ایران آمادگی لغو روادید با اتباع عراقی را دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۲۹۱۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام سفر وزیر راه به بغداد در هفته آینده گفت: در ایران همه مقدمات برای لغو روادید عام با اتباع عراق وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (پنجشنبه، دوم دی) پس از دیدار و گفتگو با «فؤاد حسین» همتای عراقی در نشست خبری مشترک با وی حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای عراقی گفت: در ترکیب هیئت عراق برخی مسئولان امنیتی عراق و مقامات وزارت خارجه این کشور را داریم. با وزیر خارجه گفتگوهای دقیقی درباره پرونده‌های قابل پیگیری روابط دوجانبه داشتیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: مصمم هستیم راه‌آهن شلمچه به بصره در اسرع وقت عملیاتی شود و هفته آینده وزیر راه به عراق می‌رود.

وی گفت: تأکید کردیم همکاری کمیته قضایی ایران و عراق در پیگیری پرونده شهید سلیمانی کار را با سرعت بیشتری دنبال کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: خبری از همتای عراقی شنیدیم که خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق را تأیید می‌کند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در خصوص لغو روادید عام گفتگوهایی را امروز داشتیم. در ایران آمادگی داریم در تکمیل بحث لغو روادید هوایی بین دو کشور، لغو روادید عام بین دو کشور اجرایی شود. از سوی ایران همه مقدمات برای لغو روادید عام با اتباع عراق وجود دارد.

وی گفت: مقرر شد وزیر خارجه عراق و مقامات ذیربط در هیئت همراه، موضوع را به دقت پیگیری کنند. همچنین درباره آخرین وضعیت افغانستان و مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه و همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با کشور‌های ۱+۴ نیز با وزیر خارجه عراق گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای همواره با وزیر خارجه و مقامات عالی رتبه عراق در مشورت و تماس هستیم.

 
نقش مهم عراق در گفتگو‌های ایران و عربستان

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این سفر دیدار‌های متعددی در زمینه‌های مختلف با مسئولان ایرانی داشتیم.

وی ادامه داد: در نشست امروز بر گسترش روابط ایران و عراق به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و تجاری تأکید کردیم، همچنین به طرح‌های مختلفی که مربوط به روابط دوجانبه است پرداختیم.

وزیر امور خارجه عراق تصریح کرد: دیدار امروز فرصتی برای گفتگو در زمینه روابط منطقه‌ای و امنیتی چه در عراق و چه وضع امنیتی در منطقه بود.

وی اضافه کرد: وضع امنیتی عراق مربوط به وضع امنیتی منطقه و ایران است و وضع امنیتی منطقه و ایران نیز همگی به یکدیگر مرتبط است.

وزیر امور خارجه عراق افزود: در دیدار امروز روابط ایران و جمهوری آذربایجان و سفر اخیر به پاکستان را که مربوط به وضع افغانستان و تحولات اخیر در این کشور بود نیز بررسی کردیم.

وی در ادامه با اشاره به روابط عراق و آمریکا گفت: در دیدار امروز روابط عراق و آمریکا و گفتگو‌های راهبردی بین دولت عراق و طرف آمریکایی و نیز بررسی توافق بین دو کشور که مربوط به خروج نیرو‌های جنگی آمریکا از عراق است نیز اشاره شد.

وزیر امور خارجه عراق افزود: ما همچنین موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران را نیز بررسی کردیم و امیدواریم در روز‌های آینده بین جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ شاهد پیشرفت در گفتگو‌ها باشیم.

فؤاد حسین تصریح کرد: برای ما مهم است که روابط ایران و عراق را با کشور‌های همسایه مطرح کنیم و عراق نقش مهمی در حمایت از گفتگو‌های بین ایران و عربستان که در جریان است ایفا کرده. امیدواریم دور پنجم این گفتگو‌ها نیز انجام شود و علاوه بر این گفتگو‌های دیگری نیز بین ایران و سایر کشور‌های همسایه انجام شود.

وزیر امور خارجه عراق در پایان گفت: ما اینجا هستیم که بر روابط تاریخی، فرهنگی، دینی، جغرافیایی و اقتصادی دو کشور تاکید کنیم و مذاکرات ما ادامه دار خواهد بود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۴.۲۱°    ۱.۹۹°