ماجرای «مرگبارترین تک تیرانداز آمریکا» و «خبرنگار افشاگر»

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:09 - جمعه 20 تير 1399
کد خبر : ۸۳۲۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۵:۳۰
نگاهی به واقعیت و داستان پردازی در آمریکا
در حالی که «کریس کایل»، مرگبارترین تک تیرانداز تاریخ آمریکا لقب می گیرد، «گری وب» که یک خبرنگار افشاگر آمریکایی است، چندان در نگاه ها نمی آید و گویی به عمد از صحنه کنار گذاشته می شود. اینها در واقعیت های جهان امروز رخ می دهد، اما این تمام ماجرا نیست!
ماجرای «مرگبارترین تک تیرانداز آمریکا» و «خبرنگار افشاگر»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در سال ۲۰۱۴ دو فیلم بر اساس دو داستان واقعی ساخته می‌شود. یکی بر اساس زندگی «کریس کایل» مرگبارترین تک‌تیرانداز تاریخ آمریکا و دیگری «گری وب» خبرنگار افشاگر کالیفرنیایی. اما چه اتفاقی می‌افتد که یکی قهرمان می‌ شود و دیگری به حاشیه می‌رود؟

سالانه صدها فیلم در صنعت هالیوود ساخته می‌شود و این غول عظیم سینمایی، میلیاردها دلار هزینه می‌کند تا ترویج دهنده فرهنگ آمریکایی و توجیه‌گر سیاست‌های مغرضانه و مستبدانه آمریکایی ـ صهیونیستی باشد. از این رو، هر فیلمی که در آمریکا مخالف با این سیاست ساخته شود، نباید امیدی به دیده‌ شدن و تسخیر گیشه داشته باشد.

یکی از این فیلم‌‌ ها،‌ «پیغام‌ رسان را بکش» است؛ درامی شخصیت‌ محور و مبتنی بر واقعیت که شباهت‌ های بسیاری با «تک‌ تیرانداز آمریکایی»‌ دارد، اما بر خلاف آن، موفقیتی کسب نکرد. در حالی که از حیث نمره و رتبه در سایت‌ های معتبر سینمایی از جمله metacritic، IMDB، rottentomatoes و ... اختلاف چندانی میان دو اثر وجود ندارد (این در حالی است که بودجه ساخت فیلم پیغام‌ رسان را بکش فقط 5 میلیون دلار یعنی هشت برابر کمتر از تک‌ تیرانداز آمریکایی است).

در پایان هر دو فیلم نیز تصویرهایی مستند از هر دو شخصیت نمایش داده می‌ شود. شاید مقایسه داستان این دو فیلم علت موفقیت یکی و ناکامی دیگری را بهتر نشان دهد.


* قهرمان‌پروری در «تک‌ تیرانداز آمریکایی»

فیلم سینمایی «تک‌تیرانداز آمریکایی» داستان زندگی کریس کایل (کریستوفر اسکات کایل)، یک کابوی جوان است که به یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا می‌ پیوندد و در چهار بار حضور در عراق به علت کشتن 255 نفر، بارها نشان افتخار دریافت می‌ کند. اگرچه پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا)، 160 مورد از کشتارهای کایل را تائید کرده است، با این حال او همچنان به عنوان مرگبارترین تک‌ تیرانداز تاریخ نیروهای مسلح این کشور محسوب می‌شود.

تک تیرانداز آمریکایی، فیلمی از هالیوود که فقط به برخی واقعیت های شخصیت اصلی نزدیک است

سرانجام این ماشین کشتار پس از 10 سال خدمت در نیروی دریایی آمریکا، در سال 2009 از آن جدا می‌ شود و در سال 2013 هنگام کمک به یکی از آسیب‌دیدگان روحی از جنگ کشته می‌شود. او یک سال قبل از مرگ، کتاب خاطرات خود را با نام «American Sniper: The Autobiography of the Most Lethal Sniper in U.S. Military History» منتشر می‌کند. این کتاب تاکنون یک میلیون و دویست هزار نسخه (اعم از مکتوب و نرم‌ افزاری) فروخته که 700 هزار نسخه آن مربوط به سال 2015 است و از این حیث، کتاب رکورددار سال 2015 به شمار می‌ رود.

فیلم تک‌تیرانداز آمریکایی از روی همین کتاب و توسط کلینت ایستوود 85 ساله ساخته شده است و در آن، چهره‌‌ ای قهرمان، فداکار و انسان‌دوست از «ماشین کشتار آمریکا» به نمایش گذاشته می‌ شود. در حالی که فیلم اقتباسیِ ایستوود به حقایق وفادار نبوده و داستان را هر جا که خواسته تغییر داده است. از جمله اینکه در بخش پایانی فیلم، وقتی مارک لی (همرزم کریس کایل) کشته می‌ شود، مادر لی آخرین نامه او را می‌ خواند؛ نامه‌ ای انتقادآمیز درباره جنگ، به همین علت، کایل علت مرگ لی را همین رویگردانی از جنگ می‌ داند! در صورتی که در واقعیت، نامه لی چنین محتوایی ندارد؛ از آن بدتر اینکه فیلم فقط به همزادپنداری با کایل می‌ پردازد و قربانیان را نادیده می‌ گیرد؛ حتی علت پیوستن کایل به جنگ عراق را حادثه 11 سپتامبر 2001 بیان می‌ کند؛ در حالی که این حادثه، علت جنگ عراق نبود، اما این یک علت خوب برای ترویج ایده مسلمان‌‌ آزاری و مسلمان‌ کشی است؛ موضوعی که با سیاست‌ های آمریکایی همخوانی دارد. به همین علت به صورت گسترده تبلیغ می‌ شود، در شش بخش در جوایز اسکار نامزد می‌شود (در یک بخش جایزه می‌ گیرد) و به فروشی بالای 430 میلیون دلار دست می‌ یابد.* افشاگری در «پیغام‌رسان را بکش»

فیلم سینمایی «پیغام‌ رسان را بکش» داستان زندگی «گری استفان وب» خبرنگار روزنامه سن‌خوزه مرکوری را به تصویر می‌ کشد. این فیلم نیز اقتباسی از کتابی به همین نام به قلم نیک شو و نیز کتاب «اتحاد سیاه» نوشته خود گری وب است.
پیغام رسان را بکش، فیلمی از هالیوود
حوادث فیلم اواسط دهه 1990 رخ می‌دهد، گری وب در یکی از تحقیقات خود متوجه می‌شود بین سازمان سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - «سیا») و شورشیان نظامی کنترا - که علیه دولت نیکاراگوئه مبارزه می‌ کردند، ارتباطاتی وجود دارد. در واقع با همکاری سازمان سیا، مواد مخدر و کوکائین به کالیفرنیا وارد می‌ شد و سود حاصل از فروش آن، هزینه‌ های مبارزه شورشیان کنترا را تامین می‌ کرد. افشاگری او موجی از خشونت و نفرت را در جامعه ـ به ویژه سیاهپوستان ـ علیه دولت و سازمان سیا به راه می‌ اندازد؛ به همین علت روز به روز فشار بر روزنامه سن‌ خوزه و گری وب بیشتر می‌ شود تا او ادامه ماجرا را دنبال نکند. مثل همیشه روش‌ های کثیفی هم برای این کار اتخاذ می‌ شود؛ گری درباره این موضوع می‌ گوید: «میتوانی زندگی هر مردی را زیر میکروسکوپ بگذاری، میتوانی موشکافی اش کنی و زندگی یک مرد ساده را به یک سیرک تبدیل کنی!»

گری وب دیداری نیز با جان کالینز دارد؛ یک عضو سابق سی آی ای که موقعیتی شبیه به او داشته است. کالینز می‌گوید: «اولش جذب قدرت می شوی، بعد معتاد قدرت می شوی، بعد قدرت تو را می‌ بلعد». از این دست دیالگو‌های نیش‌دار و افشاگرایانه در فیلم کم نیست. جالب اینکه گزارش افشاگرایانه وب تحت عنوان «اتحاد سیاه»، موجب دیدار بی‌سابقه رئیس وقت سازمان سی آی ای (سیا) با شهروندان لس‌ آنجلس جنوبی شد و یک ماه بعد نیز به استعفای او انجامید. البته این اتفاق ها برای گری وب گران تمام می‌ شود و او پس از افزایش فشارها و خطرهایی که خانواده‌‌ اش را تهدید می‌کرد، از کار خبرنگاری کنار می‌ کشد و دیگر نمی‌ تواند از این راه زندگی بگذراند.

در سال 1998، سازمان سیا گزارشی چهارصد صفحه‌ ای منتشر می‌ کند و در آن به همکاری برخی اعضا با شورشیان کنترا اذعان می‌ کند. با این حال، رسانه‌ های آمریکایی سرگرم ماجرای رسوایی رئیس‌ جمهور کلینتون و مونیکا لوینسکی هستند و به این گزارش توجهی ندارند. شش سال پس از این موضوع، جسد وب در حالی که دو تیر به سرش شلیک شده است، در آپارتمانش پیدا می‌ شود و آن را خودکشی اعلام می‌ کنند. اما ساده‌ لوحی است اگر کسی مرگ او را بی‌ ارتباط با گزارش «اتحاد سیاه» بداند!

طبیعی است این فیلم افشاگرایانه با سیاست‌ های آمریکا همخوانی ندارد و کمپانی مشهوری نیز پخش آن را برعهده نمی‌ گیرد. نتیجه این می‌‌ شود که فیلم فقط 2.5 میلیون دلار فروش می‌ کند و در هیچ یکی از بخش‌ های اسکار نیز جایزه نمی‌ گیرد.

منبع: فارس به قلم محمد کلهر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدحیدری
|
-
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
1
2
جالبه تو یه صحنه وقتی میخوان تروریست خشن عراقی رو معرفی کنن ،صحنه ایرو نشون میدن که داره مداال المپیک میگیره و در کنارش یک ورزشکار ایرانی با پرچم ایران ایستاده .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°