علل افزایش تلفات در تصادفات جاده‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۲۰۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: سهم عامل انسانی در بین عوامل سه‌گانه بر تصادفات جاده‌ای، بیشتر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سرهنگ احمد شیرانی، رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" گفت: شاید از نظر تعداد و فراوانی تصادفات یکی از پرتصادف‌ترین کشور‌های دنیا از نظر تلفات جانی و مصدومان باشیم، ولی باتوجه به آنکه یکی از شاخص‌های اصلی جهانی، تعداد تصادفات یا متوفایان نسبت به هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه است این رقم در کشور ما حدود ۴.۸ تا ۵ برآورد شده است.

وی با اشاره به شاخص تعداد کشته‌ها به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت بیان کرد: بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی درخصوص تصادفات جاده‌ای، سال گذشته تعداد تلفات رانندگی در جاده‌های کشور حدود ۱۸.۵ تا ۱۹ برآورد شده است.

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: از سال ۸۵، حدود ۱۲۲ درصد موتورسیکلت،  ۱۵۰ درصد خودرو‌های شماره‌گذاری‌ شده و ۱۰۵ درصد تعداد افراد دارای گواهینامه افزایش داشته است.

 
سرهنگ شیرانی با اشاره به کاهش ۴۰ تا ۳۸ درصدی تلفات رانندگی ادامه داد: کشته‌شدگان حوادث رانندگی در سال ۸۵، ۲۷ هزار نفر بود که این رقم در سال ۹۹ به ۱۴ هزار و ۹۰۰ نفر رسید.

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: حدود ۳۰ دستگاه در ترافیک و تصادفات مسئولیت دارند که ۸ دستگاه مسئولیت مستقیم و ویژه دارند.

وی بیان کرد: تشکیل "شورای عالی هماهنگی ایمنی ترافیک"، می‌تواند بین این دستگاه‌ها هماهنگی ایجاد و آنها را بازخواست کند که متأسفانه در دو دولت گذشته، این شورا هیچ وقت تشکیل نشد.

مجید صباغ‌زاده، مدیرکل توسعه ایمنی راه و حریم سازمان راهداری دیگر مهمان برنامه گفت: شناسایی نقاط پرتصادف و اصلاح آنها طی سال‌های گذشته موجب کاهش حوادث رانندگی شده است.

جواد مرزبان، استاد دانشگاه و کارشناس ایمنی خودرو گفت: با توجه به آنکه راننده در حوادث رانندگی سهم بسزایی دارد ولی این امکان وجود دارد که با ایجاد مواردی مثل نصب تابلوهای صحیح در جاده‌ها و تولید خودروی استاندارد، بتوان در تصادفات رانندگی جان راننده را نجات داد.

 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۵۹°    ۵.۹۹°