دست برتر سردار سلیمانی در دیپلماسی نوین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۳۶۰۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
وزیر امور خارجه گفت: سردار سلیمانی همواره به لباس سبز رنگ پاسداری افتخار می‌کرد، اما به معنی واقعی دیپلمات برجسته‌ای هم بود که در ظرایف دیپلماسی نوین دست برتر داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، با تبیین ویژگی‌های سردار سلیمانی در عرصه دیپلماسی افزود: نگاه سردار، نگاهی محلی و منطقه‌ای نبود، بلکه نگاهی جهانی به پدیده‌ها داشت به همین علت پس از شهادتش بسیاری از سران و مقامات کشور‌ها در اقصی نقاط جهان تحت تاثیر شخصیت ایشان قرار گرفتند.

وی گفت: یک بُعد شخصیت سردار، بُعد میدان و نظامی گری بود، اما جنبه دیگرش رفتار آن شهید والامقام در حوزه دیپلماسی بود، او بدون آنکه دانش روابط بین الملل را به طور آکادمیک طی کرده و به دست آورده باشد در عرصه میدان، سهم بزرگی را به دیپلماسی داده بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: من هر زمان در جلساتی که سردار حضور داشت می‌نشستم می‌دیدم که در ظرایف و ریزه کاری‌های نوین دیپلماسی دست برتر دارد؛ او از دیپلماسی سنتی عبور کرده و به سطحی از دیپلماسی نامتقارن رسیده بود.

 امیرعبداللهیان اضافه کرد: در این چارچوب هرجا حس می‌کرد دیپلماسی ابزاری برای رسیدن به اهدافی است که پیگیری می‌کند از آن دریغ نمی‌کرد و به استفاده از ظرایف دیپلماتیک اصرار داشت.
وی گفت: پس از شهادت سردار با برخی از مقامات عالی رتبه کشور‌ها که صحبت کردم آنان تحت تاثیر نوع و منطق مذاکراتی سردار قرار گرفتند.
امیرعبداللهیان افزود: شهید سلیمانی در مذاکرات دیپلماتیک، آداب اسلامی و دیپلماسی را به خوبی رعایت می‌کرد یعنی حتی در فرم پوشیدن لباسش در دیدار‌های رسمی دقت و مراقبت داشت.
وزیر امور خارجه با روایت یکی از دیدار‌های دیپلماتیک سردار سلیمانی در منطقه گفت: زمانی در یکی از دیدار‌های آن شهید با هیاتی عالی رتبه از یکی از کشور‌های منطقه حضور داشتم، وقتی بازمی گشتیم مسئول آن هیات که از مقامات بسیار عالی رتبه بود، گفت " تصور می‌کردم با فردی دیدار و گفتگو خواهم کرد که فقط قواعد نظامی را خوب می‌فهمد، اما وقتی منطق سردار سلیمانی را شنیدم به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم و تسلیم منطق مذاکراتی ژنرال سلیمانی شدم".

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه کدام اقدام میدانی سردار سلیمانی، کارت برنده ما در میز مذاکرات هسته‌ای شد؟ تصریح کرد: سردار سلیمانی در ایفای ماموریتش برای کمک به امنیت منطقه‌ای هیچ گاه در پی این نبود که از حساب دیگر ملت‌ها برای مذاکرات، هزینه کند.
امیرعبداللهیان افزود: آن شهید والامقام امنیت جوی منطقه‌ای را مقوله بسیار مهمی می‌دانست و همواره به حاکمان کشور‌ها و افرادی که در مبارزه با تروریسم در کنارش بودند، نگاه بسیار ویژه‌ای داشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: زمان یکی از همکارانم در وزارت خارجه که جانباز جنگ تحمیلی است به سوریه رفته بود، او در دیدار با آقای بشار اسد به علت جانبازی اش به شکلی روی صندلی نشسته بود که انتشار تصاویرش این استنباط غلط را ایجاد می‌کرد که این مقام ایرانی احترام رئیس جمهور سوریه را رعایت نکرده است.
وی افزود: این در حالی بود که این همکار دیپلمات ما به علت آثار ناشی از جانبازی در بدنش، مشکل نشستن داشت، اما سردار سلیمانی از این موضوع اطلاع نداشت.
امیرعبداللهیان گفت: وقتی سردار سلیمانی تصویر این دیدار را در بخش خبری ۲۱ تلویزیون دید بلافاصله با من تماس گرفت و با ناراحتی گفت " درست است که ما به این‌ها کمک می‌کنیم و در کنارشان هستیم، اما هیچ منتی به آنان نداریم و نباید رفتاری کنیم که مردم و حاکمان این کشور‌ها از رفتار ما و ماموران ما احساس خوبی نداشته باشند".
وزیر امور خارجه افزود: اینکه سردار سلیمانی بطور مشخص در ماموریت‌های منطقه‌ای کاری کرده باشد که آورده‌ای برای مذاکرات هسته‌ای محسوب شود چنین نبود، اما آنچه در منطقه رخ داد و ماحصل آن علاوه بر اینکه صلح و امنیت را برای کشور‌های منطقه به ویژه عراق و سوریه به ارمغان آورد، عقبه‌ای برای ما در میز مذاکرات بین المللی بود.
وی تاکید کرد: این عقبه قدرتمند سبب می‌شد که در عرصه بین الملل بدانند جمهوری اسلامی ایران که درباره حقوق هسته‌ای اش مذاکره می‌کرد در عرصه حقوق ملت‌ها و امنیت منطقه نیز دست برتر دارد.

