ارائه الگوی تعاملی برای ارتقاء توان علمی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۳۱۶۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
معاون اول رئیس جمهور گفت: فرهنگستان‌ها باید یک الگو برای تعامل با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در مهارت افزایی و ارتقاء توان علمی دانش آموختگان دانشگاهی ارائه دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مخبر امروز(دوشنبه) در جلسه هیئت امنای مشترک فرهنگستان‌های کشور با تاکید بر اینکه باید فرهنگستان‌های چهارگانه ایران به عنوان چراغ راه و قله‌های علم و ادب و هنر به دولت در اداره کشور کمک فکری و مشاوره‌ای ارائه دهند، تصریح کرد: دولت موظف است از این تشکیلات برای پیشبرد امور اساسی و استراتژیک کشور استفاده کند چرا که وجود فرهنگستان‌ها بسیار مهم است و البته تاکنون به خوبی از این ظرفیت بهره برداری نشده است.
 
معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تبیین جایگاه و نقش فرهنگستان‌ها در کشور و همچنین ارتقاء روابط میان دولت و فرهنگستان‌ها تاکید کرد و افزود: باید تعاملات و ارتباط فرهنگستان‌ها با دولت به ویژه وزارتخانه‌های تخصصی متناسب با آن‌ها گسترش یابد و این آمادگی وجود دارد تا جلسات هیأت امنای فرهنگستان‌ها با حضور وزرا و به صورت منظم در دولت سیزدهم تشکیل شود.

وی با بیان اینکه اساتید علمی کشور به ویژه اعضای فرهنگستان‌های علوم، علوم پزشکی، هنر و زبان و ادب فارسی سرمایه و آبروی کشور هستند، از سازمان برنامه و بودجه و همچنین سازمان امور اداری و استخدامی خواست تا با تخصیص اعتبارات لازم و حل مشکلات اداری در راستای تقویت فرهنگستان‌های چهارگانه کشور گام بردارند.

مخبر همچنین با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در زمینه مرجعیت زبان فارسی و نهضت تولید علم، تاکید کرد: باید در کنار توجه به پیشبرد فناوری‌های نوین در کشور، نقاط قوت فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی به دنیا منعکس شود و تلاش کنیم زبان فارسی به عنوان یکی از زبان‌های اصلی جهان مطرح باشد.

وی افزود: فرهنگستان‌ها باید یک الگو به منظور تعامل با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در راستای مهارت افزایی و ارتقاء توان علمی دانش آموختگان دانشگاهی ارائه دهند.

معاون اول رئیس جمهور گسترش ارتباطات اقتصادی و هنری را دو پایه مهم تعاملات کشور‌های جهان برشمرد و افزود: تعاملات اقتصادی در پایداری روابط کشور‌ها بسیار موثر هستند، اما مسائل اقتصادی به عنوان روبنا به شمار می‌آید و این روابط هنری و فرهنگی رایج بین کشور‌ها است که اجازه نمی‌دهد تعاملات دو ملت و دولت از بین برود.

وی همچنین از روسای فرهنگستان‌های چهارگانه کشور خواست تا با بازبینی اساسنامه‌های خود براساس نیاز‌ها و ضرورت‌های کشور به روز شوند.

در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون علمی فناوری رییس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و روسا و نمایندگان فرهنگستان‌های زبان و ادب فارسی، هنر، علوم و علوم پزشکی حضور داشتند، گزارش‌هایی از عملکرد، برنامه‌ها و سیاست‌های پنج ساله فرهنگستانها، بودجه تفصیلی سال ۱۴۰۰ و حسابرسی و مالی سال ۹۹ این فرهنگستان‌ها ارائه شد.

همچنین در این جلسه روسای فرهنگستان‌های کشور به شرح اقدامات خود در طول پنج سال گذشته از جمله تبیین نقش فرهنگستان‌ها درکشور، انعقاد تفاهم نامه‌های مراودات بین المللی با آکادمی‌های علوم دنیا، سیاست پژوهی و ارائه راهبرد‌های ملی و گردآوری و معرفی دستاورد‌های تاریخی کشور در زمینه‌های علمی، هنری و ادبی و همکاری و هم افزایی با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی برای حل مشکلات کشور در بخش‌های پزشکی، فرهنگی، علمی و ادبی پرداختند.

در ادامه این جلسه نیز درخواست ها، پیشنهادات و مطالبات فرهنگستان‌های کشور از جمله چگونگی نحوه اهدای نشان ها، اختصاص اعتبارات مالی، لزوم پیوند و تعامل فرهنگستان‌ها با دانشگاه، صنعت و کشاورزی، لزوم توجه شورای انقلاب فرهنگی به نقش فرهنگستان ها، توجه بیشتر به جایگاه فرهنگستان‌ها در وزارتخانه‌های مرتبط و دستگاه‌های اجرایی ودولتی، برگزاری جلسات منظم روسای فرهنگستان‌ها با وزارتخانه‌های مربوط، بازبینی اساسنامه فرهنگستان‌ها و توجه به حضور ایران در نهاد‌ها و آکادمی‌های علمی و هنری جهان بررسی شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۱.۹۹°