چالش‌های نقدینگی و راه‌های مهار آن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۱۷۵۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
کارشناسان اقتصادی معتقدند راهکار کاهش رشد نقدینگی و مهار تورم، نظارت بر بانک‌ها، حل مسئله کسر بودجه و هدایت نقدینگی موجود به سمت تولید و حمایت از تولید است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حسین درودیان - کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیر امشب شبکه خبر گفت: اتفاق جدید در کشور ما در خصوص رشد نقدینگی این است که قبلا میانگین رشد نقدینگی ۲۵ درصد بود الان به ۳۰ و ۳۵ درصد رسیده است.

درودیان علل رشد نقدینگی و تورم را ۸ برابر شدن نرخ ارز طی ۴ سال اخیر، وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد کشور و مسئله کسر بودجه دولت دانست.

این کارشناس اقتصادی گفت: انتشار و فروش اوراق اثری بر کاهش نقدینگی ندارد، ولی می‌تواند شتاب رشد آن را کندتر بکند.

درودیان با بیان این که در شرایط فعلی تورم تولید کننده از مصرف کننده بالاتر رفته گفت: مسئله اصلی در کشور ما تولید و حمایت از تولید است.

میثم پیله‌فروش دیگر کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به نظر من علاوه بر افزایش نرخ ارز، بانکهای رها شده و مسئله کسر بودجه از علل رشد نقدینگی و تورم است.

پیله فروش افزود: تا وقتی که نظارت دقیق بر فعالیت‌ها بانک‌ها نباشد به خصوص در موضوع خلق پول و تا وقتی که فکری به حال کسر بودجه دولت نشود، رشد نقدینگی و تورم ادامه خواهد داشت.

این کارشناس با بیان این که تورم مالیاتی است که ثروتمندان ار فقیران می‌گیرند تاکید کرد: نظام بانکی ما در جهت منافع قشر قلیلی از مردم است.

او گفت: یکی از راه‌های کاهش کسر بودجه اخذ مالیات از سوداگران است و باید از کسانی که مالیات نمی‌دهند و فرار مالیاتی دارند مالیات گرفته شود.

پیله فروش گفت: با زیرساخت‌های الکترونیکی موجود می‌توانیم جلوی فعالیت‌های سوداگرانه را بگیریم.

مجید شاکری دیگر کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ارتباط تصویری با برنامه ضمن تایید حرف‌های کارشناسان دیگر گفت: علی رغم رشد ارقام نقدینگی، رشد حقیقی نقدینگی نسبت به گذشته منفی بوده است.

این کارشناس گفت: نمی‌توان بدون مهار هزینه‌ها و تا وقتی که سمت عرضه در حال تخریب و انقباض است نقدینگی را کنترل کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۲.۹۹°