کواکس؛ طرح شکست خورده بهداشت جهانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۱۸۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
سازمان بهداشت جهانی، نظام تامین واکسن برای کشورهای فقیر در قالب کواکس را شکست خورده دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 مسئول فنی بخش کرونای سازمان بهداشت جهانی گفت: به نظر می‌رسد برنامه کواکس برای ارائه واکسن به کشور‌های کم درآمد شکست خورده است.

ماریا ون کرخوف با اذعان به کارکرد کواکس بر اساس رعایت منفعت طلبی کشورهای ثروتمند تولیدکننده واکسن، افزود: اهدا و توزیع واکسن در کشور‌های فقیر به قرارداد با شرکت‌های تولیدکننده ارتباط دارد.

این درحالی است که منتقدان پروژه کواکس از همان روزهای نخست ارائه این طرح تاکید داشتند که کواکس کمکی به کشورهای فقیر نمی کند و در عمل، سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای ذیربط سازمان ملل متحد را تبدیل به کارگزار و فروشنده بی مزد تولیدکنندگان واکسن می کند و اتفاقی که در واقعیت می افتد این است که کواکس، ضمن تضمین پرداخت پول واکسن ها، کشورهای خریدار را به صف کرده و در نوبت خرید قرار می دهد.

رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر هم شیوع اومیکرون را زنگ بیدارباش کرونایی خواند تا به عدالت در توزیع واکسن کرونا در سطح جهانی توجه بیشتری شود.

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر گفت: واکسیناسیون جهانی برای مقابله با کووید ۱۹ در حالی ادامه دارد که توزیع واکسن در کشور‌های مختلف برابر نیست. ظهور "اومیکرون "، ثابت می‌کند ادامه مسیر کنونی در زمینه واکسیناسیون به منزله پذیرفتن خطر ظهورگونه‌های جدید است. در اروپا آمریکا و کانادا، از تزریق دوز یادآور صحبت می‌شود، اما در کشور‌های دیگر جهان، ​ کمتر از ده درصد مردم واکسن کرونا را تزریق کرده اند. منابع مالی کافی برای کوواکس اختصاص پیدا نکرد تا بتواند ماموریت خود را انجام دهد.

" اومیکرون " گونه جدید ویروس کرونا که خاستگاه آن از آفریقا است، به سرعت به بیش از چهل کشور رسیده است. بیشتر افرادی که در آفریقا زندگی می‌کنند حتی یک دوز از واکسن کرونا را تاکنون دریافت نکرده اند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۱.۹۹°