سایه روشن عرضه خودرو در بورس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۱۷۳۸
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
معاون عملیات و نظارت شرکت بورس کالا گفت: در حال حاضر برای عرضه خودرو به‌ویژه خودروهای لوکس در بورس کالا هیچ منع قانونی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت شرکت بورس کالا با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر با اشاره به گذشت حدود یکسال از طرح عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در حال حاضر برای عرضه خودرو به‌ویژه خودروهای لوکس در بورس کالا هیچ منع قانونی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هنوز حاکمیت تصمیم‌گیری نکرده است که از بورس کالا چه ‌می‌خواهد، افزود: بورس کالا یک زیرساخت معاملاتی دارد که داخل آن همه خودروها را می‌تواند مورد معامله قرار دهد. اگر سیاست‌گذار در بخشی از خودروها ملاحظاتی دارد باید آن سیاست را به بورس کالا اعلام کند تا اگر نیاز باشد طراحی جدیدی صورت گیرد.

معاون عملیات و نظارت شرکت بورس کالا بیان کرد: باتوجه به طولانی شدن فرآیند طرح عرضه خودرو در بورس کالا و تصمیم نگرفتن حاکمیت، بورس کالا به این سمت حرکت کرد خودروهایی که مشمول هیچ مشکل قانونی نیست در بورس عرضه کند.

عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: زمانی بحث بورس مطرح می‌شود که تقاضا بیش از عرضه باشد و نمایندگان مجلس معتقدند که باید فضای رقابتی در خودروسازی ایجاد شود و عرضه و تقاضای آن متناسب شود.

وی افزود: دو خودروساز مطرح کشور، حیات خلوت دولت‌ها شده‌اند که باید ساختار خودروسازی تغییر کند.

مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزیر صمت گفت: سازمان بورس موضوع عرضه خودرو در بورس کالا را مطرح کرده و وزارت صنعت، معدن و تجارت حداقل در این مدت اخیر موضعی در این خصوص نداشته است.

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو بیان کرد: ورود خودرو به بورس کالا ناشی از این است که دولت به عنوان سیاستگذار کلان اقتصادی در ایران، نمی‌خواهد مسئولیت ناکارآمدی تصمیمات خود را به عهده بگیرد.

وی با بیان اینکه تورم مشکل اصلی قیمت خودرو است، گفت: عرضه خودرو در بورس دو حالت دارد؛ یا سازوکار رقابت و تعیین قیمت بازار را آقایان می‌پذیرند که می‌رسند به قیمت بازار و یا می‌خواهند بورس را سرکوب کنند که این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای برای دستکاری اعداد و ارقام در بورس شود و مشکلات بسیار بزرگتری را ایجاد کند.

کارشناس بازار خودرو گفت: بورس کالا محل تک فروشی نیست و ورود خودرو به بورس کالا به صورت تک فروشی کاملا بی‌مفهوم است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۲.۹۹°