشتغال از طریق تقویت بخش‌های تولیدی بهره ور و اشتغالزا، است که بر این اساس وزارتخانه‌ها موظف شدند بر این بخش‌ها متمرکز کنند. توسعه آموزش‌های عمومی و تخصصی و همکاری نهاد‌های انقلابی خصوصاً در مناطق محروم از دیگر مواردی است که باید به آن‌ها توجه شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۵۹°    ۵.۹۹°