حضور طرف‌های ایران در مذاکرات؛ مرهون پشتوانه میدانی سردار سلیمانی
رئیس دستگاه دیپلماسی، حضور طرف‌های ایران در میز مذاکره را مرهون دستاورد‌های علمی - فناوری، پشتوانه مردمی نظام و قدرت بزرگ دفاعی به ویژه با ایفای نقش سردار سلیمانی دانست.
آقای حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما با تبیین اقدامات میدانی شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و تاثیرات آن بر مذاکرات هسته‌ای گفت: سردار سلیمانی علاوه بر این که در میدان نقش برتر را داشت در محیط‌های مختلف اعم از عرصه منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم، در دوران دفاع مقدس نیز برای مقابله با تجاوز رژیم بعث صدام نقش تعیین کننده داشت.
وی افزود: آن شهید والامقام در هر عرصه‌ای که برای تامین حداکثری امنیت ملی لازم بود که حضور داشته باشد در قامت فرمانده و سردار سپاه، سردار مدافعان حرم و سردار مبارزه با تروریسم حضور فعال داشت.
آقای امیرعبداللهیان گفت: سردار همواره یک دست بر قبضه سلاح و دست دیگر بر قلم داشت و با تفکر از ظرفیت مذاکراتی برای پیشبرد اهداف میدانی استفاده می‌کرد.
وزیر امور خارجه افزود: سردار در موضوع مذاکرات هسته‌ای مسئولیت مستقیم نداشت، اما در حوزه علوم انسانی و روابط بین الملل، همه پدیده‌ها به نوعی به هم مرتبطند و نمی‌شود اقدامات میدانی سردار را در کنار توان هسته‌ای ایران ندید و این دو به نوعی لازم و ملزوم یکدیگرند.
وی گفت: این که سردار چه نسبتی با مذاکرات یا توان هسته‌ای کشورمان داشت باید بگویم ایشان در جلساتی که همواره حضور داشتند بر این موضوع تاکید می‌کرد که ”همان طور که در میدان، دست برتر را داریم در عرصه هسته‌ای نیز باید از این دستاورد به بهترین وجه استفاده و نقد شود به نحوی که مردم این قدرت برتر علمی و فناوری را حس کنند و اثر دانش صلح آمیز هسته‌ای در زندگی آنان دیده شود“.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در حوزه مذاکرات هسته‌ای، سردار بیش از هر چیز به ما توجه می‌داد که ”مراقب باشید با چه طرف‌هایی مذاکره می‌کنید“.
 امیرعبداللهیان گفت: به ویژه وقتی که در مقطعی از مذاکرات قرار شد با آمریکایی‌ها به طور مستقیم گفتگو شود سردار همواره با استناد به خاطرات و تجاربش از رفتار شناسی امریکایی‌ها در سال‌های تجاوز به عراق و افغانستان به ما یادآوری می‌کرد که ”به دشمن اعتماد نکنید؛ در میز مذاکره قوی، منطقی و منسجم باشید و سعی تان این باشد که دستاورد‌های میدانی را در میز مذاکره به نفع ملت نقد کنید“.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۲۱°    ۳.۵۹°