راهکاری برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۱۸۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: یکی از راه‌ها برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولتی، توسل به بودجه غیر دولتی و بخش خصوصی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محسن زنگنه - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه تیتر امشب گفت: حدود ۱۰۰ هزار طرح نیمه تمام داریم؛ در بهترین حالت کل بودجه عمرانی ۱۰۰ هزار میلیارد بوده و با این بودجه ده سال ما زمان نیاز داریم تا فقط این طرح‌ها را عملیاتی کنیم.
وی افزود: طول انجام پروژه ها افزایش پیدا کرده است به طوری که میانگین هر پروژه ۱۵ ساله که این تاسف بار است.
محسن زنگنه گفت: تنها راه ما برای تکمیل این طرح ها، توسل به بودجه غیر دولتی و بخش خصوصی است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره صندوق پروژه افزود: این صندوق برای یک پروژه خاص طراحی می‌شود و با مشارکت مردم یک "شرکت پروژه" شکل می‌گیرد و بعد از اتمام طرح یا مشارکت می‌کنند یا با دریافت سهم خود کنار می‌کشند.
وی افزود: صندوق پروژه یک ابزار نوین و در تمام دنیا مرسوم است اما ناکارآمدی ساختار دولتی یکی از عواملی است که مانع شکل گیری صندوق پروژه می‌شود. بازار سرمایه ما هم چابک نیست به این عوامل باید نبود ثبات مالی دولت را هم اضافه کنیم. رانت هم یکی از این عوامل است و به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت.


تردید درباره موفقیت "صندوق پروژه" برای طرح‌های نیمه تمام
حسین سلاح‌ورزی - نایب رئیس اتاق ایران هم در برنامه تیتر امشب گفت: امروز برای تکمیل پروژه‌ها به اعتبار نیاز داریم. نسخه های گذشته برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی به دلایلی جواب نداده است.
وی افزود: در آخرین اصلاحیه نسخه نمایندگان بورس هم در نظر گرفته شد. مشارکت مردمی تنها برای طرح نیمه تمام نیست بلکه می‌تواند برای پروژه‌های جدید باشد، اما به دلایلی جواب نداده است.
 
استقبالی از صندوق پروژه‌ها نشد
سیدعلی حسینی - مدیرعامل اسبق بورس انرژی ایران هم گفت: سابقه صندوق پروژه به سال ۹۴ بر می‌گردد و موضع آن سیکل ترکیبی کردن نیروگاه مپنا بود. هر چند این طرح موفق بود، اما در کل انتظاری که از صندوق پروژه بود جواب نداد.
وی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی بروکراسی و محدودیت‌های خاص خود را دارند، افزود: به دلایلی استقبالی از صندوق پروژه‌ها نشد.
حسینی گفت: صندوق پروژه یکی از راه‌های رهایی از مشکلات و طرح‌های نیمه تمام است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۴°    ۶.۷۹°