روستای دارای تنش آبی باقی نمی‌ماند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۲۷۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹
وزیر نیرو گفت: اقدام اساسی که در دولت سیزدهم آغاز شده جهاد آبرسانی به روستاهاست که سهم کردستان در فاز اول از این طرح ۱۹۹ روستاست که ظرف سه سال انجام می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی‌اکبر محرابیان در نشست با مسئولان اجرایی و نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح در فاز دوم ۱۹۶ روستای دیگر کردستان را در بر می‌گیرد که نکته مثبت این طرح پرداخت نقدی اعتبار مورد نیاز آن است که مجلس از محل محرومیت‌زادیی مصوب کرد. تا پایان دولت ۱۳ روستای دارای تنش آبی باقی نمی‌ماند

وزیر نیرو افزود: پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه آب شرب سرعت بسیار مناسبی دارد و قول می‌دهیم که با همین روند و سریعتر از آن کار را ادامه دهند.

وی گفت: اعتبار این طرح را پرداخت شده فرض کنید چرا که منبع اعتبار آن را عوض کردیم و مشکلی برای بهره‌برداری به موقع نخواهد داشت.

محرابیان گفت: موضوع آب بانه از نظر اضطرار کمتر از سنندج نیست، چون منابع آبی این شهر به نقطه اضطرار رسیده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: در کنار طرح‌های در دست اجرا برای بانه، طرح‌های مطالعاتی نیز دنبال می‌شود تا آبرسانی پایدار به این شهر محقق شود.

وی برلزوم تخصیص آب مورد نیاز برای مناطق ویژه اقتصادی و روستا‌های منطقه از سد گاران مریوان تاکیدکردو گفت: نگرانی درباره آلودگی منابع آبی کردستان جدی است و باید عزم جدی برای جلوگیری از ورود آلاینده‌هایی از قبیل فاضلاب‌های شهری و صنعتی به منابع آبی صورت گیرد.

وزیر نیرو افزود: انتقال شیرابه به تصفیه خانه و کار‌هایی از این دست که در تصفیه خانه فاضلاب سنندج انجام شده، خوب و نیازمند کارگروهی است تا هیچ آلاینده‌ای وارد منابع آبی نشود.

محرابیان گفت: اولین اصل در وزارت نیرو و تمامی طرح‌های توسعه‌ای داشتن پیوست زیست محیطی است تا ضمن تامین رفاه و رضایت مردم، محیط زیست مورد تخریب قرار نگیرد و در این زمینه پویش‌های مردمی زیست محیطی و مطالبه‌گری، توجه مردم را به اهمیت سلامت جلب می‌کند.

وی افزود: در چند استان کشور معین‌هایی برای پیگیری طرح‌های حوزه آب و برق انتخاب شده که در این نشست هم یک نفر به عنوان معین کردستان انتخاب می‌شود تا طرح‌ها را دوشادوش استاندار دنبال کرده وبه نتیجه برساند.

وزیر نیرو با اشاره به تخصیص اعتبارات مناسب در شرایط محدود اعتباری به کردستان، گفت: با تکمیل طرح‌های نیمه تمام و یا با سرعت کُند در استان می‌شود بخش مهمی از مشکلات حوزه آب کردستان را رفع کرد.

نیاز ۳۵ هزار میلیارد تومانی کردستان به رفع تنش‌های آبی

نماینده، ولی فقیه درکردستان هم در این جلسه گفت: دراستان تلاش‌های خوبی در گذشته و اکنون در جریان است و تاکید و مطالبه مردم از شرق تا غرب استان توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب بوده و همه استان با این معضل دست و پنجه نرم می‌کند که در حال تبدیل به بحران است.

حجت السلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی افزود: استانی که ۲۳ هزار شهید مهاجر و انصار تقدیم نظام کرده و مرزدار است، از دولت تازه نفس خواهان رسیدگی سریع و ویژه به این مساله هستند.

استاندار کردستان هم در این جلسه گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت‌های وقت در حوزه آب سرمایه گذاری قابل توجهی داشته و کار‌های بزرگی در سال‌های گذشته در استان انجام شده که رقم بالایی برای آن هزینه شده است.

اسماعیل زارعی کوشا افزود: بسیاری از این پروژه‌ها یا با کندی مواجه شده و یا متوقف شده اند و یا روند بصورتی است که با وجود همه هزینه‌های بالایی که انجام گرفته هنوز به هدف گذاری پیش‌بینی شده نرسیده است که اگر در زمان خود به آن توجه می‌شد رقم اعتباری کمتری را می‌طلبید.

وی با اشاره به اینکه کردستان در حوزه آب و برق با اعتبار ۳۵ هزار میلیارد تومانی طی چهار سال به جایگاه خوبی می‌رسد، گفت: چرا که قدم اصلی در پروژه‌ها برداشته شده و امیدواریم چشم‌انداز نزدیکی برای تحقق این طرح‌ها فراهم شود و آرامشی در بخش تنش‌های آبی در استان حاکم شود.

نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی بر لزوم تخصیص به موقع اعتبار لازم در برنامه زمان بندی تعیین شده برای رفع مشکلات حوزه آب استان تاکید کردند.

از یک هزار و ۷۱۰ روستای کردستان ۵۵۰ روستا با تنش آبی دست و پنجه نرم می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۴.۲۱°    ۱.۹۹°