اُمیکرون به اصفهان رسید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۱۷۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی نخستین مبتلا به کرونای اُمیکرون در استان اصفهان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی نخستین مبتلا به کرونای اُمیکرون در استان اصفهان خبر داد و گفت: تست ابتلا به کرونای اُمیکرون مردی حدود ۳۰ ساله‌ای در شهرستان فلاورجان به‌صورت قطعی تأیید شده و احتمالاً همسر این فرد نیز به اُمیکرون مبتلا باشد.

پژمان عقدک از شناسایی و تأیید نخستین مورد مثبت ابتلا به اُمیکرون در استان اصفهان خبر داد و اظهار کرد: ابتلای این فرد به سویه اُمیکرون قطعی است و تهران این موضوع را تأیید کرده است.

وی با بیان اینکه نخستین مبتلا به اُمیکرون مردی حدود ۳۰ ساله در شهرستان فلاورجان است، گفت: این فرد به‌صورت سرپایی و با علائمی مثل بدون درد، خستگی و کوفتگی مراجعه کرده و تست کرونا داده است، اما نیاز به بستری نداشته و حال عمومی او خوب است. تست کرونای همسر این فرد نیز مثبت است که احتمالاً به اُمیکرون مبتلا باشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تشخیص ابتلا به سویه اُمیکرون فرایندی دارد، افزود: از بین تست‌های کرونایی که می‌گیریم و براساس یک‌سری ویژگی‌ها تست اُمیکرون نیز گرفته می‌شود که نتیجه این تست در تهران تأیید می‌شود.

وی از احتمال شناسایی موارد دیگر ابتلا به اُمیکرون خبر داد و گفت: نباید منتظر جواب مثبت تست کرونای اُمیکرون بود، چون ویروسی که چنین قدرت سرایتی دارد، منتظر مجوز نمی‌ماند و در کل جامعه شیوع پیدا می‌کند. با این روند شاید تا آخر دی‌ماه شرایط پیک اتفاق بیفتد، درعین‌حال که به‌مرور تست‌های تشخیص اُمیکرون زیادتر می‌شود، بنابراین ممکن است به سمتی برویم که اُمیکرون به سوش غالب تبدیل شود.

عقدک با یادآوری اینکه سویه اومیکرون با بقیه سویه‌ها فرقی ندارد، اما سرعت سرایت بالاتری دارد، گفت: برای مقابله با اُمیکرون مثل جهش‌های دیگر ویروس کرونا واکسیناسیون به‌ویژه دُز سوم اهمیت زیادی دارد، چون دُز اول به‌تنهایی کارایی ندارد، دُز دوم هم در برخی مقالات ثابت‌شده تا ۲۵ درصد می‌تواند اثربخش باشد، اما دُز سوم تا ۸۰ درصد مقاومت ایجاد می‌کند.

وی راهکار بعدی برای مقابله با اُمیکرون بعد از واکسیناسیون را رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دانست و تصریح کرد: بهترین کار پیشگیری است، بنابراین استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شست و شوی منظم دست‌ها، پرهیز از حضور در محیط‌های جمعی و اگر ناچار به حضور هستیم، تهویه محیط اهمیت زیادی دارد، وگرنه احتمال ابتلا به جهش جدید کرونا زیاد است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از احتمال بازگشت محدودیت‌ها خبر داد و گفت: اگر سرعت انتشار اُمیکرون در جامعه بالا برود ممکن است محدودیت‌ها شدت پیدا کند و برخی از محدودیت‌ها بازگردد، البته محدودیت‌ها به‌صورت هوشمند است و بیشتر شامل کسانی می‌شود که واکسن نزده‌اند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۳.۹۹°