ارایه پیشنهاد واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۱ ساله
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۳۲۴۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۹
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: پیشنهاد واکسیناسیون سنین پایین‌تر از ۱۲ سال شامل پنج تا ۱۱ ساله‌ها علیه کرونا از طرف کمیته علمی کشوری به ستاد ملی کرونا ارایه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا امروز (سه‌شنبه، ۷ دی) در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا گفت: واکسینه کردن سنین پایین‌تر از ۱۲ سال شامل پنج تا ۱۱ ساله‌ها در صورت تصویب ستاد ملی کرونا انجام خواهد شد.

وی افزود: افراد بالاتر از ۱۸ سال باید دز سوم واکسن کرونا را بزنند. افراد ۱۲ تا ۱۸ سال هم مانند بزرگسالان واکسیناسیون خود را کامل کنند.

مشاهده امیکرون بیشتر در جوانان

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه امیکرون بیشتر در جوانان مشاهده می‌شود، گفت: این افراد باید علاوه بر واکسینه شدن، اصول بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

جماعتی ادامه داد: با توجه به اینکه امیکرون در جوانان، نوجوانان و اطفال بیشتر از سویه دلتا دیده می‌شود، این افراد می‌تواند منشأ به‌وجود آمدن پیک بعدی کرونا در کشور باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امیکرون در دانش‌آموزان شیوع پیدا کرده است؟ گفت: این موضوع تاکنون تأیید نشده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به شناسایی ۳۴ فرد مبتلا به سویه امیکرون، اظهار کرد: با توجه به پراکندگی بیماران شناسایی شده مبتلا به امیکرون در کشور، به احتمال فراوان تعداد مبتلایان باید بسیار بیشتر باشد.

وی اعلام کرد: این تعداد براساس ارزیابی‌های انجام شده، شناسایی و اعلام شدند، اما تعداد مبتلایان به امیکرون در کشور بسیار بیشتر از این موارد است. از نظر اپیدمیولوژی یک مورد شناسایی شده معادل تعداد بیشتری مبتلا به بیماری است.

جماعتی با بیان اینکه بحث در جلسه امروز کمیته علمی کشوری کرونا در مورد درمان سرپایی بیماران مبتلا کرونا بود، گفت: با توجه به اینکه چند دارو برای درمان کرونا در سازمان غذا و دارو در چند کشور مصوب شد. بحث بر این موضوع بود که آیا این درمان‌ها به صورت سرپایی در بیماران هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد یا خیر.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، یکی از دارو‌های مورد بحث در این جلسه را رمدسیویر اعلام کرد و گفت: این دارو قبلا هم مورد استفاده قرار گرفته بود، اما در مطالعات آخر نشان داده شد که اگر مصرف آن را از پنج روز، به سه روز تبدیل کنیم و در بیماران سرپایی که واکسن تزریق نکرده‌اند و در مرحله اولیه بیماری یعنی هفت روز اول بیماری هستند و ریسک فاکتور مانند بیماری زمینه‌ای یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، استفاده شود، می‌تواند بیش از ۷۰ درصد جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد و از بستری بیماران در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه جلوگیری کند، به همین دلیل استفاده از آن به عنوان یکی از مصوبات در جلسه مورد تصویب قرار گرفت.

جماعتی ادامه داد: باتوجه به اینکه هنوز اطلاعات کافی درباره داروی «مولنی‌پیراویر» وجود ندارد و همچنین نتایج مطالعاتی که اخیرا انجام شده، نشان داده شده این دارو حدود ۳۰ درصد در جلوگیری از پیشرفت بیماری و بستری شدن اثربخشی داشته است، مورد تصویب قرار نگرفت و قرار شد اطلاعات بیشتری درباره آن جمع آوری شود یا مطالعات بیشتری که در کشور‌های جهان انجام شده، در هفته‌های آینده مورد ارزیابی قرار گیرد و اگر نتایج بهتری داشت آن را هم دوباره در کمیته مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

وی گفت: داروی «پکسلووید» اخیرا از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان نخستین داروی خوراکی ضد کروناویروس به صورت سرپایی تصویب شد که در این جلسه هم مورد ارزیابی قرار گرفت.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: هرچند سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را تصویب کرده، اما هنوز در آمریکا مورد استفاده قرار نگرفته است، اما با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود با پیک کرونا در کشور مواجه شویم، قبل از اینکه وارد این موضوع شویم، کمیته علمی این دارو را با توجه به مطالعات اثربخشی بالایی که داشته، ارزیابی می‌کند.

وی گفت: داروی «پکسلووید» ۷۰ تا ۸۰ درصد اثربخشی در افراد دارای ریسک فاکتور داشته است. این دارو اگر در پنج روز اول ابتلا به بیماری تجویز شود، می‌تواند از بستری و مرگ و میر افراد جلوگیری کند.

جماعتی تصریح کرد: در جلسه کمیته علمی مصوب شد که به سازمان غذا و دارو پیشنهاد دهیم پکسلووید را به فهرست دارو‌های کشور اضافه کند تا در صورت انجام مطالعات بیشتر اگر با پیک‌های کرونا مواجه بودیم، اقدامات سنتز و ساخت آن در کشور فراهم شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد: براین اساس اگر خواستیم این دارو را به صورت مطالعات بالینی در بیماران مورد ارزیابی قرار دهیم یا مطالعاتی که در سایر کشور‌ها انجام شد، این دارو را به عنوان یک داروی ضد کرونای خوراکی تأیید مجدد کرد، بتوان آن را براساس پروتکل‌هایی مورد نظر برای بیماران تجویز کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۱.۹۹°