سایه روشن نقشه راه رشد غیر‌ تورمی دولت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۲۰۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سرفصل‌های نقشه راه غیرتورمی دولت به ۱۱ وزات‌خانه ابلاغ شده تا هیچ کدام از دستگاه‌ها سیاست تورم‌زایی در پیش نگیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: دو معضل اساسی اقتصاد کشور رشد پائین اقتصادی در دهه گذشته و تورم بسیار بالا و بی سابقه است و تا نتوانیم برنامه‌ای سازگار و منسجم برای پیگیری و حل این دو معضل داشته باشیم، عملا اقتصاد ما به جایی نخواهد رسید.

سبحانیان افزود: اگر این مسئله فهم نشود که ما با تورم بالا نمی‌توانیم به رشد اقتصادی برسیم به مقصود اصلی نخواهیم رسید.

معاون وزیر اقتصاد گفت: برخی مسئولان سیاست‌هایی را دنبال می‌کنند که به تورم می‌انجامد، اما تورم خط قرمز ماست و حتی به بهانه حمایت از مردم و کمک به آن‌ها نباید به آن دامن زد.

او با بیان این که برنامه با فرض تداوم تحریم ها نوشته شده گفت: امهات اقداماتی که می‌تواند در جهت کنترل تورم و رشد اقتصادی اتفاق بیفتد در نقشه راه دولت آمده و فهرست شده است.

سبحانیان با بیان این که مجوز کسب و کار حق شهروندی است و باید به سهولت و با کمترین هزینه در اختیار مردم قرار بگیرد گفت: ۳ هزار مجوز کسب و کار را شناسایی کرده ایم که تا پایان سال تلاش می‌کنیم ۸۰ درصد آن‌ها ساده سازی و برطرف شود.

علی سعدوندی - کارشناس مسائل اقتصادی نیز، برنامه رشد غیرتورمی دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: طولانی‌ترین تورم را ایران در تاریخ بشر دارد.

سعدوندی گفت: اگر بتوانیم برنامه‌ای ارائه کنیم که اکثر مردم بپذیرند و اقناع بشوند و بتوانیم انتظارات تورمی را مدیریت کنیم می‌توان تورم را هم کنترل کرد.

او با اشاره به رشد منفی اقتصاد کشور از سال ۹۰ افزود: متاسفانه مقدار سرمایه گذاری در کشور از میزان استهلاک کمتر شده است.

این کارشناس اقتصادی یکی از نکات مثبت برنامه دولت را تاکید بر رفع موانع تولید دانست و گفت: این می‌تواند به رشد اقتصادی منجر شود.

سعدوندی تاکید کرد: نباید رفت به سمت سیاست‌های غیر تورمی که منجر به رکود می شود.

حسین سلاح‌ورزی - نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران نیز اقدام دولت را در تدوین برنامه مدون و منسجم برای رشد اقتصادی و کنترل تورم اقدامی پسندیده دانست و افزود: این می‌تواند سیگنال مثبتی به فعالان اقتصادی بدهد.

سلاح ورزی گفت: کلیات برنامه با ارزش است، اما در جزئیات برخی ابهامات و اشکالاتی وجود دارد مثلا به نظر می‌رسد که رشد اقتصادی و تورم را در سطح کلان اقتصاد دیده اند و به آن تقلیل داده اند و به عوامل و زمینه‌های نهادی و ساختاری رکود تورمی در اقتصاد ایران اشاره نشده، از جمله بحث کیفیت حکمرانی، فساد، بحث مرتبط با امنیت سرمایه گذاری و تضمین حق مالکیت و رفع موانع کسب و کار.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران افزود: این نقشه راه به نوعی فاقد برنامه زمان بندی و فاقد عدد و رقم و هدف گذاری مشخص است.

سلاح ورزی از حذف ارز ترجیحی هم حمایت کرد و گفت: مهمترین نگرانی فعالان اقتصادی، اقتصادِ پیش بینی ناپذیر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵.۲۱°    ۲.۹۹°