اجرای توافقنامه سه‌جانبه تهران، باکو و عشق آباد؛ به زودی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۲۸۷۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به زودی شاهد عملیاتی شدن خطوط انتقال گاز ایران به جمهوری آذربایجان در چارچوب توافقنامه سه جانبه سوآپ گاز ترکمنستان، آذربایجان و ایران خواهیم بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار رسمی و تبادل نظر با مقامات جمهوری آذربایحان در باکو به سر می‌برد، عصر امروز (چهارشنبه، یکم دی‌ماه) با خانم صاحبه غفارووا، رئیس مجلس ملی آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

تقویت مناسبات دو کشور در عرصه‌های مختلف، از جمله گسترش همکاری‌های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این دیدار مورد بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان حضور رئیس پارلمان جمهوری آذربایجان در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان را نشان دهنده عمق روابط دوستانه دو کشور بیان کرد و افزود: مشترکات منحصر به فرد میان ایران و جمهوری آذربایجان، سرمایه بزرگی برای دو کشور و بستری برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار رؤسای جمهور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عشق آباد در حاشیه اجلاس سران کشور‌های عضو اکو اظهار کرد: ملاقات رؤسای جمهور در عشق آباد صفحه جدیدی را در مناسبات دو کشور همسایه گشوده است و ما به زودی شاهد عملیاتی شدن خطوط انتقال گاز ایران به جمهوری آذربایجان در چارچوب توافقنامه سه جانبه سوآپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران خواهیم بود.

امیرعبداللهیان با تأکید بر آمادگی دو کشور برای گسترش هرچه سریع‌تر همکاری‌ها، از جمله در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل، حمایت پارلمان‌های دو کشور در این زمینه را مهم و ضروری خواند و ابراز امیدواری کرد اسناد مربوط به اصلاح قانون عوارض جاده‌ای و تعرفه ترجیحی در مجلس ملی جمهوری آذربایجان به منظور تسهیل در گسترش همکاری ها، مورد تصویب قرار گیرد.

رئیس مجلس ملی آذربایجان نیز در این ملاقات اظهار کرد: روابط دو کشور دیرینه است و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و سرزمینی دو کشور را به هم پیوند می‌دهد. ما در جنگ قره باغ شاهد حمایت قاطع دولت و ملت ایران از جمهوری آذربایجان بوده ایم و قدردان آن هستیم.

وی با اشاره به علاقه و آمادگی پارلمان جمهوری آذربایجان برای مساعدت در گسترش هرچه بیشتر مناسبات دو کشور، ضرورت تقویت گروه‌های دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را یادآور گردید.

رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان ابراز امیدواری کرد: قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در آینده‌ای نزدیک به باکو سفر کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۲.۹۹°