موافقت با تحقیق و تفحص از وزارت نفت در دوره زنگنه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۲۱۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
نمایندگان مجلس با انجام تحقیق و تفحص از عملکرد وزرات نفت در دولت دوازدهم موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نفت با ۱۶۲ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براین اساس این تحقیق و تفحص از دوره وزارت زنگنه بر این وزارتخانه انجام خواهد شد.

مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی گزارش این کمیسیون را درخصوص تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نفت که به امضای ۳۹ نفر از اعضا رسیده است، در صحن علنی تشریح کرد و گفت: بازگشت به نامه شماره ۱۴۳۲۳۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۴/۱۲ در خصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان محترم (مذکور در ذیل گزارش) برای «تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نفت» به استحضار می‌رساند در اجرای ماده (۲۱۲) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، موضوع درجلسه رسمی تاریخ ۱۴۰۰/۵/۴ این کمیسیون که با حضور ۱۷ نفر از نمایندگان عضو کمیسیون و نماینده منتخب متقاضیان تحقیق و تفحص مطرح شد و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محور‌های ذیل به تصویب رسید.

وی محور‌های تحقیق و تفحص را بدین شرح قرائت کرد:
۱-علت اهمال، قصور و ترک فعل در عدم توسعه برخی میادین مشترک با عدم النفع و خسارت فراوان چند ده میلیارد دلاری (چند صد هزار میلیارد تومانی) چیست؟
۲-دلایل عدم توفیق در دیپلماسی انرژی و عدم پیگیری و عقد قرارداد‌های نفتی و گازی در عرصه بین الملل و منطقه با توجه به خسارات فراوان مالی و پولی برای کشور چه بوده است؟
۳-علت شتابزدگی در واگذاری بلا وجه بسته‌های نفتی EPD و EPC و عدم رعایت اولویت توسعه میادین مشترک نفتی و گازی و لحاظ صلاح و صرفه کشور با توجه به تکلیف قوانین بالا دستی چیست؟
۴-اجرای طرح‌های پتروشیمی فاقد زنجیره لازم و تخصیص خوراک به طرح‌های غیراولویت دار در مناطق فاقد سند توسعه و آمایش سرزمین با چه توجیهی انجام می‌پذیرد؟
۵-علت حذف سهمیه بندی سوخت و حذف کارت سوخت و وارد آوردن خسارات فراوان مالی و پولی به نظام اقتصادی کشور چه بوده است؟
۶-علت پافشاری بر شیوه نامه دستوری O&M و عدم التزام به شرایط آن و فلج سازی تولید بر چه مبنایی صورت می‌گیرد؟
۷-دستاورد‌های طرح‌های پژوهشی با هزینه‌های گزاف چه بوده و تشکیل شتابزده پارک‌های نوآوری و شکوفایی و تعجیل در واگذاری‌ها بروش BOO با چه هدفی دنبال می‌شود؟
۸-دلایل اهمال و عدم اهتمام در صدور خدمات فنی و مهندسی در عرصه بین الملل و منطقه چیست؟
۹-علت تغییرات ساختاری در سازمان وزارت نفت بدون مطالعه و پشتوانه علمی چه توجیهی دارد؟
۱۰- به کارگیری و استخدام نیرو در وزارتخانه بر چه مبنایی صورت گرفته است؟
۱۱- علت حذف شتابزده و غیر کارشناسی و بدون مطالعه چندین هزار سمت در وزارت نفت با توجه به آینده روشن صنعت نفت و گاز در تولید صیانتی حداکثری و نیاز مبرم به وجود نیرو‌های متخصص و تکنسین چه بوده است؟
۱۲- علی رغم گذشت ۸ سال از وزارت جناب زنگنه و در راستای کاهش خام فروشی چرا هیچگونه ظرفیت پالایشی جدید احداث نشده است؟
۱۳- با توجه به سپری شدن روز‌های پایانی عمر دولت تدبیر و امید علت انعقاد شتابزده قرارداد‌های نفتی و گازی چیست؟
۱۴- با توجه به فرسوده بودن تاسیسات نفتی و گازی علت متوقف شدن پروژه‌های مربوطه در مناطق نفتخیز جنوب و فلات قاره چه بوده است؟
۱۵- بررسی نحوه و چگونگی عملکرد در صندوق بازنشستگی صنعت نفت

نماینده ارومیه از پاسخ‌های وزیر تعاون قانع شد

نماینده مردم ارومیه به صورت مشروط از پاسخ‌های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره مشکل بیکاری جوانان قانع شد.

پس از ارائه پاسخ‌های حجت الله عبدالملکی درباره دلیل عدم حل مشکل اشتغال جوانان، رئیس مجلس از نماینده ارومیه خواست که با توجه به شروع تازه کار دولت سیزدهم مجلس به وزیر کار و دولت ۵ الی ۶ ماه فرصت دهد تا دولت فرصتی برای حل مشکل بیکاری داشته باشد.

در ادامه آقای ذاکر با پیشنهاد رئیس مجلس موافقت کرد؛ این به معنای قانع شدن نماینده ارومیه و عدم رای گیری مجلس در خصوص پاسخ‌های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۴۱°    ۲.۹۹°