پرتاب پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان به فضا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۰۳۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
جیمز وب، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان از پایگاه گویان فرانسه به فضا پرتاب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ فضایی جهان موسوم به «جیمز وب» امروز (شنبه، ۴ دی) از پایگاه گویان فرانسه به فضا پرتاب شد. قرار است این تلسکوپ غول‌پیکر که انقلابی در صنعت فضا محسوب می‌شود در فاصله‌ای بسیار دورتر از تلسکوپ هابل جهان پیرامون ما را رصد کند.

پرتاب پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان به فضا

به گفته ناسا، اگر این کار به درستی انجام شود، شناخت ما درباره هستی به صورت بنیادی دچار تحول خواهد شد، زیرا این تلسکوپ می‌تواند به پرسش‌هایی از این نوع پاسخ دهد که اولین نور در کیهان ازکجا نشات گرفته است و آیا ما در این هستی، تنها هستیم. به گفته بیل نلسون، رئیس ناسا، ​این تلسکوپ شبیه ماشین زمان است که به گذشته نگاه می‌کند و می‌تواند نوری را رصد کند که کمی پس از «انفجار بزرگ» ظاهر شده است. این اتفاق به بیش از سی میلیارد سال قبل بازمی گردد که نور مذکور در شکل گیری نخستین کهکشان ظاهر شد. این تلسکوپ از تلسکوپ هابل نیز یکصد مرتبه قویتر است. این گذر مثل عبور از دوربین‌های بسیار قدیمی به دوربین‌های آیفون ۱۳ است که پیشرفت بسیار بسیار عظیمی به شمار می‌رود از نظر نور‌ها و عکس‌هایی که این تلسکوپ جدید می‌تواند رصد کند یا بگیرد.

پرتاب پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان به فضا

این تلسکوپ، تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope:JWST) نام دارد که ساخت آن، کار مشترک ناسا، سازمان فضایی اروپایی و سازمان فضایی کانادا است و قرار است جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود. تصاویر این تلسکوپ جدید درمقایسه با تلسکوپ هابل، شفافیت مادون قرمز و حساسیت بسیار بیشتری دارد و به یافته‌های عظیمی در حوزه‌های ستاره شناسی، نجوم و کیهان شناسی کمک خواهد کرد تا رویداد‌هایی بررسی شوند که میلیون‌ها سال و حتی میلیارد‌ها سال قبل در کهکشان‌ها رخ داده اند. آئینه اصلی این تلسکوب متشکل از هجده آئینه شش ضلعی ساخته شده از بریلیوم و صفحه‌های طلایی است که با هم ترکیب می‌شوند تا آئینه‌ای به قطر شش و نیم متر تشکیل شود که بسیار بزرگتر از آئینه تلکسوپ هابل با قطر دو متر و چهل سانتیمتر است.

پرتاب پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان به فضا
این تلسکوپ برای اینکه بتواند به خوبی به ماموریت خودش عمل کند و خاصیت مادون قرمزش کارساز باشد باید در محیط بسیار سرد باشد به همین علت، تلکسوپ جیمز وب در فاصله یک میلیون و پانصد هزار کیلومتری از زمین قرار می‌گیرد که حدود چهار برابر فاصله ماه تا زمین است. صفحات محافظت درمقابل نور خورشید که از کپتون با پوشش آلومینیوم و سیلیکن ساخته شده است از آئینه و دیگر تجهیزات این تلسکوپ محافظت می‌کند و آن را در دمای پنجاه درجه کلوین (معادل منفی سیصد و هفتاد درجه فارنهایت یا منفی دویست و بیست و سه درجه سانتیگراد) نگاه می‌دارد. نام این تلسکوپ برگرفته از نام جیمز وب است که در فاصله سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ رئیس ناسا بود و در برنامه آپولو نقش کلیدی ایفا کرد.

پرتاب پیشرفته‌ترین تلسکوپ جهان به فضا

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۲.۹۹